bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 10.12.2018 | Vārda dienas: Judīte, Guna
LatviaLatvija

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji grib sasniegt ES vidējo labklājības līmeni

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJaunākajā Baltic International Bank Latvijas barometra pētījumā iedzīvotāji tika aicināti gan novērtēt pagājušos desmit gadus, gan paust prognozes par nākamo dekādi. Par vispriecīgāko notikumu pēdējos desmit gados aptaujātie atzinuši latviešu basketbolista Kristapa Porziņģa iekļūšana Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) līgā, bet par vislielāko sarūgtinājumu – Zolitūdes traģēdiju.

Aicināti novērtēt savu apmierinātību ar dzīvi skalā no 1 līdz 10, divi no trim Latvijas iedzīvotājiem jeb 63% aptaujāto sniedza optimistisku vērtējumu, atbildēm variējot no 6 līdz 10 ballēm. Kopumā vērtējumu vidējā vērtība ir 6,10 balles, kas, atskatoties uz pēdējiem gadiem, ir pieaugums (2016.gadā tā bija 5,94).

Kā liecina pētījums, pēdējo desmit gadu laikā iedzīvotājiem lielāko prieku sagādājuši panākumi sportā – pašmāju basketbolista Kristapa Porziņģa pievienošanās NBA līgai (24%) un Māra Štromberga izcīnītais zelts Pekinas Olimpiādē (23%).

Baltic International Bank valdes priekšsēdētājs Viktors Bolbats: «Pētījums parāda Latvijas iedzīvotāju pieaugošo optimismu un vēlmi lepoties ar savu valsti. Ceru, ka lielāko prieku sagādājušie patiesi izcilie Kristapa Porziņģa un Māra Štromberga sasniegumi sportā pasaules mērogā būs iedvesma pozitīvām ambīcijām iedzīvotājiem nosakot savus, savu ģimeņu tuvākos mērķus. Un tad varēsim visi kopā kā valsts domāt par Eiropas vidējā turības līmeņa sasniegšanu un pat pārsniegšanu.»

Sporta panākumu nozīmību apraksta Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska: «Latvijas iedzīvotāju mīlestība pret sportu izpaužas kaislīgi un dažādos veidos, ko labi var redzēt sociālo mediju ierakstos – gan līksmojot vai pārdzīvojot par sportistu sniegumiem, gan pašiem aktīvi sportojot. Fotogrāfijas ar maratonskrējienu balvām ir teju tikpat plaši pārstāvētas kā ainas ar tautas tērpos ģērbtiem dalībniekiem un skatītājiem Dziesmu un deju svētkos.»

Atsaucot atmiņā vislielāko sarūgtinājumu, vairums (76%) norādīja uz 2013.gada 21.novembri, kad Rīgā sagruva lielveikals Maxima. Citi notikumi kā demogrāfiskā situācija un dažādi notikumi finanšu nozarē minēti krietni retāk.

Izvērtējot pēdējās desmitgades nozīmīgākos sasniegumus nozarēs, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk minēja informācijas un komunikāciju pakalpojumus (31%) un tirdzniecības nozari (30%). Šo nozaru augstais vērtējums nebūt nenāk kā pārsteigums, jo informācijas tehnoloģiju pakalpojumu eksports ir straujāk augošā nozare Latvijā pēckrīzes periodā, savukārt tirdzniecībā uzvaras gājienu piedzīvo e-komercija.

Nākamās biežāk minētās nozares bija būvniecība (25%) un māksla, izklaide, atpūta (18%). Jāpiemin, ka tādas nozīmīgas nozares kā izglītība, veselība, sociālā aprūpe un enerģētika minētas vien 4% gadījumu, ieņemot iedzīvotāju vērtējuma pēdējās vietas.

Prudentia padomes loceklis Ģirts Rungainis uzsver: «Galvenais ekonomikas dzinējspēks ir IT sektors un citas 21. gadsimta industrijas, ar kurām saistās Latvijas perspektīvas sasniegt vidējo ES ienākumu līmeni un pat to pārsniegt.» Viņš arī atzīmē, ka «visus mūs turīgākus dara pieaugošā konkurence mazumtirdzniecībā un preču iegādes iespējas interneta veikalos, kas nozīmē, ka augošie iedzīvotāju ienākumi atļauj iegādāties vēl lielākus preču apjomus».

Es lepojos ar savu valsti – šādu apgalvojumu dzirdēsim no vairāk nekā puses Latvijas iedzīvotāju (55%), ja pēc desmit gadiem būsim sasnieguši Eiropas Savienības vidējo labklājības līmeni, liecina pētījuma rezultāti. Aicināti pateikt, kam jānotiek, lai pēc desmit gadiem izteiktu savu lepnumu par valsti, iedzīvotāji minēja arī stabilu ekonomikas rādītāju sasniegšanu (53%) un labāku sociālo sistēmu, uzlabotu veselības aprūpes jomu (51%). Papildus sasniegumiem un uzlabojumiem ekonomikā, demogrāfijā un sociālajos apstākļos katrs ceturtais iedzīvotājs norādīja arī uz sasniegumiem zinātnē, sportā un mākslā (24%).

«Iedzīvotāju priekšstati par to, kas viņiem liktu lepoties ar valsti pēc 10 gadiem, ir viens no interesantākajiem rezultātiem, jo zināmā mērā iezīmē sabiedrības dienaskārtību,» skaidro pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš. «Jāatzīmē, ka novērotās tendences ir bijušas salīdzinoši noturīgas – arī pirms 6 gadiem (01.2012.) par galvenajiem iemesliem, lai lepotos ar valsti, tika atzīti stabili ekonomiskie rādītāji, veselības aprūpes uzlabošanās, labāka sociālā atbalsta sistēma, sasniegts ES vidējais labklājības līmenis, attīstīta lauksaimniecība.»

*Baltic International Bank Latvijas barometrs ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises.


Pievienot komentāru

Pētījums: Jādara vairāk, lai ar tehnoloģijām atvieglotu nodokļu saistību izpildi

Uzņēmējdarbības nodokļu saistību izpildes sloga četri galvenie rādītāji vidēji pasaulē gandrīz nav mainījušies: saistību izpildes laiks; maksājumu skaits; kopējā nodokļu un iemaksu likme jeb KNIL un pēcdeklarēšanas indekss, secināts PwC un Pasaules Bankas Grupas veidotajā pārskatā Paying Taxes 2019.

Inflācija Latvijā gada griezumā sasniedz 3%

Šā gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 3,0%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 3,0%.

Bildēs: Viļņā plaša demonstrācija skolotāju streika atbalstam

Viļņā plaši apmeklēta bijusi protesta akcija «Pēdējais zvans», lielam skaitam iedzīvotāju, paužot solidaritāti ar vairāk nekā tūkstoti pedagogu, kuri valstī streiko jau vairākas nedēļas, lai panāktu algu celšanu un citus uzlabojumus skolu un bērnudārzu darbībā.

Pacientei pēc onkoloģiskas saslimšanas veic Eiropā unikālu rekonstruktīvo operāciju

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilgusi piecas stundas

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi krietni straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn bijis krietni straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat pārskatītie dati, kas apkopoti par 26 bloka zemēm.

Būvvalde izsniegusi visu Skanstes tramvaja posmu būvatļaujas

Rīgas pilsētas būvvalde izsniegusi būvatļaujas visiem pieciem Skanstes tramvaja projekta posmiem, apliecināja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.

ES Tiesa: Lielbritānija drīkst vienpusēji atcelt izstāšanos no bloka

Eiropas Savienības Tiesa ir atzinusi, ka Lielbritānijai ir tiesības vienpusēji atcelt tās izstāšanos no ES, arī nesaņemot atļauju tā rīkoties no pārējām 27 dalībvalstīm.

Konkurences padomes locekles amatā stājas Līga Daugaviete

Konkurences padomes locekles amata pienākumus no pirmdienas, 10.decembra, sāk pildīt Līga Daugaviete, kuru šī gada 13.novembrī amatā apstiprinājis Ministru kabinets, BNN informē Konkurences padomes Komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

VNĪ: Okupācijas muzejā pabeigti demontāžas darbi, uzsāk pāļu izbūvi

Pabeigti demontāžas darbi Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvei un Nākotnes nama būvniecībai, tādējādi noslēdzot nozīmīgu būvniecības posmu, informē projekta pasūtītājs VAS Valsts nekustamie īpašumi. Pirmdien, 10.decembrī, būvnieki Skonto Būve uzsāk pāļu izbūvi, kas balstīs Nākotnes namu.

Drukāto preses izdevumu abonementu skaits aug otro gadu pēc kārtas

Ar Latvijas Pasta starpniecību noformēto preses izdevumu abonementu skaits šā gada oktobrī un novembrī, salīdzinot ar analogu periodu 2017.gadā, pieaudzis par 5 020 abonementiem.

Bunkus ģimene izsludina 500 000 eiro atlīdzību par administratora slepkavības atklāšanu

Nogalinātā zvērināta advokāta Mārtiņa Bunkus ģimene pirmdien, 10.decembrī, ir izsludinājusi 500 000 eiro atlīdzību par slepkavības īstenotāju, pasūtītāju un atbalstītāju izdošanu. Atlīdzība izsludināta vienlaicīgi 30 valstīs, izmantojot plašsaziņas līdzekļus un paziņojumus interneta sociālajos tīklos, informē Mārtiņa Bunkus brālis Kristaps Bunkus.

Uz ANO migrācijas pakta pieņemšanu Marokā pulcējas 150 valstis

Lai atbalstītu Saeimas noraidīto ANO migrācijas paktu, uz konferenci Marokā pirmdien, 10.decembrī, pulcējas politiķi no 159 pasaules valstīm. Konference tā pieņemšanai notiks Marakešas pilsētā 10. un 11.decembrī.

Latvijas patērētāji pērn par Coca-Cola produktiem samaksājuši 65 miljonus eiro

Latvijas patērētāji pērn izdevuši 65 miljonus eiro par Coca-Cola produktiem – 45 miljoni eiro jeb 70 procenti no šīs summas palikuši valsts ekonomikā nodokļu, darba algu un peļņas formā, liecina Steward Redqueen veiktais sociāli ekonomiskās ietekmes pētījums.

Politoloģe: Divas nedēļas valdības veidošanā ir pazaudēts laiks

Divas nedēļas valdības veidošanā ir pazaudēts laiks, jo budžeta izstrāde nav pat uzsākta. Tomēr pašreizējā situācija varbūt pavērs vieglāku ceļu kādam no nākamajiem premjeriem, jo dažas no nosauktajām sarkanajām līnijām tiks padzēstas, uzskata iekšpolitikas eksperte Ieva Bikava.

Aizvadītajās brīvdienās ugunsgrēkos gāja bojā divi cilvēki

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sestdien, 8.decembrī, plkst. 20.35 saņēma izsaukumu uz daudzstāvu māju Rīgā, kur izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā konstatēts, ka ēkas ceturtā stāva dzīvoklī dega dīvāns divu kvadrātmetru platībā. Ugunsgrēkā gāja bojā cilvēks.

Armēnijas parlamenta vēlēšanās uzvar Pašinjana bloks – oficiālie rezultāti

Armēnijas ārkārtas parlamenta vēlēšanās, kas aizvadītas svētdien, 11.decembrī, ar lielu pārsvaru ir uzvarējis politiskais bloks, kura priekšgalā ir pagaidu premjerministrs Nikola Pašinjans, tā liecina Armēnijas Centrālās Vēlēšanu komisijas rīcībā esošie rezultāti.

Gobzems uz prezidenta pili dosies ar trīs situācijas redzējumiem

Premjera amata kandidāts Aldis Gobzems no KPV LV pirmdien, 10.decembrī dosies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar trīs situācijas redzējumiem.

Nedēļas pirmajā pusē būs silts laiks, pēc tam temperatūra atkal kritīsies

Arī šajā nedēļā debesis būs lielākoties mākoņainas un brīžiem gaidāmi nokrišņi. Līdz nedēļas vidum vēl daudzviet dienas laikā būs pozitīva gaisa temperatūra, bet pēc tam Latvijā ieplūdīs aukstāks gaiss un biežāk sagaidīsim sniegu.

Pabriks nebūtu laba izvēle premjera amata kanditātam, tā politologs

Valsts prezidentam Raimondam Vējonim kā nākamo premjerministra amata kandidātu vajadzētu nominēt pēc iespējas neitrālāku politiķi, kas līdz šim nav aizvainojis Jauno konservatīvo partiju un partiju KPV LV, uzskata politologs Juris Rozenvalds.

Nedēļa Lietuvā. Prezidente piekrīt trīs ministru atbrīvošanai no amata

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite ar rīkojumu, kas parakstīts piektdien, 7.decembrī, ir pieņēmusi Lietuvas izglītības un zinātnes ministres Jurgitas Petrauskienes, kultūras ministres Liānas Ruokītes-Jonsones demisijas rakstus un vides ministra Ķēstuša Navicka atbrīvošanas rakstu.

BNN nedēļas apkopojums: «Plāns B». Atlaistie Lietuvas ministri. Pasažieru vilciena nedienas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Valdība procesāLēmums, Pārsteigums, Apņemšanās, Sūdzība, Augšupeja, Neizdarība, Uzvara.

LSB: Ja risinājuma nebūs, slimnīcas uz vairākām dienām mēnesī nāksies slēgt

Ja draudošajai veselības aprūpes krīzei netiks rasts tūlītējs risinājums, no nākamā gada slimnīcas būs spiestas vairākas dienas mēnesī savas durvis slēgt, piektdien, 7.decembrī, paziņojusi Latvijas Slimnīcu biedrība.

Kravas vagonos atklāj 266 tūkstošus kontrabandas cigarešu

Veicot muitas kontroles pasākumus uz Latvijas Republikas robežas ar Baltkrievijas Republiku, VID Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa mēģinājumus nelegāli ievest Latvijā 266 800 cigarešu. Kontrabandas cigaretes bija paslēptas trijos kravas vilcienos – kviešu, akmeņogļu kravā un vagona konstrukcijās.

Sniegs un apledojums apgrūtina braukšanu arī pēcpusdienā

Lai arī Latvijas galveno autoceļu apstrāde ar pretapledojuma materiāliem un tīrīšana piektdien, 7.decembrī ir veikta vairākkārt, pēcpusdienā braukšanas apstākļi daudzviet saglabājas apgrūtinoši.

Partijas noraidošas pret Gobzema ieceri veidot profesionāļu valdību

Ņemot vērā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa noteikto termiņu un premjera amata kandidāta Alda Gobzema jauno piedāvājumu, viņam faktiski vairs nav iespēju izveidot valdību, uzskata Jaunās konservatīvās partijas priekšsēdētājs Jānis Bordāns.