bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.05.2019 | Vārda dienas: Salvis, Selva, Venta
LatviaLatvija

Latvijas iedzīvotāju centieni uzsākt biznesu – vieni no augstākajiem Eiropā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Agrīnās stadijas uzņēmējdarbībā 2017.gadā iesaistījušies 13,4% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, kas ir augstāks rādītājs nekā vidēji Eiropā, liecina Uzņēmējdarbības globālā monitoringa Latvijas ziņojuma dati.

Latvija ierindojas ceturtajā vietā Eiropā aiz Šveices, Horvātijas un Francijas agrīnās stadijas uzņēmēju prognožu ziņā attiecībā uz sava uzņēmuma potenciālo izaugsmi.

Kopumā latvieši uzskata, ka ir diezgan prasmīgi un izglītoti uzņēmējdarbībā, tomēr salīdzinoši retāk nekā vidēji Eiropā pamana uzņēmējdarbības iespējas, kas paveras to dzīvesvietā. Turklāt, turpina pieaugt latviešu daļa, kuri, pamanot labas izdevības uzņēmējdarbībai, nerealizē tas, baidoties no potenciālas neveiksmes, vēsta apkopotie dati.

2017.gadā aptuveni 14% latviešu vecumā no 18 līdz 64 gadiem bija iesaistīti agrīnās stadijas uzņēmējdarbības aktivitātēs. Tas ir augstāks rādītājs, salīdzinot ar vidējo rādītāju Eiropā, bet ir maz uzņēmējdarbībā iesaistīto cilvēku vecumā virs 55 gadiem, proti, vecuma grupā no 55 līdz 64 gadiem personu iesaiste uzņēmējdarbībā aizvien atpaliek.

Tiek atzīmēts, ka 2017.gadā 4,3% eiropiešu vecumā no 55 līdz 64 gadiem bija iesaistīti agrīnās stadijas uzņēmējdarbības aktivitātēs, kamēr Latvijā šis rādītājs bija 2,6%.

«Pirmkārt, kopumā vecāka gadagājuma cilvēkiem ir mazākā ticība savām spējām uzsākt un vadīt uzņēmumu, kā arī daudz retāk viņu draugu un pazinu lokā ir sastopams kāds uzņēmējs, kurš ar savu piemēru spētu iedrošināt apdomāt uzņēmējdarbības iespēju. Otrkārt, ja paskatās kurās Eiropas valstīs cilvēku vecumā virs 55 gadiem iesaiste agrīnās stadijas uzņēmējdarbībā ir visaugstākā, tās ir Lielbritānija, Šveice, Zviedrija, Luksemburga, valstīs ar salīdzinošu augstu labklājības līmeni, gados vecāki cilvēki «var atļauties» uzņēmējdarbību,» datus skaidro Baltijas Starptautiskā Ekonomikas Politikas Studiju Centra pētniece Marija Krūmiņa.

Viņa norāda,ka Latvijā uz katriem desmit vīriešiem uzņēmējiem ir aptuveni sešas sievietes uzņēmējas. Līdzīga situācija ir vērojama arī Igaunijā un vidēji Eiropā.

2017.gadā vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības jomās darbību uzsāka 23,7% jaundibināto uzņēmumu, veselības, izglītības, valsts pārvaldes un sociālo pakalpojumu jomās – 16,3%, ražošanā – 12,5% un lauksaimniecībā – 11,5%.

Neskatoties, ka pēc 2012.gada Latvijas agrīnās stadijas uzņēmēju prognozes attiecība uz sava uzņēmuma darbinieku skaita pieaugumu pakāpeniski samazinājās, Latvija ierindojas ceturtajā vietā Eiropā aiz Šveices (33,2%), Horvātijas (30,4%) un Francijas (27,9%) agrīnās stadijas uzņēmēju prognožu ziņā attiecībā uz sava uzņēmuma potenciālo izaugsmi.

2017.gadā 27,5% uzņēmēju Latvijā prognozēja spēju tuvāko piecu gadu laikā radīt sešas vai vairāk darba vietas.

«Novērotais samazinājums uzņēmēju prognozēs attiecība uz potenciālo nodarbināto skaitu uzņēmuma, politikas veidotājiem prasa nopietni pievērst uzmanību ierobežojošu faktoru identificēšanai – stingri darba tiesību noteikumi, prasmīga un izglītota darbaspēka nepietiekamība, kā arī ierobežota piekļuve uzņēmējdarbības finansējumam,» uzsver pētījuma līdzautors SSE Riga rektors Anders Pālzovs (Anders Paalzow).

Latvijas uzņēmēju jaunrades spēju līmenis pēdējos gados esot bijis stabils un ļoti līdzīgs vidēji Eiropā novērotajam. 2017.gadā 28% Latvijas uzņēmēju ieviesa jaunus vai unikālus produktus atsevišķiem vai visiem klientiem. «Šeit ir būtiski atzīmēt, ka tas ir katra uzņēmēja subjektīvs novērtējums. Eiropas Komisijas publicētajā Eiropas inovācijas rezultātu pārskatā 2017, Latvija ir iekļauta «vidējo inovatoru» valstu grupā, kuru sniegums inovācijas jomā ir no 50 – 90% no ES-28 vidējā līmeņa,» skaidro pētniece Marija Krūmiņa.

Dati vēsta, ka, salīdzinot ar Eiropu (2,9%), procentuāli augsts (4,2%) bija Latvijas uzņēmēju skaits, kuri 2017.gadā atteicās turpināt uzņēmējdarbību. Uzņēmējdarbības pārtraukšanas rādītāja pieaugums (2015.gadā – 3,4%, 2016.gadā – 3,3% un 2017.gadā – 4,2%) uzrāda, ka pēdējos gados, daudziem atbirstot, ne visi uzņēmējdarbības mēģinājumi ir bijuši veiksmīgi. 28,9% gadījumu, negūstot peļņu, tika pieņemts lēmums neturpināt uzņēmējdarbību. Tomēr laika gaitā šī iemesla nozīmīgums ir samazinājies (2015.gadā – 42,4%, 2016.gadā – 38,6%). Arī personīgi iemesli (20,3%) un birokrātija (24,6%) ir bijuši nozīmīgi iemesli, lai pārtrauktu uzņēmējdarbību. Latvijā birokrātija kā iemesls, lai neturpinātu uzņēmējdarbību, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem (2015.gadā – 12,0%, 2016.gadā – 20,6%), ir kļuvis nozīmīgāks.

Uzņēmējdarbības vides pamatnosacījumi (UVP), kuri valsts ekspertu vērtējumā Latvijai bijuši vislabvēlīgākie pēdējo trīs gadu laikā, ir fiziskā infrastruktūra, komerciālā infrastruktūra, sociālās un kultūras normas. Valsts politika (galvenokārt nodokļu politika vai regulējumi, kam būtu jāatbalsta mazie un vidējie uzņēmumi (MVU)), pētniecības un attīstības (R&D) pārnese (apjomā, kādā valsts pētniecība un attīstība rada jaunas komerciālas iespējas un ir pieejama MVU), un uzņēmējdarbības iekļaušana izglītības programmā pamatizglītības līmenī (pamatskola un vidusskola) – ir Latvijas ekspertu trīs viszemāk novērtēti pamatnosacījumi.

Uzņēmējdarbības globālais monitorings ir starptautisks pētniecības projekts, kurā piedalās 69 valstis. Tā mērķis ir uzņēmējdarbības vides izpēte un analīze. Latvijas pētījumu veic pētnieki no Baltijas Starptautiskā Ekonomikas Politikas Studiju Centra (BICEPS) un Stockholm School of Economics in Riga (SSE Riga).


Pievienot komentāru

Privatizācijas aģentūra: Rodas bažas, kādēļ LDz vispār spekulē ar kaut kādu privatizāciju

«No Latvijas dzelzceļa priekšsēdētaja Edvīna Bērziņa puses dzirdams daudz spekulāciju un nekorektu izteikumu, piesaucot vārdu «privatizācija». Savā korporatīvajā konfliktā viņš cenšas novērst uzmanību no sarunas par to, kā veidojas uzņēmuma valdes attiecības ar akcionāriem,» BNN intervijā savu viedokli pauž Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs.

Nedēļa Lietuvā: Valdošie pārkāpj konstitūciju, ES atklāj konkurences pārkāpumus, Krievijas sliktā nafta

Aizvadītajā nedēļā tiesa Lietuvā secinājusi, ka valdošā partija pārkāpj konstitūciju, izmeklējot medijus, bet Briselē konstatēta Lietuvas tirgus ietekmēšana. Politikā premjerministrs izturējis neuzticības balsojumu.

BNN nedēļas apkopojums: Vēl «garāka» ekonomikas ēna. Kalnmeiers zem lupas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pelēkā zona, Neizpratne, Atbilstība, Cīņa par prezidentu, Revīzija, NoplūdeKrāpniecība un Tiesvedības izdevumi.

Populārākie vārdi – Eduards un Emīlija

PMLP Iedzīvotāju reģistra statistikas dati liecina, ka no kalendārā iekļautajiem personvārdiem nedēļā no 20. līdz 26.maijam vispopulārākais vārds ir Eduards, savukārt no sieviešu vārdiem – Emīlija.

Liepājas ostā nakts reidā atklāj teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas

Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta inspektori naktī no 16. uz 17.maiju, veicot zvejas kuģa pārbaudi Liepājas ostā, atklāja teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas.

Igauņu lidsabiedrībai Nordica divu miljonu zaudējumi gadā

Igaunijas valsts lidsabiedrība Nordica 2018.gadā strādājusi ar zaudējumiem 2,3 miljonu eiro apmērā, tā liecina uzņēmuma finanšu rezultāti.

Satversmes tiesa ļauj Rīgas domei pilsētas vēsturiskajā centrā ierobežot «spēļu elles»

Rīgas domes lēmums atteikt SIA Alfor atvērt spēļu zāli Brīvības ielā, Rīgā, atbilst Satversmes normām. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

No Ušakova piedzen 1 000 eiro par labu Ķirsim

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir noraidījusi atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova prasību pret Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija goda un cieņu aizskaroši.

Ventas Balss redaktore sodīta par nepatiesu ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi Ventas Balss redaktori Gundegu Mertenu vainīgu par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Bezmaksas sabiedriskais transports reģionos un dzelzceļš «kā mugurkauls» – sabiedriskā transporta koncepcija nākamajiem gadiem

Komerciālo maršrutu ieviešana, dzelzceļš kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkauls un bezmaksas sabiedriskais transports reģionos – to paredz ATD un SM izstrādātā sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija no 2021. līdz 2030.gadam.

ASV apžēloto trauksmes cēlēju Meningu nosūta atpakaļ cietumā

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs nosūtījusi atpakaļ cietumā Čelsiju Meningu, kura savulaik nopludinājusi valsts noslēpumus publicēšanai vietnē Wikileaks, bet no ieslodzījuma atbrīvota ar ASV eksprezidenta Baraka Obamas lēmumu.

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

Rīgas dome pēdējos gados caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem izšķērdējusi 20 miljonus. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam.

Starptautiskā policijas operācijā noķer GozNym kiberzagļu grupējumu

Mēģinājuši no vairāk nekā 41 000 upuru banku kontiem izzagt ap 100 miljoniem ASV dolāru – aizdomās par šādu noziegumu Eiropas valstu un Amerikas Savienoto Valstu policijas dienesti notvēruši kibernoziedznieku grupējumu GozNym.

Bordāns rosina vērtēt Kalnmeiera atbilstību ģenerālprokurora amatam

Tieslietu ministrija ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbībā konstatējusi pazīmes, kas liecina, ka Kalnmeiers neatbilst Prokuratūras likumā minētajam amatam izvirzītajai nevainojamas reputācijas prasībai.

ACEA: Latvija starp 12 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī – aprīlī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 8,1%, tai esot starp 12 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Polijā bargāki sodi par pedofiliju pēc katoļu baznīcas skandāliem

Polija ir paaugstinājusi sodus par bērnu seksuālu izmantošanu līdz 30 gadiem cietumā pēc tam, kad katoļticīgajā valstī bērnu izmantošanas skandālu pastiprinājusi dokumentālā filma par pedofiliju dievnamos.

Prognoze: 15 gadu laikā Nacionālā akustiskā koncertzāle atgūtu ieguldīto un nopelnītu vēl 17,6 miljonus

Pirmo 15 gadu laikā pēc Nacionālās akustiskās koncertzāles uzcelšanas tā Latvija tautsaimniecībā ienestu 107,6 miljonus eiro, pilnībā kompensējot koncertzāles izveidē ieguldīto un radot vēl 17,6 miljonu ieņēmumus.

ASV uzņēmumu peļņa pieaug – biržu indeksi arī pakāpjas

Pasaules biržu indeksi 16.maijā lielākoties pieauga pēc ASV samiernieciskiem paziņojumiem par tirdzniecību, kā arī spēcīgiem ASV ekonomikas datiem un uzņēmumu peļņas.

Eirovīzijas finālā no Baltijas valstīm iekļuvusi tikai Igaunija

Latvijas grupa Carousel ar dziesmu That Night neiekļuva Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā, kurš notiks Izraēlas pilsētā Telavivā.

Nedēļas nogalē sinoptiķi sola līdz +26 grādiem

Piektdien, 17.maijā, saule mīsies ar mākoņiem un  vietām valsts rietumu rajonos gaidāms neliels lietus. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu vējš, Kurzemē pastiprinoties brāzmās līdz 13 m/s.

Bordāns rosina Saeimā lemt par Ķezberes atstādināšanu no NEPLP

Bordāns rosina Saeimā lemt par Daces Ķezberes atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekles amata.

Vējonis aicina atbalstīt Nacionālās akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā

Piedaloties starptautiskajā forumā Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta attīstība, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja visplašākajā mērā atbalstīt jaunas un modernas akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā.

Ierēdņiem prēmijās iedala bērnu aizsardzībai domāto naudu

Labklājības ministrijai papildus piešķirtais valsts budžeta finansējums 619 000 eiro apmērā cita starpā izmaksāts ierēdņiem piemaksās, naudas balvās vai prēmijās par pašsaprotamiem un ikdienā veicamiem uzdevumiem.

EK par karteļa izveidi no piecām bankām pieprasa miljardu

Eiropas Komisija piecām bankām noteikusi naudassodus vairāk nekā viena miljarda eiro kopsummā saistībā ar slepenu vienošanos ārvalstu valūtu tirdzniecībā.

Zviedrijā lems par Islāma valsts eiropiešu kaujinieku tribunālu

Starptautiskais sabiedrībai plānojot kara tribunālu, lai tiesātu teroristiskā grupējuma Islāma valsts kaujiniekus, no kuriem daudzi karot Sīrijā un Irākā savulaik devās no Eiropas valstīm, Zviedrija gatavo augsta līmeņa sanāksmi Stokholmā.