Pētījums: Latvijas iedzīvotāju «laimes līmenis» atrodas Ziemeļvalstu līmenī

Latvijas iedzīvotāju «laimes līmenis» ir Ziemeļvalstu iedzīvotāju līmenī, secināts mājokļu attīstītāja Bonava un pētījumu aģentūras Cliente pētījumā Laimes indekss.

Latviešu laimes indekss sasniedz 70 punktus no 100, kas ir līdzīgs pētījumā apskatīto Ziemeļvalstu līmenim.

Augstākais laimes rādītājs ir Somijai – 74 punkti, kam seko Dānija ar 73 punktiem, Zviedrija ar 71 punktu, Igaunija ar 70 punktiem un Norvēģija ar 68 punktiem. Vācijā un Sanktpēterburgā Krievijā iedzīvotājiem ir nedaudz zemāks laimes izjūtas novērtējums (66 no 100 punktiem), liecina pētījuma rezultāti.

Lielākā daļa jeb 23% Latvijas iedzīvotāju par būtiskāko laimes avotu uzskata emocionālo labsajūtu. Tāpat domā 42% Dānijas iedzīvotāju, 37% Somijas iedzīvotāji, 30% Norvēģijā aptaujāto un 20% respondentu Igaunijā.

Vācijā un Igaunijā iedzīvotāji (attiecīgi 20% un 18%) šo faktoru definējuši kā otru svarīgāko laimes sajūtu veicināšanā. Pavisam savādāk domā zviedri – viņu vērtējumā emocionālā labsajūta nav laimes avots, atklāts pētījumā.

Ekonomisko situāciju Latvijas iedzīvotāji (20%) ir minējuši kā otro nozīmīgāko laimes avotu, kam seko dzīvesvietas apkaime (19%), mājas (13%), ģimene (11%), veselība (9%), draugi (2%), darba un privātās dzīves līdzsvars (2%).

Dānijā ekonomiskā situācija nav iedzīvotāju laimes avots, līdzīgās domās ir arī iedzīvotāji Zviedrijā, Norvēģijā un Somijā, kur ekonomiskās situācijas ietekme uz laimi tiek vērtēta vien 5% 8% apmērā. Zviedrijā galvenais laimes avots ir ģimene (31%), Vācijā – veselība (20%), noskaidrojuši pētnieki.

Lasiet arī: Laimes indekss: Tik laimīgi kā šobrīd Latvijas iedzīvotāji vēl nav bijuši

Dzīvesvietas apkaimei lielākā ietekme uz laimes izjūtu ir tieši Latvijā (19%), nozīmīgs laimes avots tas ir arī Igaunijai (15%), Vācijai un Dānijai (14% katrai). Savukārt mājām lielākā ietekme uz iedzīvotāju laimi ir Norvēģijā (19%), kam seko Latvija (13%). Lai būtu laimīgi savā dzīvesvietā, kā būtiskāko Latvijas iedzīvotāji norādījuši drošību (88%), veikalu tuvumu (81%), sabiedriskā transporta pieejamību (78%), apzaļumotu teritoriju tuvumu (78%), kā arī labas attiecības ar kaimiņiem (72%).

Bonava pētījums Laimes indekss tika veikts šogad astoņās valstīs: Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Somijā, Vācijā, Krievijā (Sanktpēterburgā), Igaunijā un Latvijā. Kopumā tika aptaujāti 8 582 cilvēki (aptuveni 1 000 katrā valstī).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas