Pētījums: Liela daļa iedzīvotāju joprojām nav aprīkojusi mājokļus ar dūmu detektoriem

Vairāk nekā trešdaļai iedzīvotāju jeb 36,9% vēl nav uzstādīti dūmu detektori, liecina Civinity veiktā klientu aptauja.

Lai gan dūmu detektoriem pēc Ugunsdrošības noteikumiem no 2020.gada 1.janvāra būtu jābūt jau uzstādītiem, vērā ņemama respondentu daļa (21,6%) ir atlikusi detektoru iegādi uz pēdējo brīdi. Mājokļos, kuros ir jau uzstādīti dūmu detektori, pārsvarā ir viena (73%) vai divas (14,7%) ierīces.

«Dūmu detektoru uzstādīšana nav stāsts par pakļaušanos noteikumiem, bet gan par drošību, par savas un savu tuvinieku dzīvības, veselības un mantas pasargāšanu. Civinity veiktajā aptaujā liela daļa no respondentu, kuriem nav vēl uzstādīti dūmu detektori, nav bijuši situācijā, kad mājoklī izceļas ugunsgrēks,» stāsta Civinity reģionālais vadītājs Latvijā Ardis Pāvilsons.

Vienlaicīgi, vairums aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka iemesls, kāpēc viņi uzstāda dūmu detektoru ir drošības sajūta. To norādīja vairāk kā pusei respondentu (57,1%).

Tiem mājokļu īpašniekiem, kuriem ir dūmu detektori (63,1%), visvairāk gadījumos ir uzstādīta viena ierīce (72,9%), daudz mazāk ir divas (14,5%), trīs (6,4%) un vairāk ierīces (6,2%). Visbiežāk dūmu detektori tiek uzstādīti caurstaigājamās telpās, piemēram, koridoros (57,6%) un tikai pēc tam virtuvē (35,3%), viesistabā (32,6%), guļamistabā (18,2%) un citviet. Tieši ēst gatavošana ir visbiežākais cēlonis (60%) dūmiem mājoklī, ierindojoties pa priekšu svecēm (12,5%), vīrakam (2,2%) un citiem cēloņiem (25,3%).

Izvēloties dūmu detektorus, pārsvarā priekšroka tiek dota lētākām ierīcēm līdz 10 eiro (46,9%) vai no 10 līdz 20 eiro cenas robežās (27,5%). Tikai 12,3% izvēlas dūmu detektorus, kuri maksā vairāk par 40 eiro. Dūmu detektorus visbiežāk cilvēki paši ir pirkuši kādā būvmateriālu veikalā (25,3%) vai specializētā ugunsdrošības veikalā (12,3%), taču visvairāk respondentu (52,2%) izvēlējušies paši detektorus neiegādāties, to atstājot speciālista pārziņā.

Aptauja tika veikta internetā, aptaujas anketu izsūtot Civinity klientiem. Kopumā aptauju aizpildīja 1 211 respondentu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas