Pētījums: Plaģiātisma paradīze atrodas Krievijā

Latviešu studenti nodarbojas ar plaģiātismu retāk nekā studenti Lietuvā, tomēr divreiz biežāk nekā studenti Igaunijā, izpētījis globālais plaģiātisma noteikšanas pakalpojumu sniedzējs plag.lv. Rezultāti balstīti vairāk nekā 100 000 studiju darbu analīzē.

Aprēķināts, ka studiju darbos Latvijā sakritības koeficients ir 19,95%. «Salīdzinot ar Krieviju, kur sakritības koeficients ir 50%, un Lietuvu, kur šis koeficients ir ~28%, var šķist, ka situācija Latvijā nav problemātiska. Tomēr šie rādītāji ir gandrīz divreiz augstāki nekā Igaunijā (~10%) un piecreiz augstāki nekā Dānijā,» ziņo pētījuma autors Horsts Klauss (Horst Klaus).

Augstākie plaģiātisma rādītāji fiksēti Krievijā un postpadomju valstīs. Krievijā, Baltkrievijā un Moldovā tie ir līdzīgi – gandrīz 50%. Ukrainā šie rādītāji ir zemāki, bet tomēr ievērojami augsti – ~35%. «Ja Visumā pastāv plaģiātisma paradīze, tad tā noteikti atrodas Krievijā,» norāda Klauss.

Baltijas valstīs, izņemot Lietuvu, intelektuālā īpašuma aizsardzības līmenis tuvojas Rietumu kultūrai atbilstošiem standartiem. Igaunijā un Latvijā sakritības koeficients studiju darbos ir ievērojami zemāks nekā to austrumu kaimiņvalstīs. Pētījuma autors teic: «Baltijas valstis atrodas uz robežas starp divām kultūrām – Rietumu un Austrumu. Labās ziņas ir tādas, ka Latvija un Igaunija atrodas pareizajā pusē. Diemžēl Lietuvai nav tā paveicies.»

Pētījumā salīdzināti arī Latvijā iesniegtie studiju darbi angļu valodā ar studiju darbiem latviešu valodā. Rezultāti liecina, ka abu valodu grupās nepastāv būtiskas atšķirības, ko nevar teikt par Poliju. Līdzīgā pētījumā Polijā atklāts, ka tur studiju darbos angļu valodā ir divreiz vairāk plaģiātisma nekā studiju darbos poļu valodā. Latvijā šāda problēma netika novērota.

Secināms, ka Latvijā joprojām ir nepieciešams attīstīt plaģiātisma novēršanas iespējas. Piemēram, Polijā veiksmīgi darbojas privātpersonu piedāvātās plaģiātisma uzraudzības sistēmas, turklāt tās ir atzītas par iedarbīgākām par augstskolu piedāvātajām sistēmām. Īpaši pozitīvus rezultātus Polijā palīdzējusi sasniegt arī sakārtota likumdošana plaģiātisma novēršanas jomā. To būtu vērts apsvērt arī Latvijas valdībai, norāda pētnieki.

Ref: 102.000.102.12523

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas