Pētījums: Seši no desmit Latvijas iedzīvotājiem pēdējā laikā neko nav darījuši nieru veselības labā

Lielākā daļa jeb 60% Latvijas iedzīvotāju pēdējo trīs gadu laikā neko nav darījuši nieru veselības labā, liecina Benu Aptiekas Veselības monitoringa rezultāti.

Ceturtā daļa jeb 25% veikuši nieru pārbaudes, nododot asins analīzes. 12% lietojuši uztura bagātinātājus un zāļu tējas, bet vēl 10% vērsušies pie padome pie ārsta.

Aptaujas dati parāda, ka 24% mēdz saskarties ar nieru darbības izraisītu sliktu pašsajūtu un visbiežāk tas notiek ar vecāka gada gājuma cilvēkiem. Turklāt biežāk sliktu pašsajūtu nieru dēļ izjūt cilvēki ar zemāku ienākumu līmeni. Piemēram, 38% ar zemiem ienākumiem ik pa laikam ir slikta pašsajūta nieru darbības traucējumu dēļ, savukārt iedzīvotāju ar augstiem ienākumiem vidū šis rādītājs ir 20%.

Kas liecina par nieru darbības traucējumiem?

Nieres ir pāra orgāni, kuros attīrās asinis un veidojas urīns. Filtrējot asinis, nieres no organisma izvada vielmaiņas galaproduktus – urīnskābi, urīnvielu, liekos sāļus un medikamentu paliekas.

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka pilnvērtīgai nieru darbībai kaitē smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, nepamatota medikamentu lietošana, kā arī pārmērīga sāls lietošana uzturā, liels gaļas patēriņš un nepietiekama šķidruma uzņemšana.

Ekspertes stāstītais lielā mērā sakrīt ar Benu Aptiekas Veselības monitoringa rezultātiem, jo aptaujātie kā trīs kaitīgākos faktorus nieru veselībai norādījuši alkoholu (59%), nepamatotu medikamentu lietošanu (54%) un taukainu, asu un sāļu ēdienu iekļaušanu uzturā (47%).

Lasiet arī: Farmaceite: 10% pasaules iedzīvotāju cieš no dažāda veida nieru bojājumiem

Par nieru darbības traucējumiem visbiežāk liecina sāpes mugurā, sānos vai vēderā, bieža urinācija, asins piejaukums urīnam, kā arī paaugstināts asinsspiediens un nespēks. Ja parādās kāds no minētajiem simptomiem, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas nepieciešamības gadījumā veiks urīna un asins analīzes (pilno asinsainu), lai noteiktu urīnvielas un kreatinīna līmeni asinīs, un nosūtīs uz ultrasonogrāfiju, nieru datortomogrāfiju vai pie atbilstoša speciālista (urologa vai neirologa).

Kā vislabāk parūpēties par nieru veselību?

Ārste Zitmane skaidro, ka biežākās nieru saslimšanas ir nierakmeņi, nieru mazspēja, nieru vēzis un pielonefrīts jeb nieru iekaisums.

Tas nozīmē, ka nieru veselības pārbaudes ir aktuālas jebkurā vecumā, tomēr Benu Aptiekas Veselības monitoringa dati parāda, ka nieru pārbaudes, nododot asins analīzes, biežāk veic vecāka gadagājuma cilvēki. Starp jauniešiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem pēdējo trīs gadu laikā tikai 16% ir veikuši asins analīzes, lai pārbaudītu nieru veselību, kamēr iedzīvotāju grupā no 45 līdz 54 gadiem šis rādītājs ir 25%, savukārt 65 līdz 74 gadu vecumā tie ir 37% pētījuma dalībnieku.

Ārste Zitmane aicina rūpēties par nieru veselību, ievērojot sekojošus profilakses pasākumus:

veselīgs dzīvesveids – pilnvērtīgs uzturs un fiziskas aktivitātes;

pietiekama šķidruma uzņemšana – vismaz divi litri dienā;

sāls un gaļas patēriņa ierobežošana;

izvairīšanās no nepamatotas medikamentu lietošanas;

kaitīgo ieradumu (alkohols un smēķēšana) ierobežošana.

Benu Aptiekas Veselības monitoringu veic Benu Aptieka sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2019.gada oktobrī, aptaujājot 1 005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas