Pētījums: Siltumnīcefekta gāzes šobrīd izplūst vairāk nekā pirms pandēmijas

Ar esošo siltumnīcefekta gāzu izplūžu kāpumu pasaulē, Zemes temperatūras sasilšanas robeža – 1,5 grādi pēc Celsija, aiz kuras pēc zinātnieku aplēsēm paredzama neatgriezeniska globālās klimata sistēmas sabojāšana – pēc jauna pētījuma datiem tiks sasniegta jau pēc 11 gadiem. Attiecīgi valstu solījumi kļūt klimatneitrālām no 2040. līdz 2070.gadam, kas šobrīd tiek doti ANO Klimata pārmaiņu konferencē ir novēloti tāli mērķi, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Organizācija Pasaules Oglekļa projekts (Global Carbon Project) jau 20 gadus mēra un apkopo, cik daudz Zemes atmosfērā izplūst trīs dominējošās siltumnīcefekta gāzes: oglekļa dioksīds, metāns un dislāpkļa oksīds. Organizācija, kuras priekšsēdētājs ir ASV Stenforda Universitātes mācībspēks Robs Džeksons (Rob Jackson), šonedēļ publicējusi tās jaunāko pētījumu. Kontekstā ar to, ka 2019.gadā pasaulē tika sasniegts augstākais siltumnīcefekta gāzu izmešu apjoms, kas būtiski saruka 2020.gadā līdz ar pandēmijas ierobežojumu ieviešanu, pētījumā secināts, ka 2021.gadā gāzes atkal izpludinātas atmosfērā rekordaugstā līmenī.

Lasiet arī: Polija un 40 citas valstis apņemas atteikties no oglēm enerģijas ražošanā

ES un ASV, saskaņā ar organizācijas sagatavoto pētījumu Pasaules Oglekļa Budžets 2021 (angļu val.), šogad būs izlaidušas klimatam kaitīgās gāzes par 7,6% lielākā apjomā, taču abas teritorijas būs iekļāvušās ilgtermiņa tendencē ar lēni sarūkošu emisiju apjomu. Sliktāka tendence tiek prognozēta Ķīnai, kas kā vadoša rūpniecības valsts ir pasaulē arī lielākā klimata piesārņotāja. Atšķirībā no citām valstīm Ķīnas siltumnīcefekta gāzu apjoms audzis arī pandēmijas apzīmogotajā 2020.gadā un pētījumā Āzijas valstij šogad tiek prognozēts vēl četru procentu kāpums.

Pētnieki lēš, ka 2022.gadā pasaules siltumnīcefekta gāzu emisiju apjoms varētu sasniegt jaunu antirekordu, paredzot ceļošanas atsākšanos un palielinātu naftas produktu patēriņu. Vienlaikus kāpumu varētu mazināt akmeņogļu dedzināšana mazākā apjomā, uz ko šonedēļ apņēmušās virzīties vairāk nekā 40 pasaules valstis, ziņo The Guardian.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas