bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 21.11.2019 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Pētījums: Tikai pusei Latvijas iedzīvotāju pietiekamas zināšanas par HIV

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijā ir tādi iedzīvotāji, kuri aplami uzskata, ka ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) var inficēties no kukaiņu kodumiem, kā arī saskarē ar kanalizāciju, turklāt pietiekamas zināšanas par HIV ir tikai nedaudz vairāk kā pusei iedzīvotāju, liecina ar HIV un AIDS inficēto atbalsta biedrības Agihas šogad veiktais pētījums.

Latvija ieņem vadošo pozīciju Eiropā jauno ik gadu diagnosticēto HIV gadījumu ziņā, proti, ar 18,8 diagnosticētiem jauniem gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem 2017.gadā Latvija trīs reizes pārsniedz Eiropas vidējo rādītāju.

Pētījuma vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzēja Anda Ķīvīte-Urtāne trešdien, 23.oktobrī, žurnālistiem skaidroja, ka Latvijā trūkst informācijas par iedzīvotāju zināšanām saistībā ar HIV jautājumiem.

Biedrības veiktais pētījums atklājis, ka 48,3% respondentu savas zināšanas par HIV vērtē kā viduvējas, savukārt trešdaļa uzskata, ka viņu zināšanas par HIV jautājumiem ir labas. Kā sliktas savas zināšanas vērtē 6,4% atbildējušo.

Lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka viņiem ir ļoti maza vai drīzāk maza iespēja inficēties ar HIV. Savukārt 4,6% respondentu atbildējuši, ka ir inficēti ar HIV.

Tāpat iedzīvotājiem tika uzdoti pieci zināšanu indikatorjautājumi. Tā, piemēram, vaicāti, vai pēc izskata vesels cilvēks var būt inficēts ar HIV, apstiprinoši atbildējuši 88% aptaujāto.

Taujāti, vai HIV ar iegūt ar kukaiņu kodumu starpniecību, 75% atzinuši, ka tas ir mīts, kas nozīmē, ka aptuveni ceturtā daļa iedzīvotāju domā, ka šādi var inficēties ar HIV vai arī nezināja pareizo atbildi.

Šāds rādītājs pārsteidzis pētījuma vadītāju, kura uzsvēra, ka sabiedrībā ir daudz runāts, ka inficēties ar HIV, piemēram, no blusu un odu kodumiem nevar. «Uz odiem un blusām skatās ar lielām aizdomām,» atzina Ķīvīte-Urtāne.

Vēl 9,1% aptaujāto uzskata, ka ar HIV var inficēties, ēdot kopā ar inficētu cilvēku.

Lasiet arī: Nepiedodama nolaidība: Latvijā joprojām dzimst HIV pozitīvi bērni

Saskaņā ar starptautiskām rekomendācijām, iedzīvotāju zināšanas ir pietiekamas, ja pareizi atbildēts uz visiem pieciem jautājumiem. Pētījumā secināts, ka pietiekamas zināšanas ir tikai nedaudz vairāk kā pusei aptaujas dalībnieku. Savukārt trīs respondenti nebija snieguši pareizu atbildi uz nevienu no pieciem jautājumiem.

Komentējot minēto, Ķīvīte-Urtāne vairākkārt uzsvēra, ka attiecībā uz zināšanām par HIV daļā sabiedrības «mīti ir dzīvi».

Pētījuma dalībniekiem tika nolasīti vēl citi apgalvojumi par HIV infekciju. Tā, piemēram, secināts, ka joprojām vairāk nekā puse iedzīvotāju nezina, ka ar HIV nevar inficēties skūpsta laikā. Aptuveni tikpat daudz iedzīvotāji nezina, ka cilvēki, kuri dzīvo ar HIV un saņem antiretrovirālo terapiju, nevar infekciju nodot tālāk un ir droši apkārtējiem.

Tāpat joprojām ceturtā daļa iedzīvotāju uzskata, ka ar HIV nevar inficēties cilvēki, kuri ir laulāti vai kuriem ir ilgtermiņa attiecības, turklāt teju piektā daļa aplami domā, ka orālā seksa laikā inficēšanās nav iespējama. Savukārt desmitā daļa aptaujāto ir pārliecināti, ka ar HIV nevar inficēties, ja partneris neejakulē un tamlīdzīgi.

Vēl 3,6% iedzīvotāju uzskata par patiesību, ka HIV var iegūt ar inficēta ūdens vai kanalizācijas starpniecību, savukārt 13,7% nav varējuši pateikt, vai šāds apgalvojums ir mīts vai patiesība.

Pētījumā piedalījās 329 pilngadīgas personas. Aptauja veikta Rīgā, Tukumā, Alūksnē, Balvos un Gulbenē. Pētījumā piedalījās 174 sievietes un 155 vīrieši. Respondentu vidējais vecums bija 36,7 gadi. 39% atklājuši, ka ir precējušies, bet gandrīz 18% bija civillaulībā. Gandrīz pusei respondentu ir augstākā izglītība.

Vēl par šo tematu: Asociācija: Latvija jauno HIV gadījumu ziņā joprojām ieņem pirmo vietu Baltijā

Pētījumā secināts, ka visaugstākais īpatsvars personu ar labām zināšanām par HIV ir Rīgā dzīvojošo vidū, savukārt viszemākais – lauku iedzīvotāju grupā. Attiecībā uz ģimenes stāvokli, viszemākais personu ar labām zināšanām par HIV īpatsvars ir to respondentu vidū, kuri ir šķīrušies, savukārt visaugstākais – to respondentu vidū, kuri ir precējušies, bet dzīvo šķirti.

Pētījuma veicēji neievēroja būtiskas atšķirības zināšanu līmenī atkarībā no iegūtās izglītības.

Atslēgvārdi: Agihas AIDS HIV


Pievienot komentāru

Veca mīlestība nerūs. Jauno Rīgas atkritumu apsaimniekošanas iepirkumu izsludina pēc iepriekšējiem noteikumiem

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir izsludinājis jaunu atklātu konkursu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, vienlaikus plānojot sarunu procedūru pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšanai līdz tā beigām.

Lietuvā diskutē par valsts komercbankas izveidi

Lietuvas medijos šobrīd dominē banku temats dažādās negatīvās nokrāsās: SEB un Swedbank slēdz filiāles reģionos, samazina bankomātu skaitu, tikmēr mājokļa kredītu procentlikmes ir augstākas nekā eirozonā vidēji. Lai risinātu situāciju ar konkurences trūkumu banku sektorā, valsts augstākajā līmenī atbalstu guvusi ideja par valsts komercbankas izveidi.

Aktualizē Dzelzceļa pārvadājumu likumu

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Dzelzceļa pārvadājumu likumā, no tā svītrojot novecojušas tiesību normas.

Saeima nosoda Krievijas organizētās vēlēšanas anektētajā Krimā

Saeima pieņēmusi paziņojumu par Krievijas Federācijas organizētajām, tā dēvētajām vēlēšanām Krimas Autonomajā Republikā un Sevastopolē.

BATL valdes loceklis: Latvijai jāpiedāvā baltkrievu partneriem pievilcīgs darījums

«Jaunā likuma iecere par dzelzceļa pierobežas posma atvēršanu visiem dzelzceļa kravu pārvadātājiem ir spēcīgs signāls, lai stiprinātu Latvijas un Baltkrievijas sadarbību.»

Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņš būs pieci gadi

Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņš turpmāk būs pieci gadi līdzšinējo sešu gadu vietā. To paredz Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Latvijas Bankas likumā.

OECD Latvijai iesaka ieguldīt pētniecībā un attīstībā

Jaunākajā globālās ekonomikas apskatā OECD Latvijai ieteikusi investēt pētniecībā un attīstībā, lai turpinātu ekonomikas attīstību un veicinātu tās konkurētspēju.

Turpmāk kriminālprocesos iesaistītajiem būs jāpierāda mantas izcelsme

Saeima pieņēmusi grozījumus, kas paredz sekmēt efektīvāku finanšu un ekonomisko noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanu.

Tiesa pārmetumos par Maxima traģēdijas lietas vilcināšanu saskata atsevišķu personu vēlmi vairot savu atpazīstamību

Tiesa noliedz atsevišķu personu publiski pausto kritiku par gauso Maxima traģēdijas krimināllietas virzību, turklāt tiesas ieskatā šīs personas mēģina vairot savu pozitīvo publicitāti uz cietušo personu rēķina, tādējādi maldinot sabiedrību.

Facebook, Google biznesa modeļi «apdraud cilvēktiesības», uzskata Amnesty International

Cilvēktiesību organizācija Amnesty International pētījumā secinājusi, ka interneta lieluzņēmumu Facebook un Google «uzņēmējdarbības modelis, kas balstīts uz izsekošanu» nav savienojams ar tiesībām uz privātumu.

Saeima pilnveido kārtību atlīdzības par darbspēju zaudējumu aprēķināšanai

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Pērn Latvijā izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauguši par 11,5%

Izdevumi slimības un veselības aprūpei pieauga par 20,2%, atbalstam ģimenei un bērniem – par 9,8%, bezdarbnieku atbalsta pasākumiem– par 9,7%.

Latvijas tiekšanās uz klimatneitralitāti varētu prasīt miljardiem eiro

Latvija vēl nav aplēsusi virzības uz klimatneitralitāti izmaksas, tomēr tās būs mērāmas miljardos eiro, atzinusi VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Pašvaldību reformas komisijā ievēl Dombravu, Valaini un Ašeradenu

Saeima ceturtdien, 21.novembrī, atbalstījusi Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sastāvu.

Igaunijā žurkas pārtrauc e-pakalpojumu pieejamību

Igaunijā, kas sevi pozicionē kā e-pārvaldības lielvalsts, teritorijā ap Tallinu neplānoti pārtraukta virknes e-pakalpojumu sniegšana. Incidenta iemesls bijis žurkas, kuras sabojājušas datu kabeli pazemē.

Vīķe-Freiberga: Šī Saeima nav vainīga pie iepriekšējā sasaukuma «dzeguzes olām»

Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzskata, ka 13.Saeimas atlaišanai nav pamata.

Grieķija slēgs pārpildītas migrantu nometnes

Grieķijā pārpildītas atvērta tipa nometnes, kur mīt ap 33 000 patvēruma meklētāju, tiks slēgtas un aizstātas ar slēgtiem centriem, tā lēmusi Grieķijas valdība.

Ja Rīgas dome neatrisinās atkritumu apsaimniekošanas jautājumu, VARAM varētu rosināt tās atlaišanu

Ja Rīgas dome līdz 11.decembrim nebūs radusi risinājumu atkritumu apsaimniekošanas jomā, VARAM visticamāk iniciēs tās atlaišanu, teicis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

Saeima nosaka stingrākas prasības ĢMO kontrolei

Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi par steidzamiem atzītos grozījumus Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, kas paredz noteikt stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei.

Investējot 10 miljonus, Krustpils novadā atver finiera rūpnīcu

Investējot 10 miljonus eiro, Krustpils novadā darbu uzsākusi kokapstrādes rūpnīca AmberBirch, kur no vietējām izejvielām ražos tehnisko finieri.

Saeimas deputāti: bioekonomika ir būtisks Latvijas stratēģiskās attīstības virziens

Bioekonomika ir viens no galvenajiem Latvijas stratēģiskajiem attīstības virzieniem, un Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027.gadam ir jāietver bioekonomikai veltīta sadaļa.

Tiesa norāda uz Ryanair bagāžas maksas pārmērību

Eiropas lielākā lidsabiedrība Ryanair sodīta ar naudassodu, tiesai Spānijā secinot, ka maksas iekasēšana par rokasbagāžu ir pārmērīga. Tiesā vērsusies pasažiere, kurai lidsabiedrība likusi maksāt sodu par somas ņemšanu salonā, nepērkot tai īpašu biļeti.

Cērps: Latvijas Bankas prioritātei jābūt finanšu sistēmas stabilitātes nodrošināšanai

Latvijas Bankas būtiskākajai prioritātei ir jābūt atbildībai par finanšu sistēmas stabilitātes nodrošināšanu, izteicies potenciālais Latvijas Bankas prezidenta amata kandidāts, bijušais FKTK priekšsēdētājs Uldis Cērps.

Seržants, Šlāpins un vēl 15 pretendenti pieteikušies vakantajiem amatiem NEPLP

Konkursā uz NEPLP locekļa amatu kandidatūras pieteikuši kopskaitā 17 pretendenti, tai skaitā arī bijušais Saeimas deputāts Kārlis Seržants, žurnālists Jānis Eglītis un filozofs un publicists Ilmārs Šlāpins.

Saglabājot aizliegumu rīkot jaunas vēlēšanas, tiesa ļauj valdībai iecelt jaunu LU rektora vietas izpildītāju

Tiesa saglabājusi pirmās instances noteikto liegumu rīkot jaunas LU rektora vēlēšanas, tomēr tā atzinusi, ka valdībai ir tiesības noteikt rektora vietas izpildītāju, līdz ar to tā var nomainīt pašreizējo rektora vietas izpildītāju Indriķi Muižnieku.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!