bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Pētījums: Uzņēmumu vadītāji neuzticas datu analīzes sniegtajiem rezultātiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

Uzņēmumu vadītāji sliecas neuzticēties datu analīzei kā lēmumu pieņemšanas instrumentam, jo trūkst ticības savām spējām izmērīt datu analīzes pievienoto vērtību un precizitāti, liecina starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas KPMG datu un analītikas pētījums Building trust in analytics.

Pētījums parāda, ka vairākums uzņēmumu izmanto datu un analītikas instrumentus, lai analizētu esošo klientu ieradumus (50%), identificētu jaunus klientus (48%), kā arī, lai izstrādātu jaunus produktus un pakalpojumus (47%). Tomēr vienlaikus uzņēmumu vadītāji nav pārliecināti par datu un analītikas procesu lietderību un pievienoto vērtību, jo viņu rīcībā nav instrumentu, kas ļautu izvērtēt izmantoto modeļu precizitāti.

«Datu analīze arvien vairāk virza lēmumus, kuri ietekmē mūs kā indivīdus, uzņēmumus un sabiedrību. Tādēļ ir svarīgi koncentrēties uz to, lai nodrošinātu visaugstāko uzticības līmeni datiem un to analīzei. Organizācijas, kas turpina investēt datu analīzē, bet kas nepievērš tikpat lielu uzmanību lietderībai un  pievienotajai vērtībai no šīm investīcijām datu analīzē, kā arī  modeļu precizitātei, var pieņemt uz neprecīziem modeļiem balstītus lēmumus, kas tikai palielinās neuzticēšanos datu analīzes rezultātiem,» norādā  KPMG Baltics datu un analītikas pakalpojumu vadītājs Andris Aizpurietis.

Viņš uzsver, ka tas var radīt situāciju, ka uzņēmumiem būs arvien grūtāk konkurēt, ja tie nespēs efektīvi izmantot datus, un tie pakļaus sevi jauniem un pieaugošiem riskiem. 70% vadītāju jau tagad uzskata, ka datu analīzes sniegtās informācijas izmantošana pakļauj uzņēmumu reputāciju riskam.

Pētījums parāda, ka nedaudz mazāk nekā puse respondentu apgalvo, ka pietiekami uzticas atziņām, ko datu analīze sniedz risku un drošības jomā (43%), patērētāju vajadzību jomā (38%), un tikai viena trešdaļa uzticas ar biznesa operācijām saistītajām atziņām (34%).

Gandrīz puse respondentu atzīst, ka viņu augstākā līmeņa vadītāji tikai daļēji atbalsta organizācijas stratēģiju datu un analītikas jomā. Tik zems uzticības līmenis norāda uz to, ka trūkst ticības datu un analītikas sniegtajām atziņām. Tas varētu būt saistīts ar datu un analītikas sarežģītību.

«Caurspīdīgums attiecībā uz organizācijas datu analīzes procesu ir atslēga uz aizspriedumu laušanu par to, ka ierastā lēmumu pieņemšana ir drošāka. Mums ir jāizņem datu analīzes process no «melnās kastes», lai veicinātu lielāku izpratni par to un lai palīdzētu organizācijām noticēt datu analīzes lietderībai un pievienotajai vērtībai,» atzīst Aizpurietis.

Izvērtējot datu analīzes dzīvesciklu, redzams, ka uzticība ir augstāka pašā datu iegūšanas sākumposmā, bet pēc tam tā būtiski samazinās. 38% respondentu visvairāk uzticas datu ieguves procesam, kad tiek izlemts, kuri dati tiks izmantoti tālākai analīzei. 19% uzticas otrajam posmam – datu apkopošanai un sagatavošanai, bet 21% – trešajam posmam – analīzei un modelēšanai. Savukārt ceturtajā (rezultātu pielietošana) un piektajā (pievienotās vērtības izmērīšana) posmā uzticība strauji krītas – atbilstoši 11% un 10%.

Šis uzticības kritums norāda uz to, ka galvenie izaicinājumi ir saistīti ar datu analīzes rezultātu pielietošanu, norāda pētījuma pārstāvji.

Lai  izvērtētu, kas ir galvenie uzticības trūkuma cēloņi, respondentiem pētījuma ietvaros bija jānovērtē savu organizāciju datu analīzes procesi četros aspektos: kvalitāte, efektivitāte, integritāte un elastīgums.  

Kvalitāte – nodrošināt, lai datu ievade un tālākie datu apstrādes procesi atbilstu kvalitātes standartiem un kopējam kontekstam, kurā tos plānots izmantot.

Pētījuma pārstāvji norāda, ka datu iegūšana tika atzīta par visuzticamāko analītikas dzīvescikla posmu, tomēr tikai 10% sacīja, ka viņu organizācijas spēj kvalitatīvi pārvaldīt datu analīzi visās jomās.

Uzņēmumu vadībai ir svarīgi uzdot jautājumu – vai datu kvalitāte ir atbilstoša un vai tiek nodrošināts sistemātisks un standartizēts skats uz datiem, kas veicinātu vienu «patiesību» uzņēmumā.

Efektivitāte – risinājums darbojas, kā paredzēts un sniedz pievienoto vērtību.

Mazāk nekā piektdaļa respondentu (16%) novērtēja, ka modeļi ir precīzi.  Pētījuma pārstāvji uzsver, ka uzņēmumu vadībai ir svarīgi uzdot sev jautājumu – vai no datu analītikas saņemtā informācija ir laicīga un uzticama, lai atbalstītu lēmumu pieņemšanu, vai modeļi un analīze strādā kā paredzēts, kā arī vai darbinieku prasmes un patērētais laiks informācijas sagatavošanā ir optimāls.

Godprātība – atbilstošs datu analīzes pielietojums, tostarp atbilstība normatīvajiem aktiem un ētikas jautājumiem saistībā ar datu izmantošanu.

Tikai 13% pētījuma dalībnieku atzina, ka datu analīzes jomā veiksmīgi pārvalda visus ar datu privātumu un ētiku saistītos jautājumus.  Godprātības nodrošināšanai ir svarīgi pārliecināties, vai dati un analīze tiek pielietoti atbilstoši paredzētajam mērķim, komentē pārstāvji. 

Elastīgums – datu analīzes rīku, procesu un metodiku ilgtermiņa optimizācija.

Tikai 18% respondentu atzīst, ka viņiem jau ir atbilstoši iekšējie procesi visās datu un analītikas pārvaldības jomās. Elastīguma nodrošināšanai ir svarīgi pārliecināties, vai biznesa iespējas tiek savlaicīgi identificētas un jaunu produktu vai pakalpojumu rezultātu mērīšana notiek savlaicīgi, kā arī vai regulārie procesi ir optimizēti.

Ref:224.000.103.392


Pievienot komentāru

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemniekus savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas«mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.