Pētījums: Valdošie stereotipi ir būtiskākais šķērslis sieviešu darbam IT

Tikai 6% iedzīvotāju uzskata  Informācijas tehnoloģijas (IT) jomu par piemērotāku sievietēm, liecina Tele2 Shared Service Center (Tele2 SSC) sadarbībā ar Snapshots veiktais sabiedriskās domas pētījums Sievietes IT jomā Latvijā.

Respondenti uzskata, ka atbilstošākās nozares sievietēm, kur strādāt, ir finanses un grāmatvedība (52%), medicīna un farmācija (49%), tūrisms, viesnīcu un ēdināšanas nozare (45%), kultūra un māksla (47%), tirdzniecība (37%), izglītība un zinātne (33%). Tikai 6% no visiem respondentiem atzina, ka IT joma ir piemērotāka darbam sievietēm.

«Tieši vīrieši minējuši šo nozari par labu pretējam dzimumam, kamēr sievietes pašas ir daudz kritiskākas. Tāpat 36% respondentu norāda, ka visas profesijas ir vienlīdz piemērotas abiem dzimumiem,» uzsver pētījuma pārstāvji.

Būtiska loma viedokļa veidošanai par sievietes darbu IT nozarē ir respondentu personīgajai pieredzei, secināts pētījumā. Gandrīz puse jeb 48% respondentu, kas pazīst kādu IT nozarē strādājošu sievieti, būtiski biežāk nekā sabiedrība kopumā sliecas noraidīt pieņēmumu par sekmīgas darbības IT nozarē saistību ar personas dzimumu.

Tele2 SSC vadītājs Kims Leandersons (Kim Leandersson) atklāj: «Iegūtie pētījuma rezultāti parāda, ka, sabiedrībā valda aizspriedumi par to, kādas nozares ir piemērotas sievietēm un kādas nav. IT nozare ir strauji augoša un tajā aizspriedumiem nav vietas». Viņš uzsver, ka Ekonomikas ministrijas darba tirgus prognozes 2020.gadam liecina, ka Latvijā veidosies dabaszinātņu, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un inženierzinātņu nozaru speciālistu iztrūkums – kopumā pietrūks aptuveni 16 000 darbinieku.

Valdošie stereotipi ir būtiskākais šķērslis sieviešu darbam IT – vīrieši un laukos dzīvojošie skeptiskāki

Pēc iedzīvotāju domām, divi būtiskākie iemesli, kas kavē sievietes studēt IT, ir sabiedrībā valdošie stereotipi par noteiktu nozaru piemērotību katram no dzimumiem (46%) un jauniešu zemā ieinteresētība apgūt IT (44%). Tāpat 27% respondentu norāda, ka sievietēm trūkst informācijas par iespējām studēt IT, bet 24% domā, ka IT kā profesija sievietēm ir pārāk sarežģīta.

Pētījuma rezultāti skaidri iezīmē tendenci, ka sievietēm piemērotas vai nepiemērotas profesijas kategorizē tieši vīrieši un lauku reģionos dzīvojošie. Tikai 26% stiprā dzimuma pārstāvju ir gatavi atzīt, ka sievietes spēj veiksmīgi darboties jebkurā profesijā. Arī lauku iedzīvotāji skeptiski attiecas pret sievietes piemērotību IT nozarei – tikai 29% no lauku iedzīvotājiem atzīst, ka sieviete var strādāt jebkurā profesijā.

Pētījums Sievietes IT jomā Latvijā tika veikts šā gada martā un aprīlī un tajā piedalījās Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Kopumā tika aptaujāti 748 respondenti.

Ref:224.000.103.950

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas