Pētījums: Zāļu viltošana ES rada vērienīgus zaudējumus; Latvijā – 10 miljonus eiro gadā

Leģitīmā zāļu industrija viltotās produkcijas klātesamības dēļ Eiropas Savienības (ES) tirgū katru gadu zaudē 10 miljardus eiro ieņēmumu, kas atbilst 4,4% no visa tirdzniecības apjoma farmācijas sektorā, secināts jaunākajā Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) pētījumā par viltotu zāļu ietekmi uz ES dalībvalstu ekonomiku.

Latvijā viltoto zāļu radītie zaudējumi tirgū ir 10 miljoni eiro gadā, un viltoto produktu īpatsvars kopējā šī sektora produktu patēriņa apjomā tiek lēsts 8,7%.

Viltotu zāļu nokļūšana legālas piegādes ķēdē ir aizvien lielāka problēma visā pasaulē. Pētījuma rezultāti atklāj, ka viltojumu dēļ visās ES valstīs farmācijas sektorā tiek zaudētas apmēram 37 700 darbvietas, jo ražotāji viltojumu pārpildītā tirgū pārdod mazāk preču, kas savukārt neļauj nodarbināt lielāku darbinieku skaitu. Ražotāji iepērk mazāk preču un pakalpojumu no piegādātājiem, tādējādi radot domino efektu arī citās ekonomikas nozarēs – iegūtie dati liecina, ka netiešās ietekmes rezultātā papildus tiek zaudētas vēl 53 200 darba vietas.

Zaudējumu kopsumma 28 ES valstīs ir 1,7 miljardi eiro, kas būtu ieņēmumi valdību budžetos, kurus dažādu nodokļu veidā – ienākumu nodoklis, sociālās iemaksas, pievienotās vērtības nodoklis – būtu maksājuši legālo produktu ražotāji un pārdevēji.

«Pamatojoties uz pētījuma rezultātu analīzes datiem, kuru veica Pasaules Veselības organizācija (WHO), skaidri redzam, ka gan patentbrīvie medikamenti (ģenēriķi), gan oriģinālzāles – sākot ar pretvēža, beidzot ar pretsāpju līdzekļiem – tiek viltoti. Ziņojums liecina, ka viltotām zālēm ir nopietna ietekme uz ekonomiku un darbvietu skaitu. Mūsu mērķis ir nodrošināt pierādījumus, ko politikas veidotāji var izmantot savā darbā un kas var kalpot par pamatu viltošanas apkarošanā,» norāda EUIPO izpilddirektors Antoniu Kampinušs.

Katru gadu viltošanas dēļ Vācijas farmācijas sektors zaudē vairāk nekā vienu miljardu eiro jeb 2,9% no pārdošanas apjoma.

Itālijā tiek zaudēti līdz 1,59 miljardiem eiro jeb 5% no Itālijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma katru gadu. Tiešās ietekmes rezultātā tiek zaudētas 3 945 darbvietas.

Francijā viltošanas rezultātā ik gadu tiek zaudēts vairāk nekā viens miljards eiro jeb 3% no Francijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma. Tiešās ietekmes rezultātā tiek zaudētas 3667 darbvietas.

Spānijā zaudējumu apjoms pārsniedz 1,17 miljardus eiro, kas ir 5,9% no Spānijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma. Tiešās ietekmes rezultātā tiek zaudētas 3 223 darbvietas.

Lielbritānijā ikgadējais zaudējumu apjoms ir ap 605 miljoniem eiro jeb 3,3% no Lielbritānijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma, kas izraisīja darbvietu samazināšanos par 2 940 vietām.

Ref:103.000.103.200513

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas