Pētnieks: Sabiedrības integrācija Latvijā līdz šim nav devusi gaidītos rezultātus

Tālavs Jundzis

Sabiedrības integrācija Latvijā līdz šim nav devusi gaidītos rezultātus, jo jautājuma risināšanai veidotas dažādas programmas, bet nav bijusi vienota kompleksa pieeja, ar vienotu finansējumu, Otrajā Humanitāro zinātņu akadēmiskajā forumā ceturtdien, 11.maijā, norāda Baltijas Stratēģisko pētījumu centra direktors Tālavs Jundzis.

Viņš skaidro, ka Integrācijas un sabiedrības vienotības jautājumi ir viena no prioritātēm, uz kuras nepieciešams balstīt Latvijas drošību. «Mūsu drošība jābalsta uz trīs vienlīdzīgām prioritātēm – militārā drošība, sabiedrības vienotība un integrācija un iekšējā kārtība, kas ietver noziedzību un kiberdrošību,» teic pētījumu centra direktors.

Jundzis uzsvēra, ka drošības riski noteikti ir pieauguši, tomēr pašā valstī kļuvis drošāk, pateicoties vairākiem drošības pasākumiem, to skaitā NATO atbalstam. Viņš atzīmē, ka drošības nav tikai militārie, bet arī nemilitārie riski, kurus sabiedrībai reizēm ir grūti pamanīt.

«Ja militārie riski ir saredzami un prognozējami, tad nemilitārie riski ir meklējami ekonomikā, sociālajā sfērā un tos ir grūti identificēt. Nav viegli saprast, kādi sabiedrībā notiekošie procesi var kļūt par nopietnu risku,» norāda pētījumu centra direktors.

Viņš uzskata, ka uz to, cik nemilitārie riski ir svarīgi, norāda gan situācija Ukrainā, gan ASV prezidenta Donalda Trampa ievēlēšana, gan Brexit. Šādi procesi jāskata kontekstā ar pārdzīvoto ekonomisko krīzi, kas ietekmējusi šīs norises.

«Manuprāt, Latvijā īpaša uzmanība jāpievērš Latgalei, jo ir skaidrs, ka tas ir visvājākais reģions, kurā ir ne tikai ekonomiskās problēmas, bet arī problēmas, kas saistītas ar latgaliešu valodu,» uzsver Jundzis.

Viņaprāt, nemilitārs risks, par kuru ir jārunā, ir latgaliešu valodas statusa pielīdzināšana latviešu valodai, kas nav viennozīmīgi vērtēta pašu latgaliešu vidū, kam pētījumu centra direktors guvis apstiprinājumu Latgales simtgades kongresā.

«Protams, latgaliešu valodai ir jāpievērš lielāka uzmanība, bet vai tādām pārmaiņām, kādas lasāmas rezolūcijā, mēs esam gatavi? Vai šis ir tas jautājums, kas šķeļ sabiedrību?» retoriski vaicā Jundzis.

Latvijas Universitātes (LU) Mazajā aulā notiekošais forums šogad veltīts Latvijas valsts drošībai humanitārajās un sociālajās zinātnēs, teoloģijā, kā arī medijpratības jautājumiem sabiedrības imunitātes stiprināšanai.

Ref:224.000.103.1446

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas