bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 11.12.2019 | Vārda dienas: Valdemārs, Valdis, Voldemārs

Piecas lietas, ko atcerēties, iepērkoties ārpus veikala

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Atzīmējot Eiropas Patērētāju dienu  Latvijas Tiešās tirdzniecības asociācija apkopojusi piecas lietas, ko ņemt vērā, iepērkoties attālināti.

1. Tiesības atteikties no pirkuma 14 dienu laikā vai 12 mēnešu laikā

Svarīgi zināt, ka iepērkoties attālināti un ārpus veikala telpām, patērētāji ir tiesīgi 14 kalendāro dienu laikā no preču piegādes dienas atteikties no pirkuma un saņemt naudas atmaksu pilnā apjomā. Ja patērētājs ir iegādājies vairākas preces vienā pasūtījumā, bet preces tiek piegādātas atsevišķi, atteikuma termiņš beidzas 14 dienas pēc datuma, kurā patērētājs ir fiziski saņēmis pēdējo pasūtīto preci.

Turklāt tirgotājiem jānodrošina patērētājiem pirkuma atteikuma veidlapa, ko patērētājs var (bet tam nav pienākums) izmantot, ja pārdomā un vēlas atteikties no darījuma, kas ir noslēgts attālināti vai sliekšņa tirdzniecības ceļā. Ne visi zina, ka sākotnējs maksimālais 14 dienu termiņš automātiski tiek pagarināts līdz 12 mēnešiem gadījumā, ja tirgotājs nav pienācīgi informējis patērētājus par tiesībām atkāpties no līguma.

Tāpat ir vērts atcerēties, ka Ministru kabineta noteikumi Nr. 254 un Nr.255 ietver sarakstu ar precēm, uz kurām atteikuma tiesības neattiecas, piemēram,

preces, kas ir izgatavotas atbilstoši patērētāja sniegtai specifikācijai vai ir nepārprotami personalizētas,

preces, kas ātri bojājas vai kurām ir īss derīguma termiņš,

aizzīmogotās (un pēc piegādes atvērtas) preces, kuras nav paredzētas atdot atpakaļ veselības aizsardzības vai higiēnas apsvērumu dēļ u.c..

2. Tiesības uz naudas atmaksu

Tirgotājiem ir pienākums 14 dienu laikā kopš atteikšanās no līguma atmaksāt patērētājam par preci samaksāto naudu, tostarp piegādes izdevumus. Tirgotājs var neatmaksāt papildu piegādes izdevumus, ja patērētājs ir izvēlējies nestandarta piegādes metodi, piemēram, ātrāku un dārgāku piegādi. Tajā pašā laikā tirgotājs ir tiesīgs aizturēt naudas atmaksu līdz ir saņēmis atpakaļ atgriezto preci no patērētāja vai līdz brīdim, kad patērētājs ir iesniedzis dokumentus, kas apliecina preces atdošanu atpakaļ.

3. Preču atdošana atpakaļ un ar to saistītie izdevumi

Ja patērētājs nolemj atdot atpakaļ preces tirgotājam, likums nosaka patērētāja pienākumu atdot preci ne vēlāk kā 14 kalendāro dienu laikā, ja vien līgumā nav noteikts citādi, piemēram, tirgotājs pats ierodas pēc atpakaļ atdodamajām precēm.

Ja pirms darījuma tirgotājs informēja patērētāju, ka līguma laušanas un preces atgriešanas gadījumā viņam pašam būs jāsedz preces atpakaļ atdošanas izdevumi, tad par preces atgriešanu patērētājs maksā pats. Pretējā gadījumā preču atpakaļ atdošanas izdevumus sedz tirgotājs.

Tirgotājam ir arī pienākums pirms pirkuma veikšanas sniegt vismaz aptuvenas aplēses par maksimālajiem tiešsaistē vai pa pastu pasūtītu lielgabarīta preču, piemēram, dīvāna vai ledusskapja, atgriešanas izdevumiem, lai patērētājs var veikt apzinātu izvēli, pirms izlemj, no kura tirgotāja iegādāties preci. Kā arī, ja līgums ir noslēgts ārpus uzņēmuma telpām, preces ir piegādātas uz patērētāja mājām līguma noslēgšanas brīdī un tās nevar parastajā kārtībā atdot atpakaļ tirgotājam pa pastu, tirgotājam ir pienākums uz sava rēķina ierasties pēc precēm.

4. Cenas caurspīdīgums, slēptu izmaksu aizliegums

Tirgotājam ir pienākums norādīt preces vai pakalpojuma kopējās izmaksas, kā arī informēt patērētāju par visām papildu izmaksām. Patērētājam, kurš veic pirkumu tiešsaistē, nav jāsedz izdevumi, par kuriem pirms pasūtījuma veikšanas viņš nav bijis pienācīgi informēts.

Iepērkoties tiešsaistē, piemēram, pērkot aviobiļeti, tirgotājs pirkuma veikšanas procesā var piedāvāt papildu iespējas, piemēram, ceļojuma apdrošināšanu vai auto nomu. Tāpēc ir svarīgi zināt, ka visās ES dalībvalstīs ir aizliegts piedāvāt šādus papildpakalpojumus ar tā dēvētajiem «iepriekš atķeksētajiem» lauciņiem, kur patērētājam nākas izņemt ķeksīšus no šiem lauciņiem, ja tie nevēlas saņemt šādus papildpakalpojumus.

Tirgotājs nedrīkst pieprasīt patērētājam par norēķināšanos ar kredītkarti (vai izmantojot citas maksāšanas metodes) maksāt vairāk nekā tirgotājam patiesībā izmaksā šādu maksāšanas metožu nodrošināšana. Tāpat tirgotājiem, kuri nodrošina karstās tālruņa līnijas, ļaujot patērētājiem sazināties ar tirgotājiem saistībā ar noslēgto līgumu, nav atļauts noteikt lielāku maksu nekā noteiktais pamattarifs telefona zvaniem.

5. Preču piegāde un atbildība

Tirgotājam ir pienākums veikt preču piegādi ne vēlāk kā 30 dienu laikā no līguma noslēgšanas datuma, ja vien nav norunāts citādi. Ja preces šajā termiņā nav piegādātas, patērētājam jāaicina tirgotājs veikt piegādi saprātīgā papildtermiņā. Patērētājs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt līgumu, ja tirgotājs nespēj veikt preču piegādi noteiktajā papildtermiņā. Šis noteikums nav attiecināms uz gadījumiem, kad piegādes termiņa ievērošana ir būtiska, piemēram, kāzu kleitas piegādes gadījumā, kas tirgotājam jāpiegādā pirms kāzām. Tirgotājs ir atbildīgs par piegādes laikā notikušu preces bojāeju vai bojājumiem. Atbildību par preci patērētājs uzņemas tikai preces saņemšanas brīdī.


Pievienot komentāru

Igaunijā aicina potēt ukraiņu viesstrādniekus pret masalām

Igaunijas Veselības pārvalde izplatījusi ieteikumu uzņēmumiem, kuri nodarbina viesstrādniekus no Ukrainas, nodrošināt viņu vakcināciju saistībā ar slimības uzliesmojumu Ukrainā.

ANO tiesā: Mjanmas līdere noliedz genocīdu pret rohindžām

ANO Starptautiskajā Tiesā Mjanmas līdere Auna Sana Su Či aizstāvējusi savu valsti pret pārmetumiem, ka tās vara pastrādājusi genocīdu pret rohindžu tautības iedzīvotājiem.

Komisija atbalsta grozījumus, kas ļautu Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vairākums nolēma konceptuāli atbalstīt likumu grozījumus, kas Rīgas domes iespējamās ārkārtas vēlēšanās ļautu pašvaldības domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt pakalpojumus Lembergam un iestādēm, kas pakļautas ASV sankcijām

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt nekādus finanšu pakalpojumus smagos noziegumos apsūdzētajam un ASV «melnajā sarakstā» iekļautajam Aivaram Lembergam.

Latvijā šogad ar fotoradariem konstatēti 3 179 vinjetes nemaksātāji

Ar fotoradaru palīdzību šogad konstatēti 3 179 kravas automašīnu vadītāji, kuri gan pārkāpa atļauto braukšanas ātrumu, gan nebija nopirkuši vinjeti jeb samaksājuši nodevu par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu lietošanu.

Ugunsgrēks Tartu privātmājā paņem ģimeni

Ugunsgrēkā Tartu pilsētā gājusi bojā piecu cilvēku ģimene, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Banka Citadele iegādājas Baltijā strādājošo līzinga kompāniju UniCredit Leasing

Citadele banka iegādāsies 100% SIA UniCredit Leasing akciju, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā.

Prognoze: Britu vēlēšanās uzvarēs Džonsona konservatīvie

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās, kas gaidāmas ceturtdien, gaidāma premjerministra Borisa Džonsona Konservatīvās partijas uzvara un parlamenta vairākum izcīnīšana, tā prognozē britu sabiedriskās domas pētnieki YouGov.

Veikti 20% no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas projektēšanas Rail Baltica ietvaros

Pilnsabiedrība Bererix ir noslēgusi teritoriju, sliežu, pazemes telpu u.c. infrastruktūras topogrāfiskās izpētes un uzmērīšanas darbus.

Valdība par pašvaldību ministra rosināto Rīgas domes atlaišanu lems 17.decembrī

Valdība par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rosināto Rīgas domes atlaišanu lems otrdien, 17.decembrī.

Nākamgad ģimenes ārsta apmeklējums daļai iedzīvotāju varētu kļūt dārgāks

Nākamgad samazināsies vai pieaugs vairāki pacientu līdzmaksājumi, tostarp par ģimenes ārsta apmeklējumu daļai iedzīvotāju būs jāmaksā divi eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā.

Autovadītājiem: Šorīt ceļi ir slideni, jābrauc uzmanīgāk

Apledojums 11.decembra rītā apgrūtina braukšanu vietām Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ASV liedz Lembergam un ģimenei korumpētības dēļ ieceļot ASV

ASV Valsts Departaments noteicis smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam un viņa tuvākiem pieaugušiem ģimenes locekļiem aizliegumu ieceļot ASV, jo Vašingtona uzskata, ka Lembergs kā amatpersona bijis «iesaistīts apjomīgā korupcijā».

Šodien Latvijā sākas gripas epidēmija

Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

ReRe būve 1 nodevusi Valsts nekustamajiem īpašumiem Jaunā Rīgas teātra ēku

Pilnsabiedrība ReRe būve 1 otrdien, 10.decembrī, nodevusi VAS Valsts nekustamie īpašumi Jaunā Rīgas teātra ēku.

Valdība vienojas par atbalstu ES mērķim līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti

Valdība vienojās par Latvijas atbalstu Eiropas Savienības mērķim līdz 2050.gadam kļūt par vienu no pirmajiem reģioniem, kas sasniedz siltumnīcefekta gāzu emisiju neto nulles līmeni jeb klimatneitralitāti.

Igauņu ministrs: Rail Baltica tiks pabeigts laikus, līdz 2026.gadam

Lai arī Igaunijā par Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvdarbiem izskanējušas bažas par iespējamu gala termiņa kavēšanu, Igaunijas ekonomisko lietu un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss uzskata, ka darbi tiks pabeigti laikā līdz 2026.gadam.

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas, informē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Iespējams, tiks pacelts jautājums par Lemberga atstādināšanu no LOK

Latvijas Olimpiskā komitejas izpildkomitejas sēdē otrdien, 10.decembrī, iespējams, tiks pacelts jautājumu par Aivara Lemberga atstādināšanu no LOK izpildkomitejas locekļa amata.

Čehijā slimnīcas šaušanas aizdomās turēto atrod mirušu

Čehijā atrasts miris vīrietis, kuru policija tur aizdomās par sešu cilvēku nogalināšanu slimnīcā Ostravas pilsētā, vēsta Čehijas Radio.

Video: Lietuvā izlaidīs pasaulē pirmo digitālo monētu kolekcionāriem

Lietuvā, kuras finanšu nozare cenšas pie piesaistīt ārvalstu investorus finanšu tehnoloģiju pakalpojumu jomā, centrālā banka paziņojusi par pasaulē pirmās digitālās kolekcionāru monētas veidošanu.

Tiesa patur apcietinājumā arī Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā apcietināto Unguru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu, ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam, apsargam Kasparam Unguram.

Lembergs aptur savu darbību Ventspils brīvostas valdē

ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs nolēmis apturēt savu darbību Ventspils brīvostas valdē.

Čehijā šaušana slimnīcā. Uzbrucējs aizbēg

Čehijā seši cilvēki nogalināti, kad otrdien kādā slimnīcā bruņots vīrietis atklājis uguni uz cilvēkiem uzgaidāmajā telpā, tā paziņojis Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs.

Bezdarba līmenis Latvijā novembra beigās pieaudzis līdz 5,8%

Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 5,8% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,1 procentpunktu vairāk nekā mēnesi iepriekš.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!