bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 16.06.2019 | Vārda dienas: Justīne, Juta

Pieci padomi drošībai ceļojuma laikā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vasara atnāk kā atvaļinājumu, skolēnu brīvlaiku un ceļojumu laiks. Lai arī kāds būtu ceļojuma galamērķis, ir vērts ievērot pāris pamata padomus, kas padarīs ceļošanu drošāku un ērtāku. Sagatavojoties ceļojumam laikus un plānveidīgi, var izvairīties no lieka stresa, galvassāpēm un izdevumiem. Latvijas Apdrošinātāju asociācija ir apkopojusi piecus padomus ceļotājam sadarbībā ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu kampaņas Ceļo droši! ietvaros.

1. Ievāc informāciju

Pirms ceļojuma noteikti nepietiek ar biļetes iegādi un mājvietas rezervāciju. Jāievāc nepieciešamā informācija ne tikai par galamērķa apskates objektiem un izklaides iespējām, bet arī par drošības aspektiem. Ārlietu ministrijas mājas lapā jānoskaidro, vai uz konkrēto valsti ir droši ceļot, vai nav drošības brīdinājumu vai ierobežojumu. Ja ceļojums plānots ārpus eirozonas, jānoskaidro vietējās naudas un kursu un maksājuma karšu un skaidras naudas lietošanas paradumus konkrētajā valstī, piemēram, lai neaizbrauktu ceļojumā bez skaidrās naudas, bet tuvākais bankomāts izrādītos 70 km attālumā.

2. Pārbaudi dokumentus

Jāpārbauda savu un pārējo ceļotāju personas dokumentu – pases, ID kartes – derīguma termiņi. Jānoskaidro, vai uz izvēlēto valsti nepieciešama vīza vai citi specifiski ceļošanas dokumenti, un laikus jāparūpējies par tiem. Vēl jāuzzina par nepieciešamajiem dokumentiem, ja ceļo kopā ar bērnu.

3. Nodrošinies ar saziņu

Jāpārliecinās, lai tuvinieki zina ceļotāja plānus un nepieciešamības gadījumā var sazināties – jāatstāj informācija par ceļojuma maršrutu, laiku, plānotajām aktivitātēm, savi un pārējo ceļotāju kontakti. Ja ir plāns ārzemēs pie kāda viesoties – jādalās arī ar viņa kontaktiem. Tāpat noteikti jāreģistrējas Konsulārajā reģistrā – tas ļaus sazināties ārkārtas drošības situācijā un pārliecināties, vai nav nepieciešama palīdzība.

Dodoties ārpus Eiropas Savienības, jānoskaidro mobilo sakaru iespējas un izmaksas. Jāpiefiksē svarīgākos telefona numurus ārkārtas gadījumiem, piemēram, Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts tālruni +371 26337711.

4. Parūpējies par veselību

Jānoskaidro, vai kādam eksotiskam ceļojumam nav nepieciešamas obligātas potes, piemēram, pret malāriju, dzelteno drudzi, hepatītu un citām infekcijas slimībām. Iepriekš jākonsultējas ar savu ārstu, ja ir kāda hroniska slimība – kā sagatavoties ceļojumam, kādas zāles nepieciešams paņemt līdzi.

Noteikti jāizņem EVAK karte Nacionālajā veselības dienestā – tā garantēs, ka Eiropas Savienības valstīs, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē varēs saņemt neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi tādā pašā apjomā un par tādu pašu samaksu, kā tā ir nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

5. Iegādājies apdrošināšanu

EVAK karte palīdzēs ar neatliekamo palīdzību, taču sarežģītāku situāciju risināšanai, kā arī ceļojot uz valstīm, kur EVAK nav spēkā, noteikti nepieciešams iegādāties ceļojuma apdrošināšanu – tā piedāvā medicīniskās palīdzības saņemšanu pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma un ko nesedz EVAK (piemēram, repatriācija).

Polise jāizvēlas atbilstoši ceļojuma specifikai – jāņem vērā plānotās aktivitātes un galamērķis.

Ir daudz papildu iespēju apdrošināt bagāžu un personīgās mantas (pret nozaudēšanu, aizkavēšanos), transporta ķibeles (avioreisa aizkavēšanās), ceļojuma atcelšanu vai pārtraukšanu. Mazāk zināma ir ceļotāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, kas pasargās no papildu izdevumiem gadījumā, ja kādam nodarīts kaitējums.

Svarīgi ir izlasīt apdrošināšanas segtos riskus, nosacījumus un izņēmumus, lai nerastos lieki pārpratumi. Tā, piemēram, lielākā daļa apdrošināšanas polišu nesedz zaudējumus, ja negadījums noticis alkohola vai narkotisko vielu reibumā – to ir svarīgi zināt un ievērot. Kā arī polisē var būt izņēmums (vai speciāli ir jāiekļauj) braukšana ar motociklu vai motorolleri, kas ir ļoti bieži izmantots pārvietošanās veids.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Deputāta Gražuļa «solis» līdz izdošanai. Lietuvā pārspēti karstuma rekordi

Aizvadītajā nedēļā Lietuva atzīmēja Sēru un cerību dienu. Nopietnās apsūdzībās iesaistīts Seima deputāts, bet kāds bijušais deputāts ar 1 500 eiro sodīts par seksuālu uzmākšanos savai asistentei.

BNN nedēļas apkopojums: Jauna kultūras ministra gaidās. Bičkoviča maldināšana. Lielās pārmaiņas FKTK

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Plāns, Cenu cīņas, Tiesības, Amats, Izaugsme, Argumenti, Atbalsts.

Sāremā pašvaldība rīkos konkursu par prāmju satiksmi maršrutā Mentu-Ventspils

Igaunijas Sāremā pašvaldība nolēmusi rīkot konkursu, lai izraudzītos prāmju satiksmes operatoru maršrutam starp Mentu ostu Sāmsalā un Ventspili, vēsta reģionālais laikraksts Saarte Haal.

Polijā saistībā ar Smoļenskas aviokatastrofu par nolaidību bijušajam Tuska kancelejas vadītājam piespriež 10 mēnešus cietumā

Bijušajam Polijas premjerministra kancelejas vadītājam piespriests desmit mēnešu ilgs nosacīts cietumsods par nolaidību, gatavojot 2010.gadā augstāko amatpersonu lidojumu, kurā gāja bojā toreizējais prezidents Lehs Kačiņskis.

Deputātu iesniegums par Kalnmeiera atbilstības amatam vērtēšanu nosūtīts AT

Deputātu iesniegums saistībā ar Jaunās konservatīvās partijas politiķu rosināto pārbaudi ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstības amatam izvērtēšanai nosūtīts Augstākajai tiesai.

Aiztur divus VUGD darbiniekus par kokaīna glabāšanu realizācijas nolūkā

Par iespējamu narkotisko vielu glabāšanu realizācijas nolūkā un realizēšanu Iekšējās drošības birojs aizturējis VUGD amatpersonu.

Krievija: Trampa lēmums uz Poliju nosūtīt vēl 1 000 karavīru «destabilizēs» Eiropu

Krievija brīdinājusi NATO, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums palielināt Polijā dislocēto militāro kontingentu par 1 000 vīru «destabilizēs» Eiropu.

Europol: Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai

Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai, paziņoja Eiropas policijas aģentūras Europol amatpersona Pedru Felisiu, kas Eiropas Savienības policijas aģentūrā atbild par cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Vējonis prasa Sabiedrības integrācijas fonda likuma grozījumu otrreizēju caurlūkošanu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis 14.jūnijā nodevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai 2019.gada 6.jūnijā pieņemto likumu Grozījumi Sabiedrības integrācijas fonda likumā.

Tiesās personu par mazgadīgo pavešanu netiklībā, izmantojot sociālos tīklus

Tiesai nosūtījusi krimināllietu vienas personas apsūdzībā par 12 mazgadīgu un vienas nepilngadīgas personas pavešanu netiklībā.

Francija: ES finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta izveidi

Eiropas Savienības dalībvalstu finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta ieviešanas vispārējiem principiem, ziņo Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs.

Tiesa noraida SIA Rīgas meži pieteikumu pret Konkurences padomi

Administratīvā rajona tiesa 11.jūnija spriedumā atzīst, ka SIA Rīgas meži pieteikums par Konkurences padomes faktiskās rīcības atzīšanu par prettiesisku ir noraidāms.

Ebreju kopiena: Labas gribas atlīdzinājums ir īpašs risinājums vēsturiskai situācijai

«Diskusijas ietvaros par labas gribas atlīdzinājuma likumdošanas iniciatīvu jāuzsver, ka šis ir jautājums, kurš nav skatāms īpašumu denacionalizācijas un konkrētu īpašumtiesību atjaunošanas kontekstā,» norāda Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes Valdes loceklis Dmitrijs Krupņikovs.

Dati: Nodokļu parāds pēdējā pusgadā bijis 47,3% ēdināšanas uzņēmumu

Nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, pēdējo sešu mēnešu laikā reģistrēts 47,3% ēdināšanas nozares uzņēmumiem, liecina Lursoft dati.

Joprojām liela daļa nodokļu parādnieku nav iesnieguši deklarāciju VID

Ievērojama iedzīvotāju daļa, kuriem gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz obligāti, joprojām to nav izdarījuši.

Politiskās partijas amatpersona nevarēs būt publiskās kapitālsabiedrības valdē

Saeima lēmusi, ka par valdes vai padomes locekli publiskā kapitālsabiedrībā nevarēs ievēlēt personu, kas pēdējo divu gadu laikā ir bijusi politiskās partijas amatpersona.

Rosina Rīgas domes pakļautībā esošajos bērnudārzos mācīt tikai latviešu valodā

Rīgas domē iesniegts priekšlikums, ka, sākot ar 2020./2021. mācību gadu, visās Rīgas domes pakļautībā esošajās pirmsskolas izglītības iestādēs mācības noritētu latviešu valodā.

Malkas apkures krāsnis lielajās pilsētās neaizliegšot

Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānā 2019.–2030.gadam iekļautā iecere atteikties no malkas apkures iekārtām lielajās pilsētās neparedz to aizliegšanu.

Lietuvas uzņēmums apsūdz Getliņi EKO negodīga iepirkuma īstenošanā

Lietuvas uzņēmums Ekoatliekos vērsies KNAB par SIA Getliņi EKO veikto bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides iepirkumu.

Latvijā gaidāmas pērkona lietusgāzes un krusa

Lai arī piektdien, 14.jūnijā, dienā pastiprināsies augsta spiediena atzara ietekme, tomēr debesis vietām joprojām klās mākoņi un daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes, kuras vietām būs stipras kā arī iespējama arī krusa.

Naftas cenas kāpj pēc uzbrukumiem tankkuģiem

Naftas cenas pasaulē pieauga pēc uzbrukumiem diviem tankkuģiem Omānas līcī, kas pastiprinājuši saspīlējumu ar jēlnaftu Tuvo Austrumu reģionā.

Maršruts nedēļas nogalei: Brīvdabas kino, Drosmes skrējiens un spēļu diena lielajiem

Lai karstās vasaras nedēļas nogales būtu saturīgākas, visā Latvijā norit gan dažādi koncerti, gan aktīvi pasākumi ārā.

Rosina atļaut alkoholisko dzērienu tirdzniecību internetā 

Ekonomikas ministrija sagatavojusi grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem paredzēts atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā.

Autotransporta direkcija: Lux Express nav tiesīgs veikt pasažieru pārvadājumus maršrutā Rīga-Birži-Daugavpils

Pasažieru starptautiskais autopārvadātājs Lux Express nav tiesīgs veikt pasažieru pārvadājumus ar autobusiem maršrutā Rīga-Birži-Daugavpils, pauž Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone.

Putniņš un Razāne par atkāpšanos varēs saņemt 80% no gada mēnešalgas

Ja FKTK padomes priekšsēdētājs Pēters Putniņš un viņa vietniece Gunta Razāne atkāpsies no amatiem līdz šā gada 1.augustam, viņiem izmaksās vienreizēju kompensāciju 80% apmērā no gada mēnešalgas.