Pieminot 14.jūnija deportācijas, visā Latvijā vienlaikus lasīs izsūtīto vārdus

Šī gada 14.jūnijā no plkst. 11.00, pieminot 80.gadadienu, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas, visā Latvijā vienlaicīgi notiks piemiņas pasākums Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 1941.gada deportācijām. Tā laikā 119 pašvaldībās tiks nolasīti vairāk nekā 15 000 izsūtīto personu vārdi, informē Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB).

Lasījumus plkst. 10.55 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, ko pārraidīs Latvijas Televīzijas 1.programmā (LTV1) un Latvijas Radio 1.programmā (LR1).

Lasījumu tiešraides no 119 pašvaldībām varēs skatīties Latvijas Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas tīmekļa vietnē LNB.lv, kā arī īpašā šim notikumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv.

Kartei deportetie.kartes.lv šobrīd ir divas sadaļas (pogas): Piemiņas pasākumi un Deportētie iedzīvotāji, bet tiks pievienota arī trešā – 14.jūnijs pasaulē. Sadaļā Piemiņas pasākumi iezīmēsies vietas, kurās šī gada 14.jūnijā notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi. Uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, atvērsies video tiešraides logs.

Savukārt sadaļa 14.jūnijs pasaulē ļaus aplūkot GALERIJU, kurā būs apkopoti fotoattēli no ārzemju tautiešu rīkotiem piemiņas pasākumiem visā pasaulē. Turpretī sadaļā Deportētie iedzīvotāji tumšas krāsas apļi kartē apzīmē izsūtīto iedzīvotāju dzīvesvietu 1941.gadā – spiežot uz izvēlētā punkta, kļūst redzams saraksts ar informāciju par cilvēkiem (skaits, vārds, uzvārds, vecums), kuri no konkrētās vietas tika izsūtīti, stāsta LNB.

Karti ir izstrādājusi Karšu izdevniecība Jāņa sēta, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto 1941.gada 14.jūnijā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tajā norādītajām vēsturiskajām adresēm.

14.jūnija piemiņas pasākuma rīkotāji aicina ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskos nosacījumus, nepulcēties un skatīties lasījumus tiešraidē vietnēs lsm.lv un lnb.lv. 

Kartē deportetie.kartes.lv vasaras otrajā pusē varēs noskatīties pasākuma Aizvestie. Neaizmirstie laikā straumēto vārdu lasījumu ierakstus. Lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert to apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem, Deportēto karte ar laiku tiks papildināta gan ar 1949.gada deportācijās izsūtītajiem cilvēku vārdiem, gan arī ar citiem materiāliem, norāda LNB.

Lasījumus rīko: Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, Karšu izdevniecību Jāņa sēta un sabiedriskajiem medijiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas