bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 16.07.2018 | Vārda dienas: Hermīne, Estere

Piena produktu cenas šovasar palielinājušās par 10% līdz 15%; kāpums turpināsies

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Piena produktu cenu kāpums, kas sākās jūnijā un jau sasniedzis 10% līdz 15%, izejvielu sadārdzinājuma dēļ turpināsies, liecina biznesa portāla Nozare.lv veiktā ekspertu aptauja.

Lielveikalu ķēdes Rimi mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa sacīja, ka daļa no piena produktu piegādātājiem jau jūnijā par aptuveni 10% palielināja produkcijas iepirkumu cenu, savukārt vēl liels skaits piegādātāju cenu palielināja jūlijā, par paaugstinājumu galvenajiem iemesliem minot izejvielu, galvenokārt piena, degvielas, energoresursu, iepakojuma materiāla, cenu kāpumu. Iepirkumu cenas par vidēji 10% pieaugušas biezpienam, sviestam, sieram, skābajam krējumam un cita veida piena produkcijai.

Arī veikalu tīkla Elvi pārstāve Vineta Grigāne-Drande atzina, ka piena produktu cenas šovasar pieaugušas par vidēji 10% līdz 15%. Vislielākais cenu kāpums vērojams tām piena produktu grupām, kuru izgatavošanai tiek patērēts visvairāk tīra piena bez piemaisījumiem – piens, kefīrs, sviests, biezpiens, saldais krējums. Mazāk cena cēlusies jogurtam, jo tā ražošanā patērē mazāk piena – tas tiek papildināts ar dažādām citām piedevām. Visās piena produktu grupās vēl arvien ir daudz dažādu akcijas preču, taču, pamatojoties uz to, ka piena produktu cenas kļuvušas augstākās, arī akcijas preces attiecīgi maksā vairāk.

Ražotāji cenu kāpumu skaidrojot ar piena trūkumu, jo daudzi latviešu zemnieki izvēlas pienu nodot lietuviešu ražotājiem, kas maksā augstāku iepirkuma cenu, turklāt karstuma dēļ samazinājies piena tauku procents, kas sadārdzina ražošanas procesu, sacīja Grigāne-Drande.

«Precīzas prognozes, par cik procentiem kāpums turpināsies, patlaban teikt būtu pāragri, jo cenu ietekmē daudzi faktori. Pieaug komunālo pakalpojumu cenas, kas sadārdzina ražošanas procesu. Sakarā ar graudu cenu celšanos varētu sadārdzināties lopbarība. Sākoties rudens un ziemas periodam, tradicionāli samazinās arī piena izslaukums – faktoru ir daudz, līdz ar to diemžēl jāsecina, ka ir gaidāms vēl lielāks cenu kāpums,» sacīja Elvi pārstāve.

Arī veikalu tīkla IKI mārketinga vadītāja Agnese Upīte-Upeniece norādīja, ka veikalos, tāpat kā tirgū kopumā, piena produktu cenas pēdējā mēneša laikā pieaugušas par 10%. «Cenu kāpums skar visas piena produktu kategorijas, un iemesls ir iepirkuma cenu pieaugums no ražotāju puses, kuru tie saista ar piena iepirkuma cenu kāpumu. Tomēr tuvākajā laikā izmaiņas piena produktu pārdošanas cenās mūsu veikalos nav plānotas,» sacīja Upīte-Upeniece.

Tikmēr Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības pārstāve Daiga Nolberga Nozare.lv sacīja, ka piena iepirkuma cena jūnijā un jūlijā bijusi nemainīga – 175,61 lats par tonnu, kas ir par 57% augstāka kā attiecīgajā 2009.gada periodā. «Kopš pagājušā gada oktobra piena kā izejvielas cena pakāpeniski cēlusies, savukārt piena pārstrādes uzņēmumi savai produkcijai cenu pacēlumu atlika sakarā ar Latvijas iedzīvotāju zemo pirktspēju. Šajā vasarā cenu starpība sasniedza kritisko masu, kā rezultātā uzņēmumi bija spiesti celt cenas. Patlaban, neskatoties uz karstuma izraisīto izslaukuma apjomu krišanos, kā arī tauku un olbaltumvielu satura krišanos pienam, piena iepirkuma cenas ir stabilas. Tuvākajā nākotnē piena produktu cenām veikalos nevajadzētu pieaugt,» klāstīja Nolberga.

Savukārt kooperatīvu sabiedrības Trikāta direktors Raimonds Freimanis norādīja, ka konkurence piena iepirkumā palielinās un rudenī tomēr sagaidāms piena iepirkuma cenu pieaugums. Uz Lietuvu vai citām valstīm piens tiekot eksportēts tikai biznesa apsvērumu dēļ, kā arī tādēļ, lai sadalītu biznesa riskus.

Jautāts par iepirktā piena kvalitāti, Freimanis atzina, ka kvalitātes normas neviens nav samazinājis, turklāt līgumos ir noteikti kritēriji un gadījumi, kas notiek, ja kvalitāte netiek ievērota. Tas attiecas arī uz tauku procentu, kurš sezonāli vasarās vienmēr ir zemāks, bet līdz ar to attiecīgi tiek pārrēķināta cena.

«Piena produktu cenu pieaugums ir pilnīgi adekvāts, jo pēdējos desmit mēnešus piena pārstrādātāji pārdevuši produkciju par ievērojami zemākām cenām nekā to ražošanas pašizmaksa. Domāju, ka šis cenu kāpums nebeigsies tikai ar 10%,» rezumēja uzņēmējs.


BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.

Eiropas Komisija aicina aptaujā paust viedokli par pāreju uz vasaras laiku

Pēdējā gada laikā Eiropā ir aktualizējies jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību Eiropas Savienībā, tāpēc Eiropas Komisija nolēmusi apzināt ES valstu iedzīvotāju viedokli par spēkā esošo kārtību, kādā ES notiek pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ.

Čakša: E-veselības darbība ir stabilizējusies, taču sistēmas uzlabošana jāturpina

E-veselības portāla darbība ir stabilizējusies. Regulārie pārrāvumi, kas bija, šobrīd ir novērsti, bet vienalga ir jāturpina darbs pie [sistēmas] uzlabošanas, un mēs visu laiku strādājam pie tā, 13.jūlija intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma sacīja veselības ministre Anda Čakša.

ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi FKTK pilnvarnieki, tā Putniņš

Likvidējamajā ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pilnvarnieki, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Papildinātais likuma grozījumu projekts depozīta sistēmas ieviešanai iesniegts MK

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Ministru kabinetā iesniegusi papildinātu likumprojektu Grozījumi Iepakojuma likumā un likumprojektu Grozījumi Dabas aizsardzības likumā, lai tos izvērtē Valsts kanceleja.

Biržu indeksi pieaug, naftas cenas krītas Ņujorkā un kāpj Londonā

Akciju cenas pasaules biržās ceturtdien, 12.jūlijā, pieauga, investoriem gaidot labu firmu peļņas rādītāju publicēšanas sezonu, lai gan 11.jūlijā tās bija kritušās pēc bažām par tirdzniecības kara pastiprināšanos pēc ASV paziņojuma par plānotu 10% muitas tarifu noteikšanu jaunai Ķīnas preču grupai 200 miljardu ASV dolāru vērtībā un Pekinas solījuma īstenot pretpasākumus.

NMPD veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā

Lai esošo resursu ietvaros efektīvāk nodrošinātu savu pamatfunkciju – neatliekamās palīdzības sniegšanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā, vienlaikus saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu.

Latvija nevarēs izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no IKP atvēlēšanu aizsardzībai

Latvijas drošības vajadzības ir nepieciešams attīstīt, līdz ar to mēs nevarēsim izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no iekšzemes kopprodukta atvēlēšanu aizsardzībai, šādu viedokli no Briseles pauž aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš piedalījās NATO samitā.

Karstums Latvijā saglabāsies; bieži gaidāmas pērkona lietusgāzes

Nākamajā nedēļā gaidāms vasarīgi silts laiks, vietām pat karsts, termometra stabiņam tuvojoties +30 grādu atzīmei. Tomēr teritorijas lielākajā daļā gaidāms lietus un pērkona negaiss, atsevišķās dienās arī brāzmains vējš.

Krievija pagarina embargo pārtikas produktiem līdz nākamā gada beigām

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien, 12.jūlijā, pagarinājis embargo pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības un citām valstīm līdz nākamā gada beigām.

Maršruts nedēļas nogalei: Jūras svētki un lielā liliju izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai – rožu svētki, Jūras svētki vai lielā apavu maiņa.

Valdība un Telia vienojas turpināt diskusijas par Lattelecom un LMT attīstības stratēģiju

Ceturtdien, 12.jūlijā, Ministru prezidents Māris Kučinskis un Telia Company prezidents Jūhans Dennelinds parakstījuši saprašanās memorandu par SIA Lattelecom un SIA Latvijas mobilais telefons turpmāku attīstību.

Trasta komercbankas administrators jūnijā atguvis piecus tūkstošus eiro

Likvidējamās Trasta komercbankas administrators šogad jūnijā atguvis 5 054 eiro, kas ir vairākas reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, kad tika atgūti 97,4 tūkstoši eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Nākamgad testēs atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas

Sperot nākamo soli ceļā uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, 2019.gada vasarā plānots testēt Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas, informē AS Augstsprieguma tīkls Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Aija Ikstena.

Kažoka: Godīgi piesaistīt lielas naudas partijām Latvijā nav iespējams

«Ja runājam atklāti par partiju iespējām piesaistīt sev finansējumu, piemēram, no lielajiem uzņēmumiem, tad secinājums ir skumjš – godīgi piesaistīt lielas naudas partijām Latvijā nav iespējams,» tā intervijā BNN par valsts nespēju nodrošināt pienācīgu finansējumu partijām saka domnīcas Providus pētniece Iveta Kažoka.

Tramps paziņo par «milzu progresu» aizsardzības izdevumu jautājumā

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien, 12.jūlijā, paziņojis, ka viņam NATO samitā izdevies panākt «milzu progresu» jautājumā par pārējo alianses dalībvalstu izdevumu palielināšanu.

Gada sākumā Latvijā pirmspensijas vecumā bija 13,9% iedzīvotāju

Šī gada sākumā Latvijā bija 269,8 tūkstoši jeb 13,9% pirmspensijas vecuma iedzīvotāji, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Katru gadu šīs vecuma grupas iedzīvotāju skaits palielinās – no 2010. līdz 2018.gadam vērojams pieaugums par 9,1%.

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji paļaujas uz zināšanām un smagu darbu, nevis veiksmi

Teju katrs trešais jeb 30% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka uzņēmumu veiksmes formula ir ne tikai gadu desmitu ilga darbība un liela peļņa, bet arī ilggadēji un apmierināti darbinieki, secina jaunākajā Baltic International Bank Latvijas barometra pētījumā.