bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 15.10.2019 | Vārda dienas: Eda, Hedviga, Helvijs
LatviaLatvija

Pievienojoties Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas iespējas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPēc Baltijas valstu pievienošanās Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas un tirdzniecības iespējas, norāda AS Augstsprieguma tīkls valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Viņš norāda, ka maijā stājās spēkā līgums par Baltijas valstu pievienošanos kopējam Eiropas elektroenerģijas tīklam. Tehniski projektam jānoslēdzas līdz 2025.gadam.

Boks stāsta, ka tā ir ļoti liela projekta sastāvdaļa. Pašlaik Latvija nodarbojas ar sinhronizācijas projekta pirmās fāzes īstenošanu. Latvijas izmaksas pirmajā fāzē tiek lēstas ap 77 miljoniem eiro.

«Labā ziņa ir tā, ka lielajiem projektiem ir izdevies piesaistīt Eiropas Savienības (ES) finansējumu. Turklāt sinhronizācijas projektam līdzfinansējuma apjoms ir ļoti liels – līdz 75% izmaksu sedz Eiropas Komisija. Turklāt faktiski tas ir grants – nauda, kuru mums nevajadzēs atdot, ja projekts tiks īstenots atbilstoši visām prasībām. Līdz ar to mēs šajā apmērā varēsim necelt tarifus, jo pārējās izmaksas mums kā regulētam uzņēmumam ir jāsedz no tarifu ieņēmumiem. Tas ir liels pluss visiem mūsu elektrības lietotājiem – mēs iegūstam infrastruktūru, kura ir izbūvēta lēti, jo no tarifiem būs jāsedz tikai 25% izmaksu,» stāsta Augstsprieguma tīkla valdes priekšsēdētājs.

Viņš norāda, ka pirmajā fāzē ietilpst gan dažādu iekārtu iegāde un uzstādīšana, gan apakšstaciju rekonstrukcija, gan atsevišķu līniju posmu izbūve. Pēc pirmās fāzes sekos nākamā, kuras investīcijas pašlaik tiek lēstas ap 78 miljoniem eiro. Par to vēl nav noslēgts līdzfinansējuma līgums ar Eiropas Komisiju, bet Augstsprieguma tīkls plāno, ka tas varētu būt tādā pašā apmērā kā pirmajai fāzei – ap 75%.

Jautāts, ko Latvijai dos pieslēgšanās Eiropas elektroenerģijas tīklam, Boks teica, ka realizējot šo projektu, Latvija tehniski atvadīsies no Padomju Savienības mantojuma. Savulaik Latvijas energosistēma ir veidotā tā, lai darbotos kopā ar visām pārējām PSRS republikām.

«Mūsu tīkli galvenokārt bija savienoti ar Krieviju un Baltkrieviju un bija projektēti kā vienots liels tīkls. No energosistēmas darbības efektivitātes viedokļa izdevīgāk ir darboties lielos apmēros. Tādēļ visas pasaules energosistēmas, vēsturiski sākot kā nacionālo valstu struktūras, tagad ir savienojušās ļoti dažādās apvienībās,» stāsta Boks, piebilstot, ka Eiropai pat ir nākotnes mērķis izveidot vienotu elektrobloku ap Vidusjūru, un tādā veidā energosistēmu darbs ir lētāks un efektīvāks, kā arī drošāks dažādu avāriju gadījumā.

Augstsprieguma tīkls valdes priekšsēdētājs norādīja, ka Latvijas mērķis ir mainīt sinhrono zonu – atdalīties no Krievijas un Baltkrievijas un pieslēgties Rietumeiropas tīklam. Rietumeiropas tīkls ir nesalīdzināmi lielāks arī jaudas ziņā.

«Tādēļ mēs pieslēdzamies pie lielākas sistēmas, nekā esam darbojušies līdz šim. Līdz ar to būtiski pieaug arī enerģijas apmaiņas iespējas. Tāpat tas sniedz tirdzniecības iespējas. Pašlaik mums ir tirdzniecības iespējas pa vairākām līdzstrāvas saitēm ar Skandināviju un pa vienu ar Poliju, bet tad, kad būs sinhroni pieslēgumi, šīs iespējas pieaugs,» teic Boks.

Turklāt viņš uzsver, ka pārvades sistēmu operatoriem tad būs iespēja tirgoties arī ar dažāda veida pakalpojumiem, piemēram, avārijas rezerves frekvences uzturēšana, citi palīgpakalpojumi. «Austrumos mūsu kaimiņi šādus pakalpojumus nepiedāvā, jo tur tirgus nav tik attīstīts. Arī elektroenerģijas tirdzniecība pašlaik pamatā notiek ar Skandināviju, tādēļ mūsu atkarība no Krievijas energosistēmas nemaz nav tik liela, kā šad tad nākas kaut kur lasīt,» norāda uzņēmuma valdes priekšsēdētājs.

Jautāts, vai sinhronizācija jau darbosies pēc firmās fāzes, Boks teica, ka vajadzēs arī otro fāzi, un tehniski viss būtu jāpabeidz līdz 2025.gadam, kad sinhrono zonu varēs nomainīt – atslēgties no Austrumiem un pieslēgties Rietumiem. Viņš skaidro, ka fiziski Latvija arī tagad ir pieslēgta Rietumu sistēmai, bet tas ir caur līdzstrāvas savienojumiem.

Jau ziņots, ka Augstsprieguma tīkls apgrozījums pērn bija 193,866 miljoni eiro, kas ir par 22% vairāk nekā gadu iepriekš, bet uzņēmuma peļņa pieauga vairākkārt un bija 4,677 miljoni eiro.

Augstsprieguma tīkls ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. Augstsprieguma tīkls pieder valstij.


Pievienot komentāru

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Budapeštas mēra vēlēšanas: Orbāna partijas kandidātu apsteidz liberālie opozicionāri

Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas vēlēšanās valdošās partijas Fidesz kandidātu pārspējis opozīcijas pārstāvis Gergelijs Karacsonijs, vēsta BBC.

Latvija augustā starp deviņām ES valstīm ar rūpniecības produkcijas apmēra kāpumu

Rūpniecības produkcijas izlaide Latvijā šā gada augustā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada palielinājusies par 2,1%, tai esot starp deviņām valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Notiesā Katalonijas neatkarības cīnītājus; vairumam piespriests cietumsods

Spānijas Augstākā tiesa piespriedusi cietumsodus deviņiem Katalonijas separātistu līderiem par mudināšu uz dumpi saistībā ar Katalonijas neatkarības referendumu 2017.gadā.

Zelenskis šonedēļ viesosies Latvijā

Tikšanās laikā Rīgas pilī Latvijas Valsts prezidents ar Ukrainas prezidentu pārrunās abu valstu bilaterālās attiecības, Eiropas Savienības un Ukrainas attiecības, kā arī apspriedīsies par Triju jūru iniciatīvu.

Pūce neizslēdz iespēju saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce neizslēdz iespēju pašvaldību reformas rezultātā saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu, tādējādi veidojot Latvijas karti ar 39 pašvaldībām.

Tartu tuvākajos gados varētu atvērt kinostudiju

Pieaugot interesei par Igauniju kā filmēšanas vietu, Tartu tuvāko gadu laikā varētu uzcelt kino studiju, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Valsts budžetā nonāks 29 miljoni, ko tiesa noteikusi pa noziedzīgi iegūtiem

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija nolēmusi atzīt par noziedzīgi iegūtiem arestētus naudas līdzekļus 29 miljonu eiro apmērā un ieskaitīt tos valsts budžetā.

Saeimā 2020.gada budžetu cer pieņemt novembrī

Nākamā gada valsts budžetu parlamentā cer izskatīt raiti, lai tas varētu tikt pieņemt līdz novembra vidum. Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces ieskatā, patlaban varētu teikt, ka lielākā prioritāte budžetā ir sociālā labklājība.

Coffee Inn pievienos uzņēmumam Narvesen Baltija

Uzņēmumam SIA Narvesen Baltija tiks pievienots SIA Coffee Inn, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Raidījums: Rīgas kartes audits atklāj «uzpūstus» uzcenojumus un saikni arī Rīgas pašvaldības amatpersonām

Elektronisko norēķinu sistēmas Rīgas sabiedriskajā transportā ir atkarīga no diviem lieliem piegādātājiem, kurus kontrolē ar Rīgas kartes darbinieku Aleksandru Brandavu saistīts uzņēmējs.

Sīrijā kurdi vienojas ar Damasku par kopīgu cīņu pret Turciju

Sīrijas kurdiem cenšoties atvairīt Turcijas iebrukumu valsts ziemeļos, to vadītie spēki vienojušies ar Sīrijas valdību par kopīgu aizsardzību, tikmēr no aizturēšanas vietas reģionā izbēgušas 700 ar teroristisko grupējumu «Islāma valsts» saistītas personas.

Pēc dzīvokļa griestu iebrukšanas Rīgas dome sasauc ārkārtas sēdi

Kādai četrstāvu dzīvojamajai mājai Rīgā, Lāčplēša ielā, iebrukuši ceturtā stāva griesti, tāpēc no ēkas evakuēti visi cilvēki, kuri namā varēs atgriezties vien pēc detalizētas tā apsekošanas.

Vairākos posmos uz rudens–ziemas sezonu pārtrauc remontdarbus

Saistībā ar rudens un ziemas sezonas iestāšanos vairākos būvdarbu objektos, kur darbi turpināsies arī nākamgad, tiek ieviests tehnoloģiskais pārtraukums.

De facto: Gobzemam piederējusi valsts amatpersonas deklarācijā nenorādīta māja

Saeimas deputātam Aldim Gobzemam divus gadus piederējusi māja, ko viņš nav norādījis valsts amatpersonas deklarācija, informē Latvijas Televīzijas raidījums De facto.

Uzvaru Polijas parlamenta vēlēšanās piesaka valdošais Likums un taisnīgums

Pēc Polijas parlamenta vēlēšanām uzvaru tajās ir pieteikusi nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums, tās līderim Jaroslavam Kačiņskim paužot gatavību aizvadīt arī nākamos četrus gadus pie varas.

Nedēļas sākumā gaidāms stiprs vējš, bet pēc tam – spīdēs arī saule

Kurzemē vējš pirmdien, 14.oktobrī, sasniegs pat 20 m/s, savukārt nākamajās dienās laikapstākļi pakāpeniski uzlabosies – lietus un vējš mitēsies un vietām uzspīdēs arī saule.

Nākamgad valsts parāds varētu pieaugt līdz 11,65 miljardiem eiro

2020.gada beigās valsts parāds varētu augt līdz 11,65 miljardiem eiro, teikts Finanšu ministrijas sagatavotajā pārskatā par valsts parāda attīstības tendencēm 2019. – 2022.gadā.

BNN nedēļas apkopojums: Finansējums partijām. Trūkst papildu naudas skolotājiem. Netīrais sports

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Atbalsts, Aizrunāta nauda, Netīrais sports, Budžets, Izaugsme, Uz priekšu, Atvadas, Sadalīšana un Nostāja.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->