Pirmā ceturkšņa beigās pašvaldību budžetos pāri palikuši 142,2 miljoni eiro

2019.gada pirmais ceturksnis konsolidētajā pašvaldību budžetā noslēdzies ar 142,2 miljonu eiro pārpalikumu, kas ir par 67,7 miljoniem eiro lielāks nekā pērnā gada attiecīgajā periodā un ir nomināli lielākais pārpalikums pirmajā ceturksnī pēdējo 10 gadu laikā, informē Finanšu ministrijā (FM).

Pārpalikumu nodrošināja strauji pieaugošie valsts transferti, tostarp transferti ES fondu projektu realizācijai, kā arī izmaiņas likumdošanā, kas ir samazinājušas pamatfunkciju kapitālos izdevumus, skaidro ministrija.

Konsolidētā pašvaldību budžeta ieņēmumi šā gada pirmajā ceturksnī veidoja 719,5 miljonus eiro, kas ir par 100,4 miljoniem eiro jeb 16,2% vairāk kā attiecīgajā periodā pērn. Lielāko pieaugumu nodrošināja valsts transferti, kas ir auguši par 76,9 miljoniem eiro jeb 43,8%. Par 47,3 miljoniem eiro auguši valsts transferti ES fondu projektu realizācijai.

Pieaugumu valsts transfertiem nodrošināja pedagogu darba samaksas paaugstināšana ar 2018.gada 1.septembri, kā arī speciālā dotācija, kas pašvaldībām tika piešķirta, lai kompensētu negūtos ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumiem, kas uzrāda lēnāku pieauguma tempu nodokļu reformas rezultātā. 2019.gadā speciālā dotācija paredzēta 86,5 miljonu eiro apmērā, ziņo FM.

Nodokļu ieņēmumi šā gada pirmajā ceturksnī auguši par 19,9 miljoniem eiro jeb 5%, sasniedzot 416,5 miljonus eiro. Pieaugumu nodrošināja IIN un nekustamā īpašuma nodokļu ieņēmumi, kas attiecīgi auguši par 10,7 miljoniem eiro jeb 3,4% un 8,8 miljoniemm eiro jeb 11,3%. IIN ieņēmumu izpildi ietekmēja 2018.gada 1.janvārī pieņemtā nodokļu reforma, kuras ietvaros ar 2019.gada 1.janvāri tika paaugstināts diferencētais neapliekamais minimums (līdz 230 eiro), neapliekamais minimums pensionāriem (līdz 270 eiro), kā arī atvieglojums par apgādājamo (līdz 230 eiro).

Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta operatīvajiem datiem, šā gada pirmajā ceturksnī iedzīvotāji aktīvi iesnieguši gada ienākuma deklarācijas, kā rezultātā pirmajā ceturksnī iedzīvotājiem tika atmaksāta IIN pārmaksa 56,7 miljonu eiro apmērā, kas ir par 13,1 miljoniem eiro jeb 30,1% vairāk kā attiecīgajā periodā pērn.

Šā gada 3.aprīlī tika pieņemts likums Par valsts budžetu 2019.gadam, kurā tāpat kā iepriekš tika noteikts garantētais IIN ieņēmumu procentuālais sadalījums pa ceturkšņiem, kurš atbilstoši IIN izpildei pirmajā ceturksnī tika sasniegts. Neskatoties uz ievērojamo pieaugumu, secinājumus par nekustamā īpašuma nodokļa izpildi varēs izteikt gada otrajā pusē, norāda FM.

Nenodokļu ieņēmumi pieauguši par 1,9 miljoni eiro, sasniedzot 14,5 miljonus eiro, savukārt pašu ieņēmumi pieauga par miljonu eiro, nodrošinot ieņēmumus 34,3 miljoniem eiro apmērā, ziņo FM.

Konsolidētā pašvaldību budžeta izdevumi šā gada pirmajā ceturksnī sasniedza 577,4 miljonus eiro, kas ir par 32,7 miljoniem eiro jeb 6% vairāk kā attiecīgajā periodā pērn. Lielāko pieaugumu nodrošināja kapitālie izdevumi, kas auguši par 11,1 miljoniem eiro jeb 14,8%, sasniedzot 86,1 miljonus eiro. Kapitālos izdevumos veido izdevumi pamatfunkcijām un ES fondu projektu realizācijai. Ja ES fondu investīcijas, turpinoties veiksmīgai ES fondu projektu realizācijai, uzrādīja pieaugumu 18 miljoni eiro, tad izdevumi pamatfunkcijām samazinājās par 6,9 miljoniem eiro, jo šā gada pirmajā ceturksnī pašvaldības, ievērojot pagaidu budžeta nosacījumus, nevarēja aizņemties finanšu līdzekļus jaunu kapitālo projektu uzsākšanai, izņemot ES fondu projektu realizācijai, bet varēja turpināt darbu pie iepriekš uzsāktajiem projektiem. Savukārt stājoties spēka likumam Par valsts budžetu 2019.gadam, pašvaldības ir tiesīgas aizņemties finanšu līdzekļus jaunu investīciju projektu realizācijai nodrošinot līdzfinansējumu un pārējos nosacījumus atbilstoši budžeta likumā noteiktajam.

Izdevumi subsīdijām un dotācijām auguši par 7,9 miljoniem eiro jeb 17,8%, sasniedzot 52,4 miljonus eiro. Pieaugumu veicināja subsīdijas komersantiem, kas nodrošina sabiedriskā transporta pakalpojumus. Izdevumi precēm un pakalpojumiem auguši par 7,1 miljoniem eiro jeb 5,1%, sasniedzot 145,8 miljoniem eiro. Savukārt izdevumi atalgojumam auguši par 5,3 miljoniem eiro jeb 2,1%, sasniedzot 254,7 miljoniem eiro. Pieaugumu izdevumiem atalgojumam nodrošināja pedagogu darba samaksas paaugstināšana ar 2018.gada 1.septembri, skaidro FM.

Šā gada pirmajā ceturksnī naudas līdzekļu noguldījumu atlikums pašvaldībām sasniedzis 450,7 miljonus eiro, kas ir par 115,5 miljoniem eiro vairāk kā 2018.gada beigās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas