bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 20.09.2018 | Vārda dienas: Marianna, Ginters, Guntra
LatviaLatvija

Pirmās dienas ar eiro: tirgotāju un pircēju pieredze

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPāreja uz eiro Latvijā līdz šim ir noritējusi gludi. Pateicoties iepriekš veiktajiem sagatavošanās darbiem, tai skaitā kasu sistēmu pielāgošanai un personāla apmācībām, sarežģījumi nav novēroti, atzīst tirgotāji.

«Pirmajā dienā visās VIRŠI-A degvielas uzpildes stacijās (DUS) pieauguši norēķini ar sīknaudu. Cilvēki vēlas atbrīvoties no latiem un santīmiem, tāpēc cenšas veikt maksimāli precīzus pirkumus ar skaidru naudu. Vienlaikus, lai izvairītos no tendences, ka DUS kļūst par naudas maiņas punktu, esam aicinājuši klientus, cik vien iespējams, nenorēķināties ar liela nomināla latu banknotēm. Pircēji to ievēro un ir saprotoši, līdz ar to tik pat aktīvi tiek izmantotas arī maksājuma kartes. Tāpat ir klienti, kuri latu sīknaudu izvēlas mest VIRŠI-A izvietotajās ziedojuma kastītēs,» komentē Virši-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš.

Runājot par divu valūtu paralēlo lietošanu,  pirkumu čekos tiek atspoguļots atlikums eiro, līdz ar to cilvēki rūpīgi seko līdzi un nekādi starpgadījumi nav novēroti.

Vērtējot cilvēku attieksmi, DUS pārdevēji novērojuši, ka klienti ir pozitīvi noskaņoti pret eiro valūtu. Daudzi izsaka priecīgus komentārus par saņemtu eiro banknoti. Viens kuriozs gadījums noticis Krustpilī, kur kāds, visticamāk, ārzemēs dzīvojošs pircējs, kurš Latvijā viesojies gadu mijā, neesot bijis informēts par Latvijas pāreju uz eiro un ir bijis visai pārsteigts, ka atlikumu saņēmis eiro valūtā.

«Kaut arī vakar bija pirmā Jaungada diena, kad tradicionāli pēc svētkiem uz veikaliem pēc pārtikas dodas vēlāk un retāk, šogad veikalos ELVI pircēju netrūka. Cilvēki ar interesi devās uz veikaliem, lai gūtu pirmo pieredzi ar jauno valūtu – eiro,» stāsta SIA ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine, piebilstot, ka Siguldas centrā daži pircēji bija pulcējušies pie veikala durvīm jau pirms veikala atvēršanas.

«Pirmā dubultās aprites diena Latvijā veikalos ELVI noritēja mierīgi, par ko jāpateicas, gan mūsu kolēģiem, gan, protams, pircējiem. Pircēji ir noskaņoti pozitīvi, saprotoši un labprāt izmanto veikalu ELVI piedāvātās priekšrocības. Piemēram, SIA VITA mārkets veikalā ELVI Siguldā ir speciālā – ātrā kase, pie kuras pircēji var norēķināties tikai ar eiro vai ar karti,» stāsta Vārtukapteine.

«Maksājot par preci, 1.janvārī pircēji galvenokārt norēķinājās ar latiem, kā arī izmantoja bankas karti. Vairākos veikalos ELVI bija arī gadījumi, kad par pirkumu maksāja ar eiro,» atzīst Vārtukapteine. «Vakar bija vērojama viena tendence – pircēji bieži maksāja tieši ar latu monētām vai sīknaudu, kas visticamāk ir nelieli uzkrājumi, kas turpmāk vairs nebūs nepieciešami.»

Kā zināms, no 2014. gada 1.janvāra Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas Ekonomikas un monetārajai savienībai jeb eirozonai, un par Latvijas nacionālo valūtu ir kļuvis eiro. Gatavošanās šim brīdim ilga teju 10 gadus un ir atmaksājusies, jo process pirmajās 14 stundās ir noritējis atbilstoši plānotajam.

«Šī gadumijas nakts un Latvijas pievienošanās eirozonai ir viens no visrūpīgāk plānotajiem procesiem Latvijas vēsturē. Darbs pie tā aizsākās pirms teju 10 gadiem – uzreiz pēc valsts iedzīvotāju balsojuma un Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai. Pirmajās 14 stundās virsuzdevums, lai valūtas maiņa valstī noritētu iedzīvotājiem ērti, vienkārši un droši, ir īstenots,» saka Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

Informācija no diennakts tirdzniecības vietām, viesnīcām, restorāniem, degvielas uzpildes stacijām un citiem tirgotājiem un uzņēmējiem, kas 1.janvārī strādāja, liecina, ka kases aparātu un karšu terminālu pārprogrammēšana noritējusi veiksmīgi. Uzņēmumi ziņoja, ka īsi pēc pusnakts jau atsākta klientu karšu un skaidras naudas maksājumu pieņemšana un atlikuma izdošana eiro. Savukārt pārējiem komersantiem – tirdzniecības centriem, tirgiem, pakalpojumu sniedzējiem, kā ierasts katru gadu, 1.janvāris ir brīvdiena. Viņi kases aparātu programmēšanu veikuši aizvadītā gada pēdējā darba dienā pēc pēdējā klienta norēķina, vai ceturtdien, 2.janvārī, pirms darba uzsākšanas.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 1.janvārī veicis kontroles pasākumus 25 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, lai pārliecinātos, vai pircējiem, norēķinoties latos, tiek izdots precīzs atlikums eiro valūtā. Pārbaužu ietvaros pārkāpumi nav konstatēti, un visu kontrolpirkumu gadījumos, komersantu pārstāvji bijuši precīzi savos aprēķinos.

Kā iepriekš ziņots, laika periodā no 2014.gada 1.janvāra līdz 14.janvārim iedzīvotāji var norēķināties par pirkumiem gan latos, gan eiro. Veicot samaksu par pirkumu latos, komersantu pienākums ir atlikumu izdot eiro valūtā, kas sarežģī aprēķina procesu komersantam un apgrūtina patērētājam iespēju izsekot izdotā atlikuma precizitātei. PTAC, lai pārliecinātos par to, ka komersanti pilda savu pienākumu un neveic apzinātus pircēju apskaitījumus, sākot ar 1.janvāri, veic kontrolpirkumus. Vienlaikus PTAC aicina patērētājus būt saprotošus pret komersantiem un iespēju robežās izmantot norēķiniem precīzas naudas summas vai maksājumu karti.

Latvijas iedzīvotāji aktīvi gatavojušies eiro ieviešanai, iemaksājot skaidro naudu kredītiestāžu kontos. 2013. gada beigās apritē bija 630,8 miljoni latu skaidras naudas, kas ir uz pusi mazāk nekā 2013. gada sākumā, kad apgrozībā bija 1,2 miljardi latu skaidrās naudas. Latvijas Banka komercbankām pēc to pieprasījuma novembrī un decembrī izsniegusi 283,2 miljonus eiro, kas tālāk nodoti uzņēmumiem, lai nodrošinātu naudas apriti gada pirmajās dienās. Lai tas varētu notikt, kopš jūlija tika nokalti 400 miljoni dažāda nomināla Latvijas eiro monētu un sagādāti 110 miljoni dažāda nomināla eiro banknošu.

Kopumā uz 80003000 eiro informatīvo bezmaksas tālruni aizvadītās nakts laikā no pusnakts līdz diviem pēcpusdienā ir zvanījuši 320 iedzīvotāji. Visbiežāk uzdoti jautājumi par bezskaidras naudas nomaiņu uz eiro, eiro monētu un banknošu izskatu, oficiālo maiņas kursu kā arī to, cik ilgs būs latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periods.

102.000.102.6230


Pievienot komentāru

  1. patriots teica:

    nožēlojami, kara laikā izbraukušie latvieši joprojām seko līdzi notiekošajam Latvijā, bet te, uz pāris gadiem prom aizbraukušie vai uz vietas dzīvojošie, brīnās, ka Latvija iestājās eirozonā

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima. 

Eksperti: Laika apstākļi reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, neuzmanība gan

Analizējot kopējos ceļu satiksmes negadījumu iemeslus Rīgas reģionā 2016.gadā, konstatēts, ka lielākā daļa jeb 65% ceļu satiksmes negadījumu notiek pilsētās, vairumā – tieši skaidros vai saulainā laikā (43%). Tomēr laika apstākļi ļoti reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, lielākajā daļā gadījumu vainojama ir autovadītāja neuzmanība vai nevērība.

Tiesa noraida LDz lūgumu mainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Iesalnieku 

Tiesas procesā starp VAS Latvijas dzelzceļš un Valsts dzelzceļa administrāciju par Ventspils depo ēkas izmantošanu Administratīvā rajona tiesa noraidījusi LDz lūgumu nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Juri Iesalnieku, kurš vienlaikus ir arī administrācijas direktors, liecina tiesas lēmums.

Pieņem grozījumus pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas nepieciešami jaunā izglītības satura pakāpeniskai ieviešanai – pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu.

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.

NMPD brigādēm varēs maksāt piemaksas par darbu valsts pasākumu nodrošināšanā

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma izmaiņas, kas paredz noteikt piemaksu 100% apmērā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādēm, kas piedalās īpaši nozīmīgu valsts pasākumu nodrošināšanā.

Saeima 2.lasījumā atbalsta VDK dokumentu publicēšanu internetā

Daļu no Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentiem Latvijas Nacionālais arhīvs līdz 2018.gada beigām publicēs savā interneta vietnē. To paredz grozījumi likumā, ko Saeima ceturtdien, 20.septembrī, atbalstīja otrajā lasījumā.

Iekšzemes migrācijā visvairāk iedzīvotāju zaudējuši Kupravas un Ķepovas pagasti

Iekšzemes migrācijā pēdējo 18 gadu laikā visvairāk iedzīvotāju zaudējuši Kupravas un Ķepovas pagasti Latgalē, liecina jaunais Centrālās statistikas pārvaldes izveidotais interaktīvs tīmekļa rīks par Latvijas iedzīvotāju iekšzemes migrāciju.

Vēlas liegt banku akcionāriem vienlaikus strādāt arī valdē

Saeima pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas paredz īstenot vairākus pasākumus Latvijas finanšu sistēmas stiprināšanai un tās ilgtermiņa stabilitātes veicināšanai.

Igaunijā vadošajām partijām stiprs vēlētāju atbalsts

Igaunijā valda priekšvēlēšanu gaisotne, un vadošajām četrām partijām ir ievērojams vēlētāju atbalsts, kas ir krietni virs piecu procentu ievēlēšanas sliekšņa, tā liecina jauna sabiedriskās domas aptauja.

Aglonas dome aizliedz rīkot piketu sašutuma paušanai par pedofilijas skandāliem baznīcā pāvesta vizītes laikā

Pāvesta Franciska vizītes dienā Aglonā tika plānots pikets pret baznīcas aizliegumiem veikt abortus un sašutuma paušanai pret aktualizētajiem pedofilijas skandāliem, taču dome pasākumu rīkot nav atļāvusi.

Varēs noraidīt nepamatoti dārgus publisko iepirkumu piedāvājumus

Saeimas deputāti ceturtdien, 20.septembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz noraidīt nepamatoti dārgus publisko iepirkumu piedāvājumus.

Saeima konceptuāli atbalsta pensiju piemaksu indeksāciju

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja vairākas iniciatīvas straujākam pensiju pieaugumam vairākām pensionāru grupām.

Pāvesta vizīte Baltijā pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas gadījumiem baznīcā

Laiks, kad Baltiju apmeklē Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks, ievērojami atšķiras no 1993.gada, kad reģionā viesojās viņa priekštecis Sv. Jānis Pāvils II. Daļā sabiedrības neizpratni raisa miljoni eiro, ko tērē pāvesta uzņemšanai, tikmēr pasaulē nerimst pārmetumi par seksuālas izmantošanas gadījumiem no šīs konfesijas garīdznieku puses.

Vairums deputātu atbalsta Latvijas Valsts prezidenta atklātu ievēlēšanu; ZZS deputāti nespēj izlemt vienbalsīgi

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Satversmē, kas paredz Valsts prezidentu ievēlēt atklāti.

Vitol Grupa satraukta par tiesiskumu Latvijā; vēršas pie augstākajām amatpersonām

Viens no lielākajiem energoresursu tirgotājiem pasaulē Vitol Grupa nosūtījis vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, paužot satraukumu par tiesisko principu un normatīvo aktu piemērošanu tiesvedībā starp LatRosTrans un Polocktransneft Druzba par 66 miljonu eiro vērto tehnoloģisko naftu.

Likumā nostiprinās valsts tiesības uz Rīgas Latviešu biedrības namu

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lēma trešajā lasījumā atbalstīt jauna likuma projektu Rīgas Latviešu biedrības nama atbalstam.

Meja lūdz ES nesašķelt Lielbritāniju

Zalcburgā, Austrijā norisinās Eiropas Savienības galotņu sanāksme, kur Lielbritānija aicinājusi pārējās dalībvalstis atteikties no, Londonas skatījumā, nepieņemamām un valsti šķeļošām prasībām britu izstāšanās sarunās. Līdz britu iziešanai no ES ir seši mēneši, bet abas puses pašlaik šķiet nepiekāpīgas saistībā ar Ziemeļīrijas-Īrijas robežas strīdu.

VID varētu publiskot informāciju par nodokļu maksātāju bez tā piekrišanas

Atsevišķos gadījumos Valsts ieņēmumu dienestam varētu būs tiesības publiskot informāciju par nodokļu maksātāju bez tā piekrišanas, paredz Finanšu ministrijas izstrādātie un saskaņošanai nodotie grozījumi likumā par nodokļiem un nodevām.

Saeimā lems, vai palielināt radošo personu loku atbalsta stipendijai

Rosina ļaut plašākam lokam radošo personu pieteikties un saņemt atbalsta stipendijas gadījumos, kad netiek gūti ienākumi. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija grozījumus Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likumā 1.lasījumā atbalstīja, un likumprojekts kā steidzams Saeimā nodots izskatīšanai 20.septembrī.

Mudina amatpersonām uzņemties atbildību par valsts resursu neatbilstošu izmantošanu

Ja notikusi resursu neatbilstoša izmantošana, amatpersonām par to jāuzņemas atbildība un nepieciešams segt valstij radītos zaudējumus, uzsver Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

Ar grūtībām pieņem lēmumu par 8,3 milj. eiro pārdali veselības aprūpes budžetā

Saeimas Budžeta un finanšu komisija atbalsta ieceri pārdalīt 8,277 miljonus eiro no hronisko pacientu aprūpei plānotā finansējuma veselības aprūpes sistēmas reformu turpināšanai.

Igaunijas skandāla ēnā atkāpjas Danske Bank galva

Dānijas lielākās kredītsabiedrības Danske Bank izpilddirektors atkāpies no amata pēc tam, kad iekšējā izmeklēšanā izdevies noteikt, cik daudz naudas nelikumīgi legalizēts caur tās atzaru Igaunijā.