Pirmie Baltkrievijas uzņēmumi pieņēmuši lēmumu par pārcelšanos uz Latviju

Pēc sarunām starp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un Baltkrievijas tehnoloģiju uzņēmumiem, vairāki kaimiņvalsts uzņēmēji ir pieņēmuši lēmumu par pilnīgu vai daļēju pārcelšanos uz Latviju, bet sarunas turpinās ar vēl aptuveni 50 uzņēmumiem, informē LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.

Augusta beigās LIAA sāka regulāru komunikāciju ar Baltkrievijas tehnoloģiju uzņēmumiem, kuri nestabilās politiskās situācijas dēļ apsvēra iespēju pārcelt savu uzņēmējdarbību uz citām valstīm. Starp uzņēmumiem, ar kuriem vēl turpinās sarunas, ir arī vairāki tādi, kuri jau līdz šim sevi skaļi apliecinājuši tehnoloģiju pasaulē.

No tiem 17 Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri pieņēmuši lēmumu par labu Latvijai, katrs projekts ir savā attīstības stadijā. Patlaban savu darbību Latvijā sākuši vismaz trīs uzņēmumi. Šie uzņēmumi ir atvēruši bankas kontus, atraduši piemērotas telpas un nokārtojuši nepieciešamās formalitātes saistībā ar darbinieku pārcelšanos. Daļa no uzņēmumiem, kuri pieņēmuši lēmumu pārcelties, ir attīstības stadijā. Tiks veidoti jauni biznesa atzari vai attīstītas jaunas biznesa idejas, daļu potenciālo darbinieku uzrunājot jau Latvijā.

Pēc 17 uzņēmumu deklarētajiem plāniem, tuvāko mēnešu laikā Latvijā tiks izveidotas vairāk nekā 1 000 jaunas darbavietas.

Vismaz puse no šiem uzņēmumiem līdz šim strādāja Minskas augsto tehnoloģiju parkā.

Savukārt starp tiem Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri sākuši darbību Latvijā vai sāks to tuvākajā laikā, ir aviācijas nozarē strādājošs jaunuzņēmums, kas izstrādā tehnoloģijas bezpilota lidaparātiem. Lielākā daļa šī uzņēmuma vadības un inženieru ir pārcēlušies uz Latviju. Šis uzņēmums ir piesaistījis vairākus miljonus eiro investīciju no starptautiskajiem riska kapitāla fondiem, bet tuvākā gada laikā plāno paplašināties līdz aptuveni 100 darbiniekiem.

Uz Latviju pārcēlies arī Baltkrievijas uzņēmums ar savu pārstāvniecību ASV, kurš izstrādā elektrouzlādes staciju tīklu elektroautomašīnām. Savas darbības pārcelšanu uz Latviju apstiprinājis arī medicīnisko tehnoloģiju izstrādes uzņēmums, kuram ir pārstāvniecības daudzās pasaules valstīs.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) stāstīja, ka pirmo reizi tika izveidota īpaša komanda, kura ātri reaģēja uz situāciju Baltkrievijā, un, mērķtiecīgi sadarbojoties, ir ieinteresējusi aptuveni 70 Baltkrievijas tehnoloģiju uzņēmumus nopietni apsvērt savas darbības pārcelšanu uz Latviju.

«17 uzņēmumi jau šādu lēmumu ir pieņēmuši. Baltkrievijai ir ļoti attīstīts informāciju tehnoloģiju (IT) sektors, zināšanu ietilpīgās nozares un cilvēkkapitāls, kas sakrīt arī ar Latvijas prioritātēm. Turklāt šādi uzņēmumi, kas ražo preces un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību, paplašinās mūsu eksporta tirgu ģeogrāfiju, kā arī nodrošinās vismaz 1000 jaunas darba vietas,» uzsvēra ministrs.

LIAA direktors Kaspars Rožkalns pauda, ka, uzrunājot Baltkrievijas uzņēmumus, LIAA mērķis bija piesaistīt vidējo un augsto tehnoloģiju uzņēmumus, kuri nākotnē spētu dot būtisku pienesumu Latvijas ekonomikai un visai tehnoloģiju nozarei.

Daļa Baltkrievijas uzņēmumu, kuri izskatīja iespēju pārcelties uz Latviju vai citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī izvēlējušies Ukrainu vai Krieviju, proti, valstis, kurās jau līdz šim strādāja šo uzņēmumu meitas vai māteskompānijas. Arī izmaksu ziņā Ukraina un Krievija Baltkrievijas uzņēmumiem ir lētāka alternatīva nekā jebkura ES dalībvalsts. Savukārt daļa uzņēmumu vēl nogaida un cer, ka situācija Baltkrievijā normalizēsies. Nav izslēgts, ka interese no Baltkrievijas uzņēmumu puses pēc kāda laika var atjaunoties, norāda LIAA vadītājs.

LIAA secina, ka sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Saeimas IT un inovatīvas uzņēmējdarbības apakškomisiju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Robežsardzi, Ārlietu ministriju, Valsts drošības dienestu un Finanšu nozares asociāciju salīdzinoši īsā laika periodā ir izdevies izveidot sadarbības modeli, kā efektīvi nodrošināt uzņēmumu pārcelšanās procesu.

Arī Baltkrievijas uzņēmumu pārstāvji, kuri izvērtējuši vairāku valstu variantus, norādījuši, ka Latvija piedāvājusi ātru un kvalitatīvu klientu servisu,

kas īpaši piemērots tehnoloģiju jomā strādājošajiem uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem. Šīs iestrādes plānots izmantot arī turpmāk, realizējot citus investīciju projektus.

LIAA turpinās darbu ar jau esošajiem klientiem no Baltkrievijas kā arī, konsultējoties ar nozaru asociācijām, proaktīvi uzrunās tos tehnoloģiju jomā strādājošos uzņēmumus, kuri gala lēmumu vēl nav pieņēmuši.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas