Pirmoreiz nofotografē melno caurumu. Lielāku par visu saules sistēmu

Pirmais attēls, kur redzams īsts kosmosa melnais caurums

Astronomiem pēc 13 gadu darba izdevies pirmoreiz nofotografēt kosmosa melno caurumu. Attēls nav sevišķi ass, kas ir saprotams, jo tajā redzamā kosmosa parādība ir 6,5 miljardus reižu lielāka par sauli un pat lielāka par visu Saules sistēmu.

Kā vēsta amerikāņu ziņu portāls HuffPost, fotogrāfija, kas izveidota no attēliem, ko no vairākām vietām uz Zemes uzņēmuši teleskopi, publicēta trešdien, 10.aprīlī, Amerikas Savienotajās Valstīs. Šie teleskopi ir iekļauti tīklā ar nosaukumu Event Horizon Telescope.

«Zinātnieki ir ieguvuši pirmo melnā cauruma attēlu, izmantojot Event Horizon Telescope tīkla novērojumus, kas veikti M87 galaktikas centrā. Attēlā redzams spilgts riņķis, kas veidojas gaismai lūstot ap melno caurumu, kurš ir 6,5 miljardus reižu lielāks par sauli,» tā teleskopu tīkla pārstāvji raksta mikroemuāru vietnē Twitter.

Melnais caurums ir vieta kosmosā, kuri ir tik liels gravitācijas spēks, ka ātrumam, kāds nepieciešam, lai no tās izkļūtu, ir jābūt lielākam par gaismas ātrumu. Melno caurumu teorētiskos pētījumos atklāja Alberts Einšteins un aprakstīja to savā vispārējās relativitātes teorijā. Tomēr līdz šim tam nebija tik skaidru pierādījumu kā attēla, tieši melno caurumu milzīgā apjoma un melnās krāsas dēļ.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas