bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 22.05.2019 | Vārda dienas: Emīlija. Visu neparasto un kalendāros neierakstīto vārdu diena
LatviaLatvija

Pirms pašām vēlēšanām autobusu vadītāji protestā prasīs lielākas algas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijas Sabiedrisko pakalpojumu un Transporta arodbiedrības (LAKRS) biedri 4.oktobrī pie Satiksmes ministrijas protestēs pret zemajām autobusu vadītāju algām, stāsta arodbiedrības priekšsēdētājs Juris Kalniņš.

«Sabiedrībai tiek sniegta informācija, ka šoferi par darbu saņem 1 000 un vairāk eiro, tomēr tas nav korekti, jo šajā summā parasti ietilpst arī virsstundu atalgojums,» uzsver Kalniņš. Viņš pauž, ka šādas un līdzīgas problēmas ir gandrīz visos pasažieru autobusu pārvadātāju uzņēmumos.

Protesta mērķis ir pievērst deputātu, valdības, darba devēju, sabiedrības un, it īpaši, Satiksmes ministrijas uzmanību samilzušajām darba apstākļu problēmām transporta nozarē – pasažieru pārvadājumos ar autobusiem.

Viņš uzsver, ka Latvijā autobusu vadītāji strādā garas un smagas stundas par niecīgu garantēto algu un zemu darba samaksu. Turklāt darbā gūtais nogurums un izdegšanas sindroms liek doties darba meklējumos uz ārvalstīm vai strādāt par transportlīdzekļa vadītāju citā nozarē.

Kalniņš stāsta, ka darba samaksas noteikumi uzņēmumos ir ļoti atšķirīgi un nav motivējoši, bet drīzāk darbojas kā demotivējošs faktors. Savukārt autobusu vadītāju trūkums palielina nepieciešamību strādāt virsstundas par niecīgu virsstundu piemaksu. Autobusu šoferi nav apmierināti ar to, ka daudzi darba devēji nemaksā par darba gatavības jeb gaidīšanas laiku. Tas nozīmē, ka autobusa vadītāji pie darba devēja var pavadīt vairākas stundas, bet šī laika apmaksa ir minimāla vai atsevišķos uzņēmumos netiek apmaksāts vispār.

Turklāt valsts piešķirtās dotācijas zaudējumu segšanai pārvadātājiem nenodrošina atbilstošu darba samaksu par padarīto darbu un tā kvalitāti.

Kalniņš stāsta, ka pirms jaunā iepirkuma organizēšanas – 2019.gadā reģionālās nozīmes un maršruta tīklā pārvadājumiem ar autobusiem – arodbiedrībai bija un arī šobrīd ir svarīgi panākt, lai iepirkumos neuzvar lētākais piedāvājums, kas, iespējams, turpmāk atkal negatīvi ietekmēs autobusu vadītāju un citu transporta darbinieku garantētās algas un citu darba apstākļu noteikumus.

Arodbiedrība LAKRS kopš 2012.gada ir uzturējusi ģenerālvienošanās noslēgšanas garu, lai noteiktu valstī autobusu vadītājiem un citiem transporta darbiniekiem minimālās garantijas – darba algu, darba un atpūtas laika regulējumu. Taču darba devēju atteikums slēgt ģenerālvienošanos arodbiedrībai rada bažas par nevēlēšanos uzņemties saistības un būt sociāli atbildīgiem.

Protestā arodbiedrība prasīs nodrošināt atbilstošas dotācijas transporta nozarē pārvadājumiem ar autobusiem, noteikt autobusu vadītājiem garantēto amatalgu (stundas tarifa likmi) septiņi eiro stundā. Tāpat LAKRS prasīs noslēgt ģenerālvienošanos nozarē, galvenokārt tajā paredzot minimālo garantēto darba algu un samaksu par darbgatavības laikposmu un maksimālo darbgatavības laikposmu.

Kalniņš pastāstīja, ka pikets ir pieteikts 100 cilvēkiem, bet par reālo dalībnieku skaitu nav skaidrības. Tā kā nozarē ir šoferu trūkums, tad ne visi gribētāji varēs uz piketu ierasties.

Rīgas pilsētas pašvaldības pārstāve Aira Šmelde apstiprināja, ka LAKRS pieteikusi piketu Rīgas domē. Tas paredzēts 4.oktobrī no plkst.14 līdz 15 pie Satiksmes ministrijas ēkas. Pikets pieteikts 100 dalībniekiem. Kā protesta mērķis norādīts – pievērst sabiedrības un valdības uzmanību par problēmsituācijām transporta nozarē un pasažieru pārvadājumos.

Jau vēstīts, ka augustā LAKRS rīkoja protestu Liepājā, pieprasot nodrošināt autobusu vadītājiem pienācīgu atalgojumu. Arodbiedrība sapulci un piketu rīkoja, «pārstāvot un aizstāvot strādājoša darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās intereses, kā arī, ņemot vērā darbinieku tiesību un interešu daļēju neievērošanu uzņēmumā AS Liepājas autobusu parks».

LAKRS pieprasīja nodrošināt autobusu vadītājiem pienācīgu darba algu, atbilstošu darba un atpūtas laika regulējumu, kā arī taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.

LAKRS ir brīvprātīga, neatkarīga un demokrātiska nevalstiska organizācija, kas apvieno dažādu profesiju darbiniekus un kuri šobrīd strādā 219 dažādos uzņēmumos un iestādēs sabiedriskajā un privātajā sektorā – komunālās saimniecības uzņēmumos, transporta un loģistikas uzņēmumos, valsts pārvaldē un pašvaldībās, servisa un ražošanas uzņēmumos, viesnīcās un restorānos.


Pievienot komentāru

Igauņu Transferwise kļūst par Eiropas vērtīgāko finanšu jaunuzņēmumu

Igauņu radītais starptautisko pārskaitījumu uzņēmums TransferWise, piesaistot ieguldījumus, novērtēts ar 3,1 miljardiem eiro, kas to padara par Eiropā vērtīgāko finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumu.

Visi Valsts prezidenta amata kandidāti atbilst likuma prasībām

Visi Valsts prezidenta amata kandidāti – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, tiesībsargs Juris Jansons un deputāts Didzis Šmits – atbilst likuma prasībām un attiecīgi var pretendēt uz šo amatu.

Pēc Ušakova pieteikuma tiesā ierosināta lieta par viņa atstādināšanu no mēra amata

Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā ir ierosināta lieta pēc atstādināta Rīgas mēra Nila Ušakova pieteikuma par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojumu par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.

Saeimas komisija: paternitātes pabalstu varēs saņemt plašāks adoptētāju loks

Plānots paplašināt to adoptētāju loku, kuri pēc bērna adopcijas var doties desmit dienu atvaļinājumā un par šo periodu no valsts saņemt paternitātes pabalstu.

FKTK padomes locekļu skaitu varētu samazināt no pieciem līdz trim

Saeimas Budžeta un finanšu komisija rosina veikt grozījumus likumā par Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, paredzot FKTK padomes locekļu skaitu samazināt no pieciem līdz trim.

Igaunijā prognozē eirokomisāra Ansipa nomaiņu ar politiķi-sievieti

Eiropas Komisija tās nākamajā sastāvā vēlas lielāku sieviešu īpatsvaru, kas Igaunijai nozīmētu kādas sievietes stāšanos valsts komisāra amatā un pašreizējā komisāra Andrusa Ansipa nomaiņu.

Gada laikā nodarbinātības līmenis palielinājies par 0,9%

903,6 tūkstoši jeb 64,4% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bijuši nodarbināti 2019.gada pirmajā ceturksnī.

Latvijā bezdarba līmenis šī gada sākumā – gandrīz 7% apmērā

Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis nav mainījies, bet gada laikā samazinājies par 1,3 procentpunktiem.

Politiķu karuselis. Partiju apskats Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā

Partiju līderi BNN atbild – kādi ir Latvijas svarīgākie mērķi ES kontekstā, kas ir galvenās jomas, kurās Eiropai vajadzētu izlīdzēt ar finansējumu, kādi risinājumi nepieciešami un kas būtu jāmaina pašā Eiropas Parlamentā.

LG Electronics 12 gadu laikā līdz neitrālam līmenim grib samazināt CO2 izmešus

Vēloties līdz 2030.gadam savas darbības radītos oglekļa dioksīda izmešus samazināt līdz neitrālam līmenim, LG Electronics aizsācis iniciatīvu Zero Carbon 2030.

NEPLP iebilst pret Saeimas iejaukšanos tās darbībā

NEPLP tieslietu ministra vēstuli Saeimai par Daces Ķezberes atbrīvošanu no amata vērtē kā «nepieļaujamu prettiesisku bezprecedenta gadījumu, jo izpildvara un viena partija iejaucas demokrātiskas sabiedrības sistēmā un tas neatbilst ES likumiem».

No cietuma parlamentā. Spānijas Kortesos ienāk katalāņu separātisti

Vietas Spānijas parlamentā ieņēmuši pieci katalāņu separātistu politiķi, kuri tiek turēti ieslodzījumā un tiesāti par Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu. Likumdevēju vietas izcīnītas nesenajās Spānijas parlamenta vēlēšanās.

Valmiermuižas alus apgrozījums pērn audzis par 17%, peļņa – par 30%

Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pērn audzis par 17%, bet peļņa palielinājusies par 30%, sasniedzot 168 173 eiro.

Britu parlaments skeptisks par «pēdējo» iespēju atbalstīt Brexit nolīgumu

Lielbritānijas parlamentā ar skepsi uztverts jaunākais premjerministres Terēzas Mejas piedāvājums par izstāšanās nolīguma ratifikāciju. Tas paredz arī iespēju balsot par atkārtota Brexit referenduma rīkošanu.

Pasažieru vilciens cer vēl šogad paspēt noslēgt līgumu par elektrovilcienu piegādi

AS Pasažieru vilciens līdz šā gada beigām vēl var paspēt noslēgt līgumu par jaunu elektrovilcienu piegādi pat tad, ja IUB uzdos veikt kādus papildinājumus iepirkuma dokumentācijā.

Kariņš: Valdība neskatīs Kalnmeiera atbilstību amatam, to pienākums ir izlemt Saeimai

Valdība neskatīs ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam, intervijā LNT raidījumā 900 sekundes teicis ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

No šodienas Latvijā var jau nobalsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās

Visos 954 Latvijas vēlēšanu iecirkņos trešdien, 22.maijā, pulksten 17.00 sākas iepriekšējā balsošana Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Līdzi laika solim: Virza likuma grozījumus Privatizācijas aģentūras darbības maiņai

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija atbalstījusi vairākus likumprojektus, ar kuriem paredzēts deleģēt MK noteikumu izstrādi par izmaiņām Privatizācijas aģentūras darbībā.

Igaunijā četrās dienās divi nopietni elektrības pārrāvumi

Kuresāres pilsētā Igaunijā radies plašs elektroapgādes pārrāvums, kas bijis jau otrais šāds gadījums četru dienu laikā pēc lielāka pārrāvuma Narvas pilsētā. Elektrības ražotājam Eesti Energia Narvas incidents radījis līdz 100 000 eiro lielus zaudējumus.

Linkaits: Elektrovilcienu iepirkuma rezultāti liek domāt par Pasažieru vilciena likvidēšanu

AS Pasažieru vilciens īstenotā elektrovilcienu iepirkuma rezultāti liek domāt par uzņēmuma likvidēšanu, sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Ledus izkustas: Par VK revīzijā atklātām neizdarībām varēs sodīt

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija 21.maijā atbalstījusi grozījumu Valsts kontroles likumā virzību uz otro lasījumu Saeimā.

OECD: Baltijā straujākā ekonomiskā izaugsme būs Igaunijai, lēnākā – Latvijai

OECD savās jaunākajās prognozēs Latvijai lēš lēnāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstu vidū – 2,6%. Straujākā izaugsme paredzēta Igaunijai – 3,2%. Lietuvai prognozē 2,9% ekonomikas izaugsmi.

Getliņi EKO apsver iespēju audzēt ārstniecisko marihuānu

Getliņu atkritumu poligona apsaimniekotājs Getliņi EKO apsver iespēju audzēt ārstniecisko marihuānu, jo tā dotu lielāku atdevi, nekā tomātu un gurķu audzēšana, pieļauj Getliņi EKO valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Austrijā atkāpjas visi labējā spārna ministri, saasinoties video skandālam

Austrijā par atkāpšanos no darba valdībā paziņojuši visi pieci ministri no labējās Austrijas Brīvības partijas pēc tam, kad vicekanclers Haincs Kristians Štrāhe demisionējis ar skandāla iedragātu reputāciju.

Trīs lietas – labas lietas? Trešo reizi izvērtējot elektrovilcienu iepirkumu, par uzvarētāju atzīst Škoda Vagonka

Trešo reizi izvērtējot elektrovilcienu iepirkumu, AS Pasažieru vilciens par konkursa uzvarētāju atkārtoti atzinis čehu Škoda Vagonka.