Pirms Seima vēlēšanām par COVID-19 un ekonomiku runās gan pozīcija, gan opozīcija

Opoozīcijas līderis Gabrieluss Landsberģis (pa kreisi) un Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Kamēr Lietuvai kā valstij koronavīrusa pandēmijā klājas grūti, redzami labāk iet valdošai Zemnieku un zaļo savienībai, jo tās reitings gājis kalnup kopš COVID-19 atnākšanas. Politologi, ar kurus izvaicāja BNN, pauž šaubas, vai popularitātes augšupeja tā arī saglabāsies līdz Seima vēlēšanām oktobrī.

Valdību sagaida īsti izaicinājumi

«Visām valdībām šobrīd iet diezgan labi. Lakmusa papīrītis būs to spēja tikt galā ar veselības satricinājuma atstātajām sekām, kas var būt vēl nepieredzētas,» tā sarunā ar ziņu portālu BNN sacīja politoloģijas profesors Toms Janeļūns (Tomas Janeliūnas) no Viļņas Universitātes Starptautisko Attiecību un politikas zinātnes institūta. Raugoties īstermiņā, COVID-19 dod jaunu iespēju Lietuvas zemniekiem-zaļajiem (LZZS), uzskata profesors Janeļūns, taču saspīlētās ekonomikas atkopšanās posms valdošai partijai var izvērsties postošs.

«Ar nosacījumu, ka mēs būsim tikuši galā ar veselības krīzi līdz vēlēšanu dienai, vairumam vēlētāju visnozīmīgākā šķitīs mūsu ekonomiskā veselība. Vai valdošajai partijai ir skaidrs plāns, resursi un atbalsts, lai izvestu mūs visus no krīzes?» retoriski vaicā politologs.

Līdz šim – labi

Kaut arī krīzes rīcības koordinēšanā ir bijušas kļūmes, valdošā partija līdz šim kopumā ir spējusi izvairīties no lieliem šķēršļiem tās ceļā, sacīja Janeļūns. «Uzskatu, ka valdība rīkojās pareizi, kad ieviesa stingrus karantīnas pasākumus,» viņš vērtēja.

Saskaņā ar Starptautisko Attiecību un politikas zinātnes institūta profesora redzējumu tas, kā pietrūkst, ir skaļākas balss no opozīcijas. Lietuvas Seima opozīcijā lielākais politiskais spēks ir Tēvzemes savienība — Lietuvas kristīgie demokrāti, sarunvalodā saukti par «konservatīvajiem». Janeļūns tomēr atzīst, ka šādā situācijā opozīcijai ir maz manevra iespēju. «Šis ir ne tikai īstais laiks citu viedokļu paušanai, bet sabiedrība arvien vairāk vēlēsies tos dzirdēt. Šeit vislielākā uzmanība būs pievērsta opozīcijas priekšlikumiem, kad valsts atsāks atgūšanos,» uzsvēra politologs.

Trieciens jaunajām partijām

Lietuvas politiskajā ainā kopumā esošā situācija ir kaitējusi jaunajām partijām, uzskata Janeļūns. Pirms koronavīrusa pandēmijas daudziem no pēdējo gadu jaunpienācējiem bija svarīgas etniskā nacionālisma idejas. «Tagad cilvēkiem tas nav interesanti. Šobrīd centrālais jautājums ir ekonomika, tāds tas arī paliks līdz vēlēšanu dienai,» sprieda politologs.

Runājot par iespējamiem vēlēšanu uzvarētājiem, Janeļūns bija piesardzīgs, jo laika priekšvēlēšanu kaislībām vēl ir daudz. Viņaprāt, uzvarētāji būs Tēvzemes savienība — Lietuvas kristīgie demokrāti, otrie – sociāldemokrāti, bet trešie – valdošie LZZS.

Opozīcija pārsvarā klusē

Vītauts Dumbļausks (Vytautas Dumbliauskas), Mikolas Romera Universitātes asociētais profesors, Lietuvas koalīcijas partiju reitingu augšupejošo tendenci sauc par ļoti trauslu.

«Ekonomikas prognozes ir ļoti drūmas, un zemnieki-zaļie to apzinās,» politologs sacīja sarunā ar portālu BNN. Viņš ir novērojis, ka parlamenta opozīcijā strādājošā Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija un jo sevišķi konservatīvie šīs krīzes laikā ir bijuši ļoti maz dzirdami. «Krīze noteikti ieliek viņus zināmā rāmī, tomēr viņiem vajadzētu būt vairāk proaktīviem. Piemēram, es nesaprotu: laikā, kad visu slimnīcu vadītāji nespēj runāt vienā balsī un atskatās uz saviem finansētājiem ikreiz, kad ir kaut kas jāsaka, Kādēļ opozīcija neizstrādā tiesību akta priekšlikumu, kur rosināts, ka slimnīcas personāls var pats izvēlēties savu direktoru,» iniciatīvas iespēju saskatīja Dumbļausks.

Jautāts par iznākumu, ar kādu varētu noslēgties oktobrī gaidāmās Seima vēlēšanas, politologs pieļāva, ka lielāko vēlētāju atbalstu saņems konservatīvie. «Man galvenais jautājums ir: Kuri būs otrie – sociāldemokrāti vai zemnieki-zaļie? Mana intuīcija vedina teikt, ka premjerministram Sauļum Skvernelim (Saulius Skvernelis), kurš iepriekš bija policists, neizdosies tikt galā ar ekonomiskām grūtībām, ko radījusi slimība COVID-19. Partijai vienkārši trūkst intelektuālo resursu. Katrā gadījumā labākas izredzes izveidot valdību ir centriski kreisām partijām,» secināja Mikolas Romera Universitātes asociētais profesors.

Lietas var ātri sarežģīties

Trešais analītiķis, kura viedokli lūdza ziņu portāls BNN, ir Kauņas Vītauta Lielā Universitātes politoloģijas asociētais profesors Andžejs Pukšto (Andžej Pukšto). Viņaprāt, sabiedrības veselības satricinājums Lietuvā ir ļāvis LZZS apturēt reitingu kritumu, ar ko tā saskārās vēl pirms lipīgā vīrusa uzliesmojuma. «Kad šī krīze ir pilnā plaukumā, ir likumsakarīgi, ka zemnieku-zaļo diriģētā valdība piesaista mediju virsrakstus un mēs redzam, ka sabiedrības uzticēšanās valdībai aug. Uz Eiropas fona ar COVID-19 mēs izskatāmies visai labi. Tomēr lietas var strauji sarežģīties, ja atgūšanās būs lēna un ja ceļā uz to uzliesmos ķildas,» sacīja Pukšto.

Uz jautājumu par konservatīvo nostāju krīzes laikā, politologs norādīja, ka viņam trūkst partijas redzējuma un skata uz tuvāko nākotni. «Man vienkārši ir radies iespaids, ka viņi nav sevišķi gatavi spriest par šādu veselības aprūpes saspīlējumu,» novērojā dalījās Pukšto.

Analītiķa vērtējumā Lietuvas politiskiem jaunpienācējiem, kuri sāka parādīties 2020.gada sākumā, dramatiskā situācija radījusi nopietnu triecienu. «Lai arī par ko tie neiestātos, visu uzmanību gūst valdība. Tas ir saprotami. Šajās vēlēšanās lielākā nozīme būs ekonomikai, nevis vērtību jautājumiem,» akcentēja politoloģijas asociētais profesors Andžejs Pukšto.

Viņš sacīja, ka oktobra vēlēšanu rezultātu galvgalī viņš saredz konservatīvos ar LZZS un sociāldemokrātiem attiecīgi otrajā un trešajā vietā. «Uzskatu, ka lielākas iespējas izveidot jaunu koalīciju ir šīm divām centriski kreisām partijām,» prognozēja Pukšto.

Lielas likmes

Līdzīgās domās kā politologs no Kauņas ir Ģenerāļa Jona Žeimaša Militārās akadēmijas politikas zinātnes lektore Jūrate Novagrockiene (Jūratė Novagrockienė). Viņa vērtēja, ka vēlēšanu iznākumu noteiks notikumu attīstība vasarā – kā beigsies krīze, kādas būs ekonomiskās sekas un tamlīdzīgi. «Koronavīrusa krīzei būs liela ietekme uz parlamenta vēlēšanām. Priekšvēlēšanu kampaņā centrālie jautājumi būs satricinājuma noregulēšana un grūtību pārvarēšana,» paredzēja lektore. Pēc viņas domām, zemniekiem-zaļajiem ir iespējas palielināt vēlētāju piekrišanu, jo partija tur varas grožus un tādēļ ir spēka pozīcijā, lai noteiktu toni.

Premjers Skvernelis uz popularitātes viļņa

Kaut arī līdz vēlēšanām ir mazāk par pusgadu, LZZS atšķirībā no citām partijām vēl nav atklājusi savu vēlēšanu sarakstu. 2016.gada vēlēšanās partijas «lokomotīve» bija Sauļus Skvernelis. Līdz šim viņš vēl nav pateicis, vai vadīs partiju ceļā uz vēlēšanām.

«COVID-19 krīzes laikā viņš ir nonācis uzmanības centrā un parādījis sevi kā spējīgu premjerministru. Oktobrī daļai vēlētāju tas noteikti būs svarīgi. Bez tam daudzus uzrunā viņa paša dzīve kā cilvēkam, kurš ir pārcietis vēzi,» vērtēja Toms Janeļūns. Jāpiekrīt, jo tieši Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis ir karantīnas laikā piedzīvojis lielāko individuālā reitinga kāpumu.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Latvijā valdošā koalīcija it G R Ā B Ē J I! Kad būs piegrābušies no nupat iedalītiem Č E T R I M M J L J A R D I E , UN MUS BŪS JĀATPELNA , TAD JAU BŪS PAR VĒLU UN TĀ JUMS PILSĒTŅIKI VAJAGA! Rīgas centrs ir jau tukš, būs jāgaruž sausiņi, BET MĒS LAUCINIEKI NOTIKTI ATCERĒSIMIES TĀS CŪCĪOBAS , KURAS NOTIEK TAGAD!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas