Plēnums par ģenerālprokurora atlaišanas pamatu izvērtēšanu notiks 18.oktobrī

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers (no kreisās) un Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs

Lai izvērtētu un dotu atzinumu par to, vai ir pamats ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanai no amata, Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs 18.oktobrī sasauc Augstākās tiesas plēnumu.

Plēnums dos atzinumu, balstoties uz senatores Marikas Senkānes veiktās pārbaudes materiāliem, informē AT.

«Lēmumu veikt pārbaudi, vai ir pamats ģenerālprokurora atlaišanai no amata, Augstākās tiesas priekšsēdētājs pieņēma, pamatojoties uz Prokuratūras likuma 41.3 panta otro daļu, pēc 39 Saeimas deputātu pieprasījuma. Veicot pārbaudi par pieprasījumā norādītajiem faktiem, pilnvarotā tiesnese Prokuratūras likumā paredzētos ģenerālprokurora atlaišanas pamatus nekonstatēja,» norāda tiesā.

Saskaņā ar Augstākās tiesas plēnuma reglamenta 19.punktu plēnuma sēdes, kurās tiek apspriests jautājums par ģenerālprokurora atlaišanu no amata, ir slēgtas.

BNN jau ziņoja, ka Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) vēlas sagaidīt AT plēnumu, kurā tiks skatīts jautājums par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbību, taču uzskata, ka jāvērtē regulējums par ģenerālprokurora iecelšanu un atbrīvošanu no amata.

AT senatore Marika Senkāne nav konstatējusi pamatu ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanai. Šāda vērtēšana lielā mērā tika sākta tieši pēc Bordāna vadītās Jaunās konservatīvās partijas prasības.

Bordāns teica, ka vispirms ir jāsagaida AT plēnuma atzinums par Senkānes veiktās pārbaudes rezultātiem.

«Patlaban ir tikai tiesneses paziņojums, taču nepieciešams zināt detaļas par viņas secinājumiem,» piebilda ministrs.

Bordāns paziņoja, ka viņa vadītā Tieslietu ministrija balstījusies uz Valsts kontroles konstatēto par to, ka ģenerālprokurora rīcībā esot bijis pārkāpums attiecībā uz budžeta līdzekļu izlietojumu. Tāpat viņš atgādināja, ka citas iestādes vadītāju, proti, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāju Aināru Dimantu saistībā ar VK konstatētajiem pārkāpumiem Saeima atbrīvoja no amata. 2015.gadā parlaments nolēma atbrīvot Dimantu no NEPLP locekļa amata, kas nozīmēja arī viņa atbrīvošanu no padomes vadītāja amata. Toreiz vairāki deputāti, rosinot NEPLP locekļu atlaišanu, atsaucās uz VK revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā.

Lasiet arī: Kalnmeiers «novilks» līdz pilnvaru termiņa beigām? AT neredz pamatu ģenerālprokurora atlaišanai

Ministrs vērsa uzmanību, ka AT priekšsēdētājs jau dienā, kad no politiķu puses izskanēja paziņojums par nepieciešamību vērtēt Kalnmeieru, publiski paziņoja, ka patlaban nepastāv Prokuratūras likumā paredzētie apstākļi, lai sāktu izvērtēt Kalnmeiera atbilstību amatam. Tāpat šajā dienā Kalnmeiers tikās ar Bičkoviču.

«Pārbaudes rezultāts jāvērtē kontekstā ar faktu, ka AT priekšsēdētājs jau pirms pārbaudes uzsākšanas bija paziņojis, ka nesaskata pamatu pārbaudei par ģenerālprokurora atlaišanas pamata esamības izvērtēšanu,» pauda Bordāns.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas