Plus punkta vadība vaino dāņu investoru novešanā līdz bankrotam

Dāņu investors izkrāpis naudu un novedis mazumtirdzniecības uzņēmumu SIA Plus punkts līdz bankrotam, tāpēc tiek gatavoti dokumenti maksātnespējas pieteikuma iesniegšanai tiesā, uzskata uzņēmuma vadība.

Plus punkta valdes locekle Tatjana Takčidi paziņojumā medijiem klāsta, ka pērn decembrī tā brīža Plus punkts īpašnieks – Lihtenšteinas kompānija Ibofa Establishment – noslēdza līgumu par 100% uzņēmuma daļu pārdošanu dāņu investoram, kuru pārstāvēja Lars Lundgārds Simonsens. Darījuma nodrošināšanai Simonsens piesaistīja AS SEB banka finansējumu. Kopējā darījuma summa saskaņā ar līgumu bija 6,5 miljoni eiro (4,6 miljoni latu). Tomēr pirkuma līguma noteikumi neesot izpildīti līdz pat šim brīdim.

Saistību neizpildes dēļ Ibofa Establishment apturējis darījumu un atjaunojis kontroli pār Plus punkta kapitāla daļām, taču aina, kas atklājās, pēc Takčidī vārdiem, esot šokējoša.

SEB banka visā darījuma gaitā esot atbalstījusi Simonsena ieceres, un bijusi pilnībā droša par dāņu investora finanšu pietiekamību un sekmīgu darījuma noslēgšanu. Tāpat SEB banka vairākkārt uzsvērusi, ka minētā darījuma īstenošanu atbalstīs vienīgi tad, ja Plus punkta kapitāldaļu pircējs būs Simonsena pārstāvēts uzņēmums Plus punkts Holding Ltd, kas izraisīja zināmu neizpratni par SEB bankas attieksmi pret darījumu, norāda Takčidi.

Saskaņā ar darījuma konta līguma nosacījumiem Ibofa Establishment 2013.gada 28.martā veica Plus punkta 100% kapitāla daļu īpašumtiesību pārreģistrēšanu jaunajam īpašniekam Plus punkts Holding Ltd, kā arī nodeva SEB bankai visas komercķīlas. Taču darījuma konta līgumā paredzētajā termiņā Ibofa Estabilshment nesaņēma nevienu eirocentu no pirkuma maksas. Darījuma konta līguma termiņi tika vairākkārtēji pagarināti, lai dotu iespēju pircējam nokārtot it kā tehniskas dabas jautājumus, kā to skaidrojis Simonsens.

Tikai 9.jūlijā saskaņā ar līgumiem, kas noslēgti ar Plus punkts Holding Ltd, SEB banka veicusi Plus punkta saistību refinansēšanu 3,55 miljonu eiro (2,5 miljonu latu) apmērā, tādējādi izpildot daļu no pirkuma līguma noteikumiem par pirkuma maksas samaksu. Pārējās pirkuma summas daļas samaksa saskaņā ar vienošanos tika paredzēta vairākos maksājumos ar atliktu termiņu.

Tomēr Plus punkts Holding Ltd neesot pildījis atliktā maksājuma noteikumus. Pēc atkārtotiem brīdinājumiem par darījuma apturēšanu, kā arī konstatējot to, ka Plus punkts pārstājis maksāt piegādātājiem, Ibofa Establishment nolēmusi apturēt darījumu un atjaunot kontroli pār Plus punkta kapitāla daļām. Kontroles atjaunošanas brīdī 28.augustā Plus punkts Holding Ltd nebija uzņēmumam Ibofa Establishment samaksājis pirkuma maksu 2 417 298 eiro (1 698 886 lati), bet Plus punkta apgrozāmajos līdzekļos trūka finanses vairāk nekā 1,2 miljonu latu apmērā, norāda Takčidi.

Analizējot Plus punkta finanšu rādītājus, konstatēts, ka pēdējo sešu mēnešu laikā, kad uzņēmumu kontrolēja dāņu investors Simonsens, neprofesionālas uzņēmuma saimnieciskās darbības organizēšanas rezultātā uzņēmums ir darbojies ar ievērojamiem zaudējumiem.

Takčidi apgalvo, ka uzņēmumā ne tikai nav ieguldīti apgrozāmie līdzekļi, kā to solīja dāņu investors un kā paziņojumā par līdzekļu piešķiršanu vēstīja SEB banka, bet no uzņēmuma neskaidrā virzienā ir aizplūduši arī ievērojami finanšu līdzekļi. Vairākus mēnešus nav veikta arī samaksa dažādiem preču un pakalpojumu piegādātājiem. Ņemot vērā šos apstākļus, Plus punkts ir nonācis līdz situācijai, kad var runāt par maksātnespēju, un patlaban tiek gatavoti dokumenti maksātnespējas pieteikuma iesniegšanai tiesā.

Pēc Plus punkta kapitāldaļu īpašumtiesību atjaunošanas uzņēmumam Ibofa Establishment, Simonsens ne tikai nav mēģinājis glābt darījumu un vienoties par pirkuma maksas samaksu, bet ir arī organizējis un veicis Plus punkta mantas un naudas līdzekļu zādzības lielos apmēros, paziņojumā raksta Takčidi. Par šo faktu Plus punkta vadība jau ir vērsusies Valsts policijā un prokuratūrā ar iesniegumiem par kriminālprocesa sākšanu.

Kā ziņots, Rīgā jau ir slēgtas vairākas Plus punkta tirdzniecības vietas. Iepriekš, pamatojoties uz līguma saistību nepildīšanu, vairākos Plus punkta veikalos, kas atradās SIA Maxima Latvija tirdzniecības centros, ir atslēgta elektrība, savukārt vairumtirdzniecības un piegādes uzņēmuma SIA Preses serviss nosūtījis Plus punktam brīdinājumu par maksātnespējas pieteikumu.

Šī gada 28.augustā Plus punkts nonāca atpakaļ pie iepriekšējā īpašnieka Ibofa Establishment, liecina Firmas.lv informācija. Tad reģistrētas arī izmaiņas valdes sastāvā. No 28.augusta par vienīgo valdes locekli kļuvusi Takčidi, nomainot līdzšinējos valdes priekšsēdētāju Svetlanu Kiseļovu un valdes locekli Raiti Kvēpu.

Jau vēstīts, e-talona tirdzniecība Plus punkta veikalos tika apturēta no 25.aprīļa līdz maija beigām, jo uzņēmums nebija atmaksājis Rīgas kartei naudu par pārdotajiem e-taloniem. No 22.aprīļa sadarbību ar Plus punktu uz laiku bija pārtraucis arī preses piegādātājs Preses serviss, jo tirgotājs ilgstoši kavējis maksājumus par piegādātajiem preses izdevumiem. Kavētās parādsaistības pārsniedza 190 000 latu. Mēneša laikā uzņēmumam izdevās parādus samaksāt un atjaunot gan preses piegādi, gan e-talonu tirdzniecību.

Tomēr septembrī Plus punkta veikalos atkal apturēta e-talonu tirdzniecība, kā arī preses izdevumu piegādes, jo uzņēmums atkārtoti nav nokārtojis finansiālās saistības pret pakalpojumu sniedzējiem. Kopējā parādsaistību summa, ko Plus punkts ir parādā uzņēmumiem Preses serviss un Rīgas kartes, varētu būt mērāma ap 200 000 latu.

Plus punkta peļņa 2011.gadā bija 358 828 lati, bet 2010.gadā – 3035 lati. Savukārt Plus punkta apgrozījums 2011.gadā saruka par 4,7% – no 23,98 miljoniem latu 2010.gadā līdz 22,84 miljoniem latu 2011.gadā, liecina Firmas.lv informācija. Dati par Plus punkta 2012.gada finanšu rādītājiem nav pieejami.

Plus punkts dibināta 1996.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 572 594 lati.

Ref:103.000.103.2063

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas