Policija: Latvijā identificēti četri «naudas mūļi» un divi to vervētāji

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu akcijā Latvijā esot identificētas sešas pārbaudāmas personas saistībā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, informē valsts policijas (VP) pārstāve Samanta Čapkovska.

Pagājušajā nedēļā ES dalībvalstu policijas vienojušās kopīgā akcijā European money mule activity (EMMA), kuras laikā ar Eiropas policijas biroja (EUROPOL) un Eiropas Savienības Tiesu sadarbības vienības (EUROJUST) atbalstu valstis veica pasākumus cīņā pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, kas tiek pastrādāta ar citu personu starpniecību jeb tā saucamo «naudas mūļu» iesaisti. Izvērstā pasākuma laikā dalībvalstis kopumā identificēja 766 «naudas mūļus» un piemēroja 159 arestus.

Norādīts, ka Latvijā identificēti četri «naudas mūļi» un divi to vervētāji. Lai to panāktu, tika veiktas vairākas nopratināšanas un citas izmeklēšanas darbības, kas vērstas uz šī fenomena apkarošanu un vainīgo personu saukšanu pie atbildības.

Čapkovska skaidro, ka Latvijā šis fenomens ir plaši izplatīts un «naudas mūļi» tiek rekrutēti ne tikai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai Latvijā, bet arī Eiropā. Šī iemesla dēļ, Latvija ir EMMA platformas dalībnieks un aktīvi piedalās tās ietvaros veiktajos pasākumos.

Policijas pārstāve norāda arī uz to, ka «naudas mūļa» fenomena apkarošanas pasākumi Latvijā tiek veikti nepārtraukti, bet EMMA nedēļas laikā tai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Bieži vien «naudas mūļi» ir sociāli nenodrošinātas personas bez patstāvīgas dzīvesvietas, bezdarbnieki vai studenti.

Vienlaikus policijā pauž: «Ņemot vērā «naudas mūļu» darbības specifiku, ļoti svarīga loma ir ne tikai vainīgo personu atrašanai un saukšanai pie atbildības, bet arī informēšanai un izglītošanai šajā jautājumā.

VP vērš uzmanību, ka atverot bankas kontu vai uzņēmumu uz sava vārda pēc trešās personas lūguma, un tas turpmākas pārvaldīšanas nodošana trešajai personai, ir noziegums par kuru paredzēta kriminālatbildība. Veicot «naudas mūļa» darbības, personu var saukt pie atbildības pēc Krimināllikuma 195.panta, 195.1. panta un 193.1. panta, tas ir par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, nepatiesu ziņu sniegšana par līdzekļu piederību un patieso labuma guvēju, un datu, programmatūras un iekārtu iegūšana, izgatavošana, izplatīšana, izmantošana un glabāšana nelikumīgām darbībām ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem.

Par šādu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, paredzēts naudas sods, mantas konfiskācija un brīvības atņemšana pat līdz divpadsmit gadiem.

Ref: 225.000.103.2977

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas