bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 06.12.2019 | Vārda dienas: Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks
LithuaniaLietuva

Polijas un Baltkrievijas līderi Viļņā atdod godu nedalāmiem brīvības cīnītājiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Viļņa, Lietuva, 19.gs. nemieri, Polija, Baltkrievija

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas valsts bēres 1863.–1864.gada nemieru varoņiem, kur piedalījās Polijas prezidents un Baltkrievijas premjerministra vietnieks, retu reizi apliecināja, ka kaimiņvalstu kopīgie vēstures notikumi samierniecisku valstsvīru rokās var iegūt vienojošu spēku, neraugoties uz domstarpībām jaunākos laikos.

Viļņā piektdien, 22.novembrī, tika sarīkota valsts bēru ceremonija cilvēkiem, kuri 1863. un 1864.gadā sacēlās pret Krievijas Impērijas varu. Lietuviešu un poļu karavīru nestas, tika apbedītas sacelšanās līderu Zigmanta Serakovska (Zigmantas Sierakauskas) un Konstantīna Kaļinovska (Konstantinas Kalinauskas), kā arī vēl 18 toreizējo nemieru dalībnieku mirstīgās atliekas. Zārki nesi no Lietuvas Dižkungaišu pils uz Viļņas Katedrāli un pēcāk uz seno Rasos kapsētu.

Līderi izvēlas neuzsvērt varoņu etnisko piederību

Bēru ceremonijā Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) un Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda) abi uzsvēruši, ka reģionā nebūtu pareizi dalīt 19.gadsimta nemieru komandierus pēc tautības.

«Mums nevajadzētu dalīt varoņus pēc piederības vienai vai otrai nācijai, bet saprast, ka galvenais bija viņu cīņa par brīvību, un cīņa par brīvību vieno visas nācijas un padara tās radniecīgas,» Lietuvas prezidenta pilī žurnālistiem sacīja Nausēda.

Polijas galva Andžejs Duda bijis līdzīgās domās: «Esmu ļoti priecīgs, ka baltkrievi uzskata Kaļinovska kungu par savu varoni. Es to pateikšu šādi: mēs visi viņus uzskatām par varoņiem. Šodien ir ļoti sarežģīti viņus nodalīt – raugoties šodienas acīm, pateikt, kurš ir kura varonis.»

Baltkrievija aicina nepolitizēt vēsturi

Baltkrieviju bērēs pārstāvēja premjerministra vietnieks Igors Petrišenko. Lietuvas prezidenta kanceleja, kas bija iesaistīta ceremonijas rīkošanā, gan nevērsās ar ielūgumu pie Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko.

Petrišenko Viļņā aicināja Lietuvu un Poliju nesaukt 19.gadsimta nemieru līderus par saviem. Viņš sevišķi to attiecinājis uz Konstantīnu Kaļinovski, kuru baltkrievi sauc par Kastu Kalinousku. Sacelšanos pret Krievijas Impērijas varu Baltkrievijas valdības pārstāvis nosaucis par «mūsu kopīgās vēstures lappusi».

«Katrai valstij ir savs Kaļinovska tēls, taču viņš nedrīkst kļūt par vēstures figūru, ko izmanto politiskos nolūkos. Tieši pretēji – tā ir mūsu kopīgās vēstures lappuse, ko mums jāciena un kas mūs vieno šobrīd un kas vienos mūs nākotnē,» tā pārapbedīšanas ceremonijas laikā Viļņas Katedrāles laukumā sacījis Petrišenko.

Kaļinovska, Serakovska un 18 viņu cīņu biedru mirstīgās atliekas 2017.gadā tika atrastas arheoloģiskos izrakumos Viļņas Ģedimina kalnā. Viņiem izpildīts nāvessods tālajā 1864.gadā. Pagājušajā nedēļā notikusī bēru ceremonija noslēdzās ar triju mūsdienu valstu kopīgo varoņu guldīšanu zemes klēpī vēsturiskajā Rasos kapsētā, Viļņā.

Lietuva radusi iespēju uzlabot attiecības ar Baltkrieviju

Portāls BNN vērsās pie politologa ar aicinājumu vērtēt aizvadītās ceremonijas nozīmību. Viļņas Universitātes asociētais profesors politikas zinātnē Ķēstutis Griņus (Kęstutis Girnius) sacīja:

«Tas bija liels notikums, atvērts pasākums, un būtiski, ka tas bija triju valstu pasākums. Tas bija gudrs lēmums – iesaistīt visas trīs valstis un tautības, kuras piedalījās nemieros. Zīmīgi, ka redzējām lielu baltkrievu līdzdalību, kas norādīja uz cieņu, kāda viņiem ir pret brīvības cīnītājiem. Tas atvēra, iespējams, uzlaboja iespēju padarīt mūsu attiecības ar Baltkrieviju labākas».


Pievienot komentāru

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.

Vieni tiek pie solītā, citiem vēl jāgaida. Lietuvas Seims izmisīgi meklē papildu līdzekļus 2020.gada budžetam

Kamēr Lietuvas 2020.gada budžeta pieņemšana buksē, skolotāji un mediķi tikuši pie solītajiem algas pielikumiem, tomēr tas samazinājis tēriņu iespējas citiem mērķiem. Kur dabūt naudu, lai aizlāpītu visus caurumus un apmierinātu visu prasības?

VID ierēdņiem būs nepieciešama nevainojama reputācija, lemj Saeima

Grozījumi rosināti, lai nodrošinātu sabiedrības uzticību VID ierēdņiem un maksimāli nevainojamu dienesta darbību nodokļu administrēšanas jomā.

Likumā nosaka pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtību

Vietējo pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtība un darbība turpmāk būs noteikta likumā. To paredz Saeimā ceturtdien, 5.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par pašvaldībām.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat koriģētie dati, kas apkopoti par 25 bloka zemēm.  

Aiztur Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni aizdomās par 250 000 eiro piesavināšanos

Igaunijas Iekšējās drošības dienests aizturējis Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni saistībā ar aizdomām, ka viņš viltojis dokumentus un piesavinājies vairāk nekā 250 000 eiro.

Lielo parādu dēļ Brazīlijai draud atņemt balsstiesības ANO Ģenerālajā asamblejā

Pastāv draudi, ka, nesamaksājot parādus ANO, Brazīlija Ģenerālajā asamblejā varētu zaudēt balsstiesības, informē Reuters.

Saeimas šī gada rudens sesiju plānots slēgt 27.decembrī, ziemas sesiju sākt 9.janvārī

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome ceturtdien, 5.decembrī, vienojās Saeimas šī gada rudens sesiju slēgt 27.decembrī, bet ziemas sesiju sākt 2020.gada 9.janvārī.

Pirmo reizi kopš 2003.gada Latvijā mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta sieviete

Daugavpilī mirusi sieviete, kura, iespējams, inficējusies ar trakumsērgu, informē SPKC. Tas varētu būt pirmais trakumsērgas izraisītais nāves gadījums kopš 2003.gada.

VARAM vēlas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas jau februārī

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jau konsultējas par iespējamo Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu laiku, vēloties tās rīkot 22.februārī.

Latviešu jaunieši pārliecināti, ka spēj ietekmēt politiskos procesus ES

*Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas programmā iesaistītie skolēni ir pārliecināti par jauniešu spējām ietekmēt politiskos procesus kā Latvijā, tā Eiropas Savienībā.

Saslimstība ar gripu turpina pieaugt, bet joprojām saglabājas zema

Pagājušajā nedēļā ambulatorajās iestādēs reģistrēti 30 klīniski apstiprināti gripas gadījumi, tomēr vīrusa intensitāte joprojām saglabājas zema.

Nākamgad profesionālajā dienestā pieņems 700 karavīru

Nacionālie bruņotie spēki 2020.gadā profesionālajā dienestā plāno pieņemt līdz 700 karavīru. Aptuveni 500 karavīru paredzēti dienestam Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, bet 130 – studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā virsnieka profesijas iegūšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!