bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 21.01.2020 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LithuaniaLietuva

Polijas un Baltkrievijas līderi Viļņā atdod godu nedalāmiem brīvības cīnītājiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Viļņa, Lietuva, 19.gs. nemieri, Polija, Baltkrievija

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas valsts bēres 1863.–1864.gada nemieru varoņiem, kur piedalījās Polijas prezidents un Baltkrievijas premjerministra vietnieks, retu reizi apliecināja, ka kaimiņvalstu kopīgie vēstures notikumi samierniecisku valstsvīru rokās var iegūt vienojošu spēku, neraugoties uz domstarpībām jaunākos laikos.

Viļņā piektdien, 22.novembrī, tika sarīkota valsts bēru ceremonija cilvēkiem, kuri 1863. un 1864.gadā sacēlās pret Krievijas Impērijas varu. Lietuviešu un poļu karavīru nestas, tika apbedītas sacelšanās līderu Zigmanta Serakovska (Zigmantas Sierakauskas) un Konstantīna Kaļinovska (Konstantinas Kalinauskas), kā arī vēl 18 toreizējo nemieru dalībnieku mirstīgās atliekas. Zārki nesi no Lietuvas Dižkungaišu pils uz Viļņas Katedrāli un pēcāk uz seno Rasos kapsētu.

Līderi izvēlas neuzsvērt varoņu etnisko piederību

Bēru ceremonijā Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) un Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda) abi uzsvēruši, ka reģionā nebūtu pareizi dalīt 19.gadsimta nemieru komandierus pēc tautības.

«Mums nevajadzētu dalīt varoņus pēc piederības vienai vai otrai nācijai, bet saprast, ka galvenais bija viņu cīņa par brīvību, un cīņa par brīvību vieno visas nācijas un padara tās radniecīgas,» Lietuvas prezidenta pilī žurnālistiem sacīja Nausēda.

Polijas galva Andžejs Duda bijis līdzīgās domās: «Esmu ļoti priecīgs, ka baltkrievi uzskata Kaļinovska kungu par savu varoni. Es to pateikšu šādi: mēs visi viņus uzskatām par varoņiem. Šodien ir ļoti sarežģīti viņus nodalīt – raugoties šodienas acīm, pateikt, kurš ir kura varonis.»

Baltkrievija aicina nepolitizēt vēsturi

Baltkrieviju bērēs pārstāvēja premjerministra vietnieks Igors Petrišenko. Lietuvas prezidenta kanceleja, kas bija iesaistīta ceremonijas rīkošanā, gan nevērsās ar ielūgumu pie Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko.

Petrišenko Viļņā aicināja Lietuvu un Poliju nesaukt 19.gadsimta nemieru līderus par saviem. Viņš sevišķi to attiecinājis uz Konstantīnu Kaļinovski, kuru baltkrievi sauc par Kastu Kalinousku. Sacelšanos pret Krievijas Impērijas varu Baltkrievijas valdības pārstāvis nosaucis par «mūsu kopīgās vēstures lappusi».

«Katrai valstij ir savs Kaļinovska tēls, taču viņš nedrīkst kļūt par vēstures figūru, ko izmanto politiskos nolūkos. Tieši pretēji – tā ir mūsu kopīgās vēstures lappuse, ko mums jāciena un kas mūs vieno šobrīd un kas vienos mūs nākotnē,» tā pārapbedīšanas ceremonijas laikā Viļņas Katedrāles laukumā sacījis Petrišenko.

Kaļinovska, Serakovska un 18 viņu cīņu biedru mirstīgās atliekas 2017.gadā tika atrastas arheoloģiskos izrakumos Viļņas Ģedimina kalnā. Viņiem izpildīts nāvessods tālajā 1864.gadā. Pagājušajā nedēļā notikusī bēru ceremonija noslēdzās ar triju mūsdienu valstu kopīgo varoņu guldīšanu zemes klēpī vēsturiskajā Rasos kapsētā, Viļņā.

Lietuva radusi iespēju uzlabot attiecības ar Baltkrieviju

Portāls BNN vērsās pie politologa ar aicinājumu vērtēt aizvadītās ceremonijas nozīmību. Viļņas Universitātes asociētais profesors politikas zinātnē Ķēstutis Griņus (Kęstutis Girnius) sacīja:

«Tas bija liels notikums, atvērts pasākums, un būtiski, ka tas bija triju valstu pasākums. Tas bija gudrs lēmums – iesaistīt visas trīs valstis un tautības, kuras piedalījās nemieros. Zīmīgi, ka redzējām lielu baltkrievu līdzdalību, kas norādīja uz cieņu, kāda viņiem ir pret brīvības cīnītājiem. Tas atvēra, iespējams, uzlaboja iespēju padarīt mūsu attiecības ar Baltkrieviju labākas».


Pievienot komentāru

Interpola bijušo priekšnieku notiesā uz 13 gadiem cietumā

Starptautiskās kriminālpoliciju organizācijas Interpola bijušais priekšnieks Mengs Hongvei viņa dzimtajā Ķīnā notiesāts uz 13 gadiem cietumā par kukuļņemšanu.

Saeimas komisijā lemj par lēnāku akcīzes likmes kāpumu cukurotajiem dzērieniem

Saeimas Budžeta un finanšu komisija vienojusies noteikt zemāku akcīzes nodokļa likmi cukurotajiem dzērieniem, nekā tas tika atbalstīts agrākos likumprojekta lasījumos.

Spānijā postījumus rada stipra vētra

Spānijas dienvidaustrumus skārusi stipra vētra, ko amatpersonas saistījušas ar četru cilvēku bojāeju. Vētra nonākusi Francijā, kur to raksturo kā spēcīgāko ziemas vētru kopš 1982.gada.

Latvijā trešajā ceturksnī budžeta deficīts bijis līdzīgs ES vidējam rādītājam

Latvijas budžeta deficīts pērn trešajā ceturksnī veidojis 0,9% no iekšzemes kopprodukta, un tas līdzinājās vidējam līmenim Eiropas Savienībā.

LAKRA: Pēc Parex parādu norakstīšanas valsts nākamajam solim jābūt Latvijas iedzīvotāju bezcerīgo parādu atlaišanai

Tas, ka tiek izvērtēta iespēja pārtraukt tiesāšanos ar bijušajiem Parex īpašniekiem par parādu piedziņu, tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju ir signāls, ka valsts ir gatava atlaist viņu parādus, uzskata LAKRA valdes loceklis Jānis Āboliņš.

Latvijas Kuģu reģistrā pieaug kravas kuģu skaits

Gada laikā Kuģu reģistrā no jauna reģistrēti astoņi – seši sauskravas kuģi un divi naftas tankkuģi. SOLAS kuģu kopējā tonnāža sasniegusi 140 301.

Atskats uz laiku pēc dižķibeles: Latvijā turpinājusi rezonēt «gāzi grīdā» politika

«Latvijā joprojām ir turpinājusi rezonēt «gāzi grīdā» politikas negatīvā ietekme,» atskatoties uz gadiem pēc krīzes, spriež SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Rīgas domes opozīcija neredz jēgu parakstīties par Burova atlaišanu, jo Saeima, visticamāk, atstādinās visu domi

Rīgas domes opozīciju pārstāvošie politiskie spēki pagaidām neplāno sākt parakstu vākšanu par neuzticības izteikšanu Oļegam Burovam, jo uzskata, ka tuvāko nedēļu laikā Saeima nobalsos par domes atlaišanu.

Krievijas lielpilsētās evakuē tiesas spridzināšanas draudu dēļ

Maskavā un Sanktpēterburgā otrdien, 21.janvārī, evakuēti tiesu nami saistībā ar atkārtotiem spridzināšanas draudiem šajās ēkās, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Vējoni ievēl par Latvijas Basketbola savienības prezidentu

Par Latvijas Basketbola savienības prezidentu ievēlēts bijušais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv.

Konkurences padome: Tikai 41% no Latvijā patērētā alus ražo šeit uz vietas

Pašlaik Latvijā no visa patērētā alus 41 % tiek saražots Latvijā, bet 59 % tiek importēti no citām valstīm, secinājusi Konkurences padome.

ASV sākas impīčmenta tiesa pret Donaldu Trampu

ASV Kongresa Senātā otrdien, 21.janvārī, paredzēts sākums impīčmenta tiesai, kuras mērķis ir noskaidrot, vai ASV prezidents Donalds Tramps ir vainīgs apsūdzībās, kas saistītas ar viņa ārpolitikas kontaktiem ar Ukrainu.

Aptauja: Puse iedzīvotāju uzskata, ka valsts autoceļu būvdarbu kvalitāte ir uzlabojusies

Puse jeb 50% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pēdējo piecu gadu laikā ārpus apdzīvotām vietām esošo valsts autoceļu būvdarbu kvalitāte kopumā ir uzlabojusies, par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultāti.

LZP reģionālā nodaļa rosina runāt par partijas atšķelšanos no ZZS

Latvijas Zaļās partijas Cēsu nodaļa uzskata, ka partijai būtu jāuzsāk diskusija par iespējamu aiziešanu no Zaļo un zemnieku savienības, raksta laikraksts Latvijas Avīze.

SVF samazina pasaules ekonomikas prognozi 2020.gadam

Starptautiskais Valūtas fonds ir samazinājis tā ekonomiskās izaugsmes prognozi pasaulei 2020.gadam, lēmumu skaidrojot ar neskaidrību, ko rada ASV-Ķīnas tirdzniecības attiecību saspīlējums un gausa tautsaimniecības izaugsme Indijā.

Klimatam veltītā Davosas forumā pretējus skatījumus paudīs Tunberga un Tramps

Davosā, Šveicē otrdien, 21.janvārī, sākas Pasaules Ekonomikas forums, un tas ir veltīs ekonomikas pārmaiņām ceļā uz ilgtspējīgu tautsaimniecību. Pretēji skatījumi ir gaidāmi ASV prezidenta Donalda Trampa un klimata aktīvistes Grētas Tunbergas.

Swedbank Latvijas ekonomikas izaugsmi 2020.gadā paredz 2,2% apmērā

Latvijas tautsaimniecības izaugsme arī 2020.gadā balstīsies privātajā patēriņā un izaugsme gaidāma 2,2% apmērā, prognozē Swedbank galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija.

Arī Jūlija Krūmiņa sodīšana par nelikumīgu partijas finansēšanu neesot iemesls ZZS nepiešķirt valsts finansējumu

Prokuratūras piemērotais naudas sods uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam neliedz pārtraukt valsts finansējuma izmaksu Zaļo un zemnieku savienībai.

Gaisa spēku komandiera amatā stāsies pulkvežleitnants Viesturs Masulis

Pulkvežleitnants Masulis dienējis dažādos amatos Gaisa spēkos, tostarp bijis Gaisa telpas novērošanas eskadriļas komandieris un Gaisa spēku štāba priekšnieks, un starptautisku dienesta pieredzi ieguvis NATO štābā.

Ģirģens: Plašāks pretendentu loks VP vadītāja amatam būtu sabiedrības interesēs

Plašaks pretendentu loks Valsts policijas priekšnieka amatam būtu sabiedrības interesēs, tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

Valodas inspektori Igaunijā lūdz Hesburger pārtulkot «drive-in» zīmes

Igaunijas Valodas inspekcija norādījusi somu ātrās ēdināšanas tīklam Hesbruger, ka tas pārkāpj Valodas likumu, izvietojot zīmes ar anglisko uzrakstu «drive-in» bez tulkojuma igauņu valodā.

Piemin arī barikāžu laika žurnālistus

«Var jau būt, ka toreiz zāle bija zaļāka un mēs paši – jaunāki, bet mēs un mūsu atmiņas ir tās pašas – par Latvijas brīvību.»

Lietuva pārdēvēs autoceļus, godinot Baltijas ceļu; mudinās Latviju un Igauniju darīt tāpat

Lietuva plāno godināt Baltijas ceļa akciju, par Baltijas ceļu nosaucot maģistrālos autoceļus, uz kuriem cilvēki tolaik veidoja dzīvo ķēdi, kā arī iecerējusi aicināt līdzīgi rīkoties arī Latviju un Igauniju.

Akciju cenas sarūk, investoriem pārdodot sadārdzinājušās akcijas

Akciju cenas piektdien bija kāpušas un Volstrītas indeksi pieauguši līdz jauniem rekordiem, jo spēcīgi Ķīnas ekonomikas dati uzlaboja globālās ekonomikas perspektīvu pēc ASV-Ķīnas tirdzniecības vienošanās.

Kariņš: Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām kandidātiem VP vadītāja amatam, nevis pret konkursa rīkošanu

Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām Valsts policijas vadītāja amata kandidātiem, bet nevis pret konkursa rīkošanu, pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes žurnālistiem pavēstījis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!