Polijas Konstitucionālā tiesa strīdas ar Briseli – kuram stiprāki likumi

Eiropas Komisija paudusi satraukumu par Polijas Konstitucionālās tiesas secināto, ka atsevišķas ES tiesību aktu normas nav hierarhiski nozīmīgākas par Polijas nacionālo tiesību aktu normām. Tiesneši Varšavā šādi aicinājuši Polijas tiesas neievērot tiesību aktu hierarhiju, kas ir ES darbības pamatā, vēsta britu raidorganizācija BBC.

Polijas Konstitucionālās tiesas atzinums nācis kā atbilde uz ES Tiesas secināto, ka dalībvalstī ieviestā, jaunā tiesnešu atlases sistēma ir ES tiesību aktu pārkāpums. 2021.gada martā Polijas premjerministrs Mateušs Moravjeckis (Mateusz Morawiecki) vērsās valsts Konstitucionālajā tiesā, lai nepieļautu jaunieceltu poļu tiesnešu leģitimitātes apšaubīšanu pēc Varšavai nelabvēlīga ES Tiesas nolēmuma. Šī bija pirmā reize bloka vēsturē, kad kādas dalībvalsts valdības vadītājs apstrīdējis ES pamata līgumus konstitucionālā līmeņa tiesā.

Lasiet arī: Polija ES Tiesas prasību atzīst par konstitūcijas pārkāpumu

Ceturtdien, 7.oktobrī, Polijas Konstitucionālā tiesa tiešām secinājusi, ka atsevišķi ES primāro tiesību aktu panti nav saderīgi ar Polijas konstitūciju. Tiesas ieskatā, poļu tiesnešiem nevajadzētu izmantot ES tiesību aktus, lai apšaubītu savu kolēģu profesionālo neatkarību.

Uz to Eiropas Komisija publiskā paziņojumā ceturtdien atbildējusi, ka «ES tiesību akti ir pārāki par nacionāliem tiesību aktiem, ieskaitot konstitūcijas normas». «Visi ES Tiesas spriedumi ir saistoši visām dalībvalstu iestādēm, ieskaitot nacionālās tiesas,» teikts ES izpildvaras paziņojumā. Septembrī Eiropas Komisija aicināja ES Tiesu piespriest Polijai jo dienas jo pieaugošu naudas sodu par valsts atteikšanos apturēt tādas Polijas Augstākās tiesas palātas darbību, kas var sodīt vietējos tiesnešus par pieņemto spriedumu saturu, vēsta BBC.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas