Politiķi atliek jautājumu par «ārstu netīšo kļūdu» dekriminalizāciju

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdienas, 26.novembra, sēdē nav pieņēmusi nekādu lēmumu par Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rosinājumu dekriminalizēt «ārstu netīšās kļūdas» un pie šī jautājuma atgriezīsies nākamgad, «jo steigai šajā jautājumā nav pamata», pēc jautājuma izskatīšanas pavēstījis Sociālo lietu komisijas vadītājs Andris Skride (AP).

LĀB oktobra sākumā vērsās Veselības ministrijā un Sociālo lietu komisijā, aicinot mainīt Krimināllikuma 138.pantu par ārsta pienākumu nepildīšanu vai par nolaidīgu to pildīšanu un dekriminalizējot «ārstu netīšās kļūdas».

Komisijas sēdē medicīnas jomas pārstāvji mudināja veikt izmaiņas likumā, jo tās varot veicināt ārstu labprātīgu ziņošanu par pieļautajām kļūdām un šo kļūdu izpēti, kas palīdzētu strādāt pie to novēršanas. Viņi gan piekrita nepieciešamībai rūpīgi un bez steigas apspriest izmaiņu veikšanu Krimināllikumā.

Biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis Saeimā apgalvoja, ka esošā regulējuma apstākļos ārsti kļūstot pārāk piesardzīgi savā darbībā, lai neriskētu ar iespējamo kriminālsodu.

Pēc viņa vārdiem, mediķu liktenis attiecīgos strīdīgos gadījumos ir atkarīgs no policista vai prokurora «revolucionārās pārliecības», lai gan ārsts esot rīkojies atbilstoši.

Savukārt Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins (JV) apšaubīja, ka piedāvātās izmaiņas veicinās ārstu ziņojumus par pašu pieļautajām kļūdām. Viņš akcentēja, ka pašlaik Krimināllikumā nav noteikts sods par ārstu kļūdām, bet gan par nolaidību. Deputāts vērsa uzmanību, ka līdz šim par veiktajiem kriminālpārkāpumiem reāla brīvības atņemšana ārstiem neesot piemērota.

Pašlaik likumā ir noteikts kriminālsods par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepildīšanu vai par nolaidīgu to pildīšanu, ja šis nodarījums vainīgā neuzmanības dēļ izraisījis cietušajam smagu vai vidēja smaguma miesas bojājumu, ja tas izraisījis cietušā inficēšanos ar cilvēka imūndeficīta vīrusu vai B vai C hepatīta vīrusu, vai bijis par iemeslu cietušā nāvei.

LĀB četru lappušu vēstulē piedāvā veikt grozījumus Krimināllikumā, kurā aicina noteikt, ka sods tiek piemērots par pienākumu tīšu nepildīšanu vai par tīši nolaidīgu to pildīšanu.

Ārstu biedrībā uzskata, ka sodīšanas un vainīgās ārstniecības personas meklēšanas pieeja neesot efektīva turpmāku kļūdu novēršanā ne attiecībā uz sodīto personu, ne arī attiecībā uz citām ārstniecības personām, «kuras nebūt nesāk strādāt labāk redzot, ka par pieļautām kļūdām tiek saņemts bargs sods».

LĀB norāda uz piemēru, ka ārsta darbībā bieži būtiska ir nogaidīšana, lai varētu izšķirties par pacientam vēlamāko ārstēšanu vai, piemēram, izvairītos no nevajadzīgām un lieku risku radošām invazīvām manipulācijām.

«Ja tomēr ārsts ir pieļāvis kļūdu un nogaidīšana nav bijusi pamatota, kas atklājas vēlāk, kad diagnoze jau ir zināma, visdrīzāk nebūs pamata ārsta bezdarbību vērtēt kā apzinātu gribas izpausmi attiecībā uz nepareizu darbību, bet nevar izslēgt ārstniecības noteikumu pārkāpumu aiz neuzmanības, galvenokārt noziedzīgas nevērības formā,» norāda ārstus apvienojošajā organizācijā.

Savukārt Judins sociālajā tīklā Facebook pirms komisijas sēdes bija norādījis, ka pēc LĀB rosinājumu iepazinies ar Krimināllikuma 138.panta piemērošanu un secinājis, ka notiesājošo spriedumu ir ļoti maz. Deputāts apkopojis informāciju, ka pēc šī panta ierosinātā kriminālprocesa virzība ir parasti ir ļoti lēna – par 2007.–2008.gadā veiktajiem pārkāpumiem sodus piemēroja 2015.gadā, un 2017.gadā sodīja par noziedzīgu nodarījumu, kas tika izdarīts 2010.gadā.

Deputāts pauda, ka piespriestie sodi ir ļoti saudzīgi, turklāt pēdējā laikā par šo noziedzīgu nodarījumu tiesas vairs nepiemēro paredzēto papildsodu – ierobežojumu noteiktā laikā nodarboties ar ārstniecību. Atbilstoši Ārstniecības reģistrā iekļautajai informācijai, notiesātās personas turpina savu medicīnisku praksi, norāda Judins. Viņš arī vērš uzmanību, ka viena ārstniecības persona, kuras vainas dēļ pacients nomira, aktīvi reklamēta medijos.

Judins cita starpā norāda, ka atbilstoši LĀB ierosinājumam, neviens no spēkā esošajiem tiesas spriedumiem, nebūtu iespējams, jo nekādu tīšu nolaidību nevienu reizi tiesa nekonstatēja. «Ārstu biedrības vēstulē ir skaidri nomanāma vēlme, runājot par «ārstu kļūdām», par kurām tiešām ne vienmēr būtu jāsauc pie kriminālatbildības, panākt atbildības noņemšanu par klaji noziedzīgu nolaidību, kas nevar tikt tolerēta,» pauž apakškomisijas vadītājs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas