Politiķi vēl redz iespējas vienoties par jauno valdību

Neskatoties uz nesekmīgi noslēgušos otro mēģinājumu izveidot valdību, politiķi vēl redz iespējas vienoties, vienlaikus saglabājas arī vairākas «sarkanās līnijas», liecina partiju pārstāvju paustais.

Gan Jaunā konservatīvā partija (JKP), gan partija KPV LV tika pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa nominācijas veidot valdību, tomēr tas neizdevās ne JKP politiķim Jānim Bordānam, ne KPV LV premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam.

Otrdien Vējonis tiksies ar visu Saeimas frakciju vadītājiem, lai pārrunātu partiju redzējumu par turpmāko valdības veidošanas procesu, katram veltot pusstundu sava laika, liecina Vējoņa darba kārtība.

Tas, vai nākamais kandidāts būs no malas vai no partiju vidus, būs atkarīgs no konsultācijām ar partijām, pirmdien žurnālistiem atzina Vējonis. Viņš arī pauda nožēlu, ka jau otro reizi viņam nācies konstatēt, ka politiskajām partijām un atsevišķām partiju personālijām joprojām ir lielas ambīcijas, bet valsts intereses ir noliktas otrajā vietā.

«Tas ir skumji, ka valstī tā notiek, bet turpināšu diskusijas ar partijām, lai mēģinātu nonākt līdz kopīgam viedoklim,» teica Vējonis.

Gobzems pēc tikšanās ar Valsts prezidentu atzina, ka ir pieļāvis atsevišķas kļūdas sarunās par viņa vadītas valdības veidošanu, vienlaikus paužot pārliecību, ka jau no pirmās dienas bijis skaidrs, ka viņa veidotais Ministru kabinets tiks «torpedēts». Vienlaikus viņš arī norādīja, ka neatbalstītu politiķus Edgaru Rinkēviču (JV) un Arti Pabriku (AP) Ministru prezidenta amatam, ja viņa kandidatūras tiktu izvirzītas.

Savukārt Jaunās konservatīvās partija (JKP) joprojām nav gatava sadarboties ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS). JKP līderis Jānis Bordāns pauda viedokli, ka pašlaik nav izsmeltas iespējas atrast partiju virzītu premjera amata kandidātu. Viņš norādīja, ka droši vien konkrētāka virzība valdības veidošanā būs redzama pēc sarunām ar prezidentu.

Vienlaikus Bordāns uzsvēra, ka pēc sarunām ar prezidentu būtu gaidāmas partiju savstarpējās sarunas un JKP ir gatava runāt ar nacionālo apvienību Visu Latvijai! – Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK), KPV LV, kā arī partiju apvienībām Jaunā Vienotība (JV) un Attīstībai/Par! (AP). Savukārt sarunas netiks rīkotas ar partiju Saskaņa un ZZS, pauda politiķis. Viņš norādīja, ka jau publiski ir paudis, ka JKP ir jāveido ciešākas attiecības ar nacionālo apvienību, jo abas partijas ir ideoloģiski tuvas. Tāpat JKP «saskarsmes punkti» ir ar KPV LV un JV, piebilda politiķis.

AP ir gatava un atvērta sarunām ar partneriem par labāko iespējamo variantu, par kuru visi spējīgi vienoties,  teica partiju apvienības līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts. Vienlaikus Pavļuts pauda nostāju, ka AP politiķis Pabriks ir «absolūti piemērots» premjera amata kandidāts. Viņš arī uzskata, ka pašlaik būtu nepamatoti meklēt bezpartejisku premjera amata kandidātu.

Līdzšinējie neveiksmīgie valdības veidošanas centieni rada nepieciešamību vienot partijas, norādīja politiķis. Pavļuta vērtējumā, pēdējās dienās notikušais diskreditē jauno partiju centienus veidot valdību, jo process noritējis tik neprofesionāli, pat skandalozi noritēja, ka «to gribētos pēc iespējas ātrāk aizmirst un virzīties uz priekšu».

Vaicāts, vai šie notikumi netraucēs AP sadarboties turpmākajās sarunās ar Gobzema pārstāvēto KPV LV, Pavļuts pauda viedokli, ka problēma bija drīzāk veidā, kā Gobzems vadīja sarunas, nevis partijā.

JV priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš pauda viedokli, ka nebūtu pārsteidzoši, ja nākamais premjera amata kandidāts būtu no AP, jo pārējiem jaunajiem politiskajiem spēkiem ar lielāko atbalstu vēlēšanās šāda iespēja tika dota. Vienlaikus Kariņš akcentēja, ka šī izvēle ir prezidenta rokās.

Politiķis uzskata, ka partijas vēl varētu spēt vienoties par premjera amata kandidātu, ja katra partija būtu gatava nedaudz atkāpties no sākotnējām pozīcijām. Līdz šim problēma esot bijusi tajā, ka pārāk daudzi politiskie spēki jūtas, kā noteicēji.

Arī ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze pauda, ka ir tikai dažas iespējas – izvēlēties kandidātu «no malas» vai dot iespēju izveidot valdību nākamajai partijai, proti, AP.

Viņš teica, ka ZZS ir gatava atgriezties pie sarunām par valdību, bet nekādā gadījumā nevarēs piekrist, ja turpmākajās diskusijās darba kārtībā atgriezīsies JKP priekšlikums par valsts un pašvaldību uzņēmumu privatizāciju.

Tikmēr VL-TB/LNNK priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsvēra, ka daudz kas ir atkarīgs arī no Vējoņa rīcības un viedokļa, piemēram, tas, kurš varētu uzņemties tālāko oficiālo sarunu organizēšanu. Neformāla komunikācija partiju starpā jau notiekot.

Dzintars domā, ka tā dēvēto jauno partiju iespējas izveidot valdību vēl nav izsmeltas, lai arī pagaidām ar to nav sekmējies. «Ja izvēle ir starp vecas koalīcijas partijām un jaunievēlētajām partijām, tad labāks signāls sabiedrībai būtu, ja kādai no jaunām partijām izdotos izveidot koalīciju,» teica VL-TB/LNNK līderis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas