bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.09.2018 | Vārda dienas: Agris, Agrita
LatviaLatvija

Politiķu triki ārpus oficiālās kampaņas: lupatdeķu šūšana un raidījumu vadīšana

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

Pēc divām nedēļām sāksies priekšvēlēšanu aģitācijas periods, kura laikā partijām jāuzskaita visi ar 13.Saeimas vēlēšanām saistītie ieņēmumi un izdevumi. Taču jau pirms tam vairākas partijas uzsākušas reklāmas kampaņas radio, televīzijā un iedzīvotāju pastkastēs, kuru apmaksātāji gan ir skaidri redzami. Latvijas Televīzijas raidījums de facto secinājis, ka politiķi nokļūt vēlētāju uzmanības lokā mēģina arī citos veidos. Vieni cītīgi brauc it kā ar darbu saistītās reģionālajās vizītēs, kuras atspoguļo vietējie mediji, savukārt citi regulāri piedalās TV raidījumos kā eksperti vai pat paši tos vada, liecina raidījuma apkopotie piemēri.

Zemkopības ministrs, vidzemnieks Jānis Dūklavs šī gada vēlēšanās pirmo reizi startēs kā Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Latgales saraksta līderis. Kopš marta viņš vismaz reizi mēnesī ir devies reģionālajās vizītēs uz Latgales vēlēšanu apgabalu – ticies ar zemniekiem, apskatījis topošo loģistikas centru un piena kooperatīvu, iestādījis dažus ozolus, šuvis lupatdeķi. Arī 4.maija svinīgo dievkalpojumu Dūklavs šogad apmeklēja Balvu Romas katoļu baznīcā, ko atspoguļoja arī Latvijas Zemnieku savienības vadītā Balvu novada dome, informē raidījumā.

Tāpat de facto atzīmē, ka īpaši panākumi bija Dūklava pagājušās nedēļas vizītei Latgalē. Daugavpils reģionālā televīzija Dautkom un ar to saistītais portāls Grani.lv ministra braucienam veltīja vismaz četrus materiālus. Turklāt 25.maijā Dūklavs atkal devās uz Daugavpils pusi – uzrunāt diskusiju kluba dalībniekus kūrorta Silene sezonas atklāšanas pasākumā.

To, ka savu braucienu grafiku jau būtu pieskaņojis vēlēšanām, Dūklavs gan noliedz: «Nu kā, es braucu uz citām vietām arī. Tagad būšu Tērvetē, tad būšu Alūksnē šonedēļ. Nu visās vietās, kur mani aicina, kur ir mūsu zemnieku kādi pasākumi, es braucu, piedalos neatkarīgi no vēlēšanām. Nu gan jau, tuvojoties vēlēšanām, kādu reizi vairāk aizbraukšu arī uz Latgali.» Vaicāts, vai tas vēl nav sācies, Dūklavs atcērt: «Vēl nekas nav sācies. Priekš manis. Vienīgi daži mediji stipri interesējas par mani. To es uzskatu, ka ir sācies jau tad priekš medijiem.»

Politiķu reģionālās vizītes ir visai tradicionāla priekšvēlēšanu aktivitāte. Ne tik ierasta ir prakse, ka politiķi kļūtu par televīzijas vai radio raidījumu vadītājiem vai pastāvīgajiem dalībniekiem. Dažiem tas ir ilgtermiņa projekts – piemēram, partijas Latvijas attīstībai vadītājs Juris Pūce jau dažus gadus ik mēnesi vada Radio SWH raidījumu Pūce skaita līdzi, bet partijas valdes loceklis Edgars Jaunups ir pastāvīgais dalībnieks politisko diskusiju pārraidē Kur tas suns aprakts kanālā Rīga TV24, vēsta de facto. 

Abu partija tagad veido apvienību ar Kustību Par!, kuras valdes loceklis Mārtiņš Staķis sākotnēji lielāku atpazīstamību ieguva kā Latvijas Televīzijas reliģijas un ētikas raidījuma Saknes debesīs vadītājs. Staķis vēl joprojām ir redzams ēterā, tomēr drīz tā vairs nebūs – viņš nofilmē pēdējos divus raidījumus un Saknes debesīs pamet. Staķis skaidro: «Es domāju, tas būtu godīgi pret skatītāju, godīgi pret vēlētāju, ka es izvēlos vai nu politikā būt vai arī televīzijā. Lai arī, manuprāt, šīs lietas ir savienojamas, lai tas nemestu nekādu ēnu uz raidījumu, ja tā ir labāk raidījumam, tad es pieņēmu lēmumu tā, kā ir labāk raidījumam. (..) Godīgi sakot, man ir nedaudz skumji par šo faktu. Mani neviens nespieda aiziet, bet ka man šāds lēmums bija jāpieņem. Jo nu skaidrs – ja kādreiz tu nevarēji strādāt, ja tu nebiji partijā, tad šobrīd sanāk otrādi: tu bezmaz vai esi spiests atteikties no kāda darba, ja tu esi partijā.»

Tikmēr Valkas mērs un Vidzemes partijas līderis Vents Armands Krauklis, kurš vēl domā, vai Saeimas vēlēšanās kandidēt Latvijas Reģionu apvienības sarakstā, vismaz līdz sarakstu iesniegšanai negrasās atteikties no «galvenā konduktora Armanda» lomas kanāla Re:TV melodiskās mūzikas raidījumā Vilciens Rīga-Valka. «Tas varētu varbūt palīdzēt cilvēkam, kurš nav pazīstams, bet es esmu jau sabiedrībā pazīstams kopš Bumeranga laikiem vairāk kā 20 gadus. Tā ka tas man nedod ne plusu, ne mīnusu – raidījuma vadīšana. Bet, protams, likums jāievēro, un, ja gadījumā es kandidēšu, tad, protams, raidījumu tālāk nevadīšu,» sola Krauklis.

Savukārt Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs un ārsts Hosams Abu Meri kopš aprīļa sākuma ik svētdienu parādās LNT raidījuma Dzīvīte sērijā Personība medicīnā. Abu Meri skaidro, ka plānoto 12 stāstu vietā tiks parādīts mazāk, jo pēc partijas biedru iebildumiem viņš jaunus raidījumus nefilmēja. Deputāts uzsver, ka ne viņš raidījumam, ne raidījums viņam neesot maksājuši. Konkrētā sērija tapusi kopā ar ar kādu privātklīniku, kuras ārsti arī tiek iztaujāti, un raidījums tiek translēts ar norādi Televeikala skatlogs.

Abu Meri de facto apgalvo, ka to neesot zinājis: «Es neesmu pamanījis. Tas nav labi, tas nav labi šajā gadījumā. (..) Man nav nekāda interese, nebija, kur viņi dabūja savu naudu, ko viņi sponsorē un ko viņi reklamē. Es vienkārši darīju savu darbu, to konkrēto interviju ar konkrēto cilvēku, tās 5-6 minūtes, un tas ir viss.»

PTāpat raidījumā atzīmē, ka pie citādas bezmaksas publicitātes Pierīgas novados pagājušā gada nogalē tika Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars. Rīgas Apriņķa Avīze, kuras īpašniekos ir partijas bijušā ģenerālsekretāra Aigara Lūša ģimene, bet par žurnālisti strādā Dzintara sieva, pērn decembrī bez maksas izplatīja avīzi 85 tūkstošu eksemplāru tirāžā. Uz konkrētā numura pielikuma Kodols vāka bija Dzintara bilde, ar viņu bija arī centrālā intervija gan par politiku, gan par ģimeni un hobijiem.

«Nu, cik man zināms, tad es nezinu, vai pašlaik ir šāds signāls– vai reklāmeksemplārs bijis. Es esmu informēts par to, ka plānoti ir vismaz vairāki šādi eksemplāri. Nu, no manas puses es varu tikai priecāties par to, ka man ir bijušas iespējas uzrunāt pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu, lai atskaitītos par savu darbu, runātu par savām vērtībām un būtisko arī vēlēšanu kontekstā,» stāsta Dzintars.

Iknedēļas iespēja uzrunāt sabiedrības daļu, kas klausās ārzemju populāro mūziku, nu jau dažus mēnešus ir Gods kalpot Rīgai deputātei Jūlijai Stepaņenko, kura plāno startēt vēlēšanās. Katru pirmdienu aktīvā konservatīvo vērtību aizstāve Eiropas Hitu Radio (EHR) ēterā stāsta par savu darbu parlamentā. Stepaņenko apgalvo, ka par raidlaiku neko nemaksā, taču tiešu atbildi, nu kuras puses nāca ideja par raidījumu, nesniedz: «Jūs ziniet, ka es esmu diezgan pamanāms deputāts, jo es strādāju un arī aktīvi stāstu par savām iniciatīvām, par saviem darbiem, un mana darbība izraisa arī interesi. Arī jūsu interesi acīmredzot ir izraisījusi, tā kā jūs arī mani šobrīd reklamējat sabiedrībai savā ziņā.»

Viens no EHR īpašniekiem ir Latvijas Zaļās partijas biedrs un aktīvs ziedotājs Ričards Zakss. Regulāri raidījumi koncerna radiostacijās vismaz agrāk bijuši vairākiem ar ZZS saistītiem politiķiem: Guntim Belēvičam, Aivaram Lembergam, Uldim Augulim. Arī Zaļās partijas valdes priekšsēdētājam Edgaram Tavaram, kura raidījums Domā zaļi, dzīvo zaļi! kādu laiku gan nav skanējis, taču politiķis neizslēdz, ka varētu to atsākt, vēsta de facto. 

«Ne man kāds maksāja, ne es kādam maksāju. Man bija vienošanās ar vienu konkrētu jūsu pieminēto personu Ričardu Zaksa kungu, vai es nevēlos atrast kādu brīvu brīdi un tiešām ierakstīt tādus raidījumus. Mēs esam daudz par to runājuši, jo īpaši par veselīgu ēšanu – ar to viss sākās. Pēc tādas garākas iekšējās partijas diskusijas, vai nevēlos arī pastāstīt plašāk, un tā tā lieta aizgāja pirms vairākiem gadiem jau,» stāsta Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Tavars.

De facto atgādina, ka no 9.jūnija sāksies priekšvēlēšanu aģitācijas periods, kura laikā Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojam būs cieši jāpēta gan partiju tēriņi, gan aģitācija raidorganizācijās. Slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju – proti, tādu, par kuru patiesībā ir samaksāts – likums aizliedz. Tāpēc būs interesanti vērot, vai arī vasarā turpināsies daudzie bezmaksas raidījumi un avīžu tirāžas, kas kalpo kā konkrētu politiķu popularizēšanas platformas, piebilst raidījumā.

KNAB uzrauga arī to, kā tiek ievērots aizliegums priekšvēlēšanu aģitācijā izmantot administratīvos resursus. Tāpēc diezgan ironiski, ka biroja jauno telpu svinīgās atklāšanas pasākumā līdz ar KNAB priekšnieku Jēkabu Straumi lentīti grieza divi jau publiski izziņoti ZZS vēlēšanu apgabalu līderi: premjers Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, uzsver raidījumā.


Pievienot komentāru

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Jaunākie komentāri