Politoloģe: Divas nedēļas valdības veidošanā ir pazaudēts laiks

Divas nedēļas valdības veidošanā ir pazaudēts laiks, jo budžeta izstrāde nav pat uzsākta. Tomēr pašreizējā situācija varbūt pavērs vieglāku ceļu kādam no nākamajiem premjeriem, jo dažas no nosauktajām sarkanajām līnijām tiks padzēstas, uzskata iekšpolitikas eksperte Ieva Bikava.

Politikas zinātņu maģistre  intervijā Latvijas Radio norāda, ka Gobzemu pievīlis tieši pieredzes trūkums. «Pēdējās dienās redzamas agresīvas pārmaiņas, konvulsīva raušanās pēc plāna apstiprināšanas, lai gan valdības deklarācija tā arī nav tapusi,» uzsver politoloģe, domājot, ka Gobzemam pietrūkst zināšanu par politisko procesu.

«Domāju, ka bija brīdis, kad varēja izveidot četru partiju koalīciju, bet jautājums ir, vai tam būtu atbalsts. Jo, kā minēja Nacionālā apvienība, valdību ar 53 balsīm nevar uzskatīt par ilgtspējīgu un pārāk stabilu. Tā lielā mērā ir atkarīga no viena spēlētāja – šis ir fenomens, ko sauc par «zelta kārti» – ja viens izstājas, koalīcija sabrūk,» tā Bikava.

Šobrīd viņa neredz ieguvējus no valdības veidošanas procesa. Iespējams, tas būs nākamais premjers, kuram būs vieglāk izveidot jauno Ministru kabinetu.

Vaicāta, vai vajadzētu dot iespēju mēģināt valdību izveidot Artim Pabrikam no Attīstībai/Par!, politoloģe uzsver, ka Ministru kabineta izveidošana Pabrika vadībā, iespējams, būtu diezgan pagrūta, ņemot vērā iepriekš novilktās sarkanās līnijas, gan Jānim Bordānam no Jauno konservatīvo partijas, gan Gobzemam no KPV LV paziņojot, ka viņu pārstāvētās partijas nestrādās Pabrika vadībā.

Kā zināms, Valsts prezidents Raimonds Vējonis Gobzemam devis divas nedēļas laika – līdz 10.decembrim, lai viņa veidotā valdība iegūtu vairākuma atbalstu, būtu zināmi ministri un jaunās valdības paveicamie galvenie darbi. Prezidents piebilda, ka gadījumā, ja tas neizdosies, tad Gobzema nomināciju atsauks, bet viņš cer, ka partijas spēs panākt vienošanos par jaunas valdības izveidi.

BNN jau rakstīja, ka Gobzems piektdien, 7.decembrī atsaucis savu valdības piedāvājumu partijām, plānojot jaunajā Ministru kabinetā aicināt bezpartejiskus profesionāļus. «Gadījumā, ja mans piedāvātais valdības sastāvs netiks apstiprināts, aicināšu Valsts prezidentu Raimondu Vējoni izsludināt ārkārtas vēlēšanas,» tā Gobzems.

Tomēr Gobzema plāns neguva citu partiju atbalstu un sestdienas, 8.decembra vakarā viņš partijām esot piedāvājis jaunu plānu – turpināt diskusijas četru partiju sastāvā, bez Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), tādējādi neturpinot uzstāt uz iepriekš piedāvāto valdības izveidošanu no bezpartejiskajiem ministriem.

Aptaujātās partijas norādījušas, ka pagaidām neplāno iesaistīties sarunās par jauniem piedāvājumiem, lai gan Jaunā konservatīvā partija un partiju apvienība Jaunā Vienotība plāno šo jautājumu izrunāt.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas