Politologs: Biļešu diferencēšana atlikta, jo kašķi šobrīd nav politiķu interesēs

Politologs Ivars Ījabs

Rīgas domes iecerē līdz gada beigām atlikt sabiedriskā transporta biļešu cenu diferensāciju, ir skaidri saskatāma politiskā dimensija, jo priekšvēlēšanu laikā kašķi nav politiķu interesēs, norāda politologs Ivars Ījabs.

«Acīmredzot, abas divas puses ir sapratušas, ka šobrīd priekšvēlēšanu atmosfērā taisīt milzīgu kašķi nav īsti viņu interesēs. Tādēļ tas tiks atliks. No tāda skandāla cietēji būtu abi divi,» intervijā Latvijas Televīzijai sacīja Ījabs.

Viņš arī vērsa uzmanību uz to, vai tiešām līdz gada beigām pieņems likumu par galvaspilsētu, kas varētu būt apstrīdama lieta.

Tāpat šobrīd esot jautājums par to, kā izskatās Rīgas domes priekšsēdētājs «Ušakova kungam, kurš galu galā tā aicināja un cilvēki paņēmuši Rīdzinieku kartes, ātri jādomā par kādām alternatīvām un atlaidēm,» uzskata politologs.

«No otras puses ir jautājums, cik lielu robu Rīgas pilsētas budžetā, īpaši ņemot vērā, kas notiek Rīgas satiksmē, atstās šis lēmums, ka līdz gada beigām visi brauks pa puscenu,» norādīja politologs.

BNN jau vēstīja, ka Rīgas domes vadība nolēmusi turpināt līdz gada beigām kompensēt starpību starp pašlaik noteikto biļešu cenu un pašizmaksu, neraugoties uz iedzīvotāju deklarēto dzīvesvietu. Tādējādi visiem pasažieriem Rīgas sabiedriskais transports būs pieejams par tā saukto «rīdzinieka cenu» – 0,60 eiro.

Rīgas dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir vienojušās, ka tiks meklēts risinājums, lai Rīgas sabiedriskais transports būtu pieejams visiem pasažieriem par vienādu cenu. Vienošanās paredz, ka līdz gada beigām tiks izstrādāts mehānisms, kā turpmāk tiks finansēta izmaksu starpība par pārvadātajiem «nerīdziniekiem». Tāpat šajā laikā tiks definētas galvaspilsētas funkcijas un izstrādāti risinājumi arī to finansēšanai.

Kā pastāstīja Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks, šāds lēmums pieņemts pēc Rīgas domes vadības tikšanās ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Einaru Cilinski.

Kā ziņots, Rīgas dome pērn oktobrī nolēmusi paaugstināt vienas biļetes cenu no līdzšinējiem 50 santīmiem (0,70 eiro) līdz 1,20 eiro, kas atbilstot viena brauciena pašizmaksai. Vienlaikus iecerēts noteikt, ka Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši par Rīdzinieka karti pārdēvēto personalizēto e-talonu, pienāksies 50% atlaide. Līdzīgas izmaiņas attieksies uz visiem biļešu veidiem Rīgas satiksmes autobusos, trolejbusos un tramvajos, kā arī pilnsabiedrības Rīgas mikroautobusu satiksme minibusos.

Pagaidām noteikumi par atlaidēm nav stājušies spēkā, jo pret tiem kā pret diskriminējošu normu iebilst VARAM. Uz ministrijas iebildumiem pašvaldība vēl nav atbildējusi. Vienlaikus Rīgas satiksme nespēja nodrošināt Rīdzinieka karšu izsniegšanu līdz 31.decembrim, tāpēc noteikts «pārejas periods» – līdz 28.februārim visiem pasažieriem biļetes pieejamas par «rīdzinieku cenu». Rīgas dome apņēmusies diferencētas biļešu cenas ieviest līdz 1.martam, un Rīgas mērs paudis gatavību savu viedokli aizstāvēt arī Satversmes tiesā.

Biļešu cenu diferencēšanas mērķis bija panākt, lai cilvēki, kas dzīvo un strādā Rīgā, deklarētos galvaspilsētā – tādējādi iedzīvotāja maksātais ienākuma nodoklis nonāktu Rīgas kasē un pašvaldības ieņēmumi palielinātos. Rīgas dome decembrī aktīvi reklamējusi sabiedriskā transporta biļetes televīzijā un radio, izlietojot kampaņai vairāk nekā 207 000 eiro. Pašvaldības aplēses liecina, ka gada nogalē dzīvesvietu Rīgā deklarējuši aptuveni 10 000 cilvēku.

102.000.102.6552

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas