Politologs par to, kā Ādamsona apsūdzības varētu ietekmēt Saskaņas reitingus

Kratīšanai un arestēšanai izdotais politiķis Jānis Ādamsons (S) savā partijā nav «pirmā līmeņa zvaigzne», tāpēc Saskaņai šis skandāls gaidāmajās Saeimas vēlēšanās varētu neradīt dziļas sekas, pauž Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens.

Lūgts komentēt, kā aizdomas par Ādamsona spiegošanu Krievijas labā varētu atsaukties uz Saskaņu, paturot prātā gaidāmās vēlēšanas, Ikstens pauda viedokli, ka šis skandāls dramatiski neietekmēs Saskaņas reitingu.

Viņš uzsvēra, ka, pirmkārt, jātiek skaidrībā, vai tas, ko Saeimas deputātam inkriminē, ir pamatoti vai nepamatoti. Ikstens atzīmēja, ka neapšauba Valsts drošības dienesta darbību, tomēr pagātnē esot redzēts, ka personai izvirza apsūdzības ar šķietami nepārprotamiem pierādījumiem, taču piemērot kādus drošības līdzekļus neizdodas.

«Jābūt acīmredzami notiesājošam spriedumam, kur tiesas ceļā pierāda vainu,» uzsvēra eksperts, piebilstot, ka pagaidām tāda nav.

Pēc viņa domām, kamēr tiesas lēmuma nebūs – Saskaņa varēs mierīgi «atskaņot», ka nav tiesas lēmuma, tātad nav vainīgs.

Tomēr, pat ja Ādamsonu notiesās, tad, Ikstena skatījumā, ir pagājuši tie laiki, kad šis politiķis bija pirmā līmeņa zvaigzne savā partijā. «Viņa ietekme uz atbalstu partijai ir salīdzinoši neliela, turklāt šī lieta, visticamāk, dziļāk un plašāk rezonētu tieši latviešu auditorijā,» teica politologs, piebilstot, ka Saskaņa, viņaprāt, šobrīd neliek īpašu uzsvaru uz latviešu auditorijas piesaisti. Līdz ar to viņš nedomā, ka šim notikumam būs dziļas sekas.

Vaicāts, vai Saskaņai būtu jāturpina Ādamsonu aizstāvēt jeb jāsāk «attīrīt savu vārdu» pirms vēlēšanām, Ikstens teica, ka jau 11.jūnijā medijos ir lasījis Saskaņas valdes priekšsēdētāja Jāņa Urbanoviča pārdomas, kurās politiķis paziņo, ka politiskais spēks ir nolēmis aizstāvēt savu partijas biedru.

«Tas ir dabiski. Lai gan Ādamsons nav šī pirmā līmeņa zvaigzne, viņš ir pietiekami redzama Saskaņas figūra, un būtu neparasti, ja viņi tagad uzreiz tā novērstos,» klāstīja politologs.

BNN jau vēstīja, ka Saeimas vairākums ceturtdienas, 10.jūnija, rītā nolēma izdot parlamentārieti Ādamsonu apcietināšanai saistībā ar aizdomām par spiegošanu Krievijas labā.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētājs Māris Kučinskis (ZZS) uzsvēra, ka Ādamsona lietā ir nopietni pierādījumi, kas liecina, ka aizdomas par spiegošanu Krievijas labā ir pamatotas. Kučinskis kā NDK vadītājs esot bijis informēts par šo lietu nedaudz pirms lemšanas par to Saeimā.

NDK priekšsēdētājs norādīja, ka sīkāka informācija būtu jāsniedz VDD atbilstoši iestādes redzējumam, cik daudz ziņu iespējams publiskot.

VDD ceturtdien apstiprināja, ka dienests veic neatliekamas procesuālās darbības trešdien sāktā kriminālprocesā saistībā ar aizdomām par spiegošanu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas