bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 18.08.2018 | Vārda dienas: Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena
LatviaLatvija

Kurai partijai vēlētājs ir uzticīgs «līdz kapa malai» un muļķīgie reemigrācijas plāni. Saruna ar politologu Ojāru Skudru

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

No jaunajām partijām tikai Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) ir izredzes iekļūt 13.Saeimā; Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) reitingus neietekmēšot publiskotās «oligarhu sarunas»; un Vienotība līdz vēlēšanām atkopsies, paceļot reitingu līdz 5%, par 13.Saeimas vēlēšanām spriež Latvijas Universitātes asociētais profesors, politologs Ojārs Skudra intervijā ar BNN. 

Skudra norāda, ka galvenā izmaiņa, salīdzinot ar laiku pirms 12.Saeimas vēlēšanām, šajā reizē ir «acīmredzama, nepārprotama, visiem labi saskatāma un dažādi interpretējama». Tas ir ļoti zemais Vienotības reitings [pēc pēdējiem datiem tie ir 4,9%], kuru Andris Piebalgs pagājušajā gadā solīja «novest līdz 10%». «Tā kā viņam tas neizdevās, tad viņš pameta «partijas stūri»,» atzīmē Skudra.

Jautāts, vai Vienotība «atgūsies» līdz vēlēšanām, Skudra norāda, ka, ja ar atgūšanos saprot 5%, tad, jā, nešaubīgi. «Protams, politikā ir tā, ka «nekad nesaki nekad». Es pieņemu, ka viņi nepieļaus rupjas, muļķīgas kļūdas – ne izvēloties personālijas, ne arī kā citādi. Pie šī nosacījuma viņi pārvarēs tos 5%.» Tāpat profesors norāda, ka iepriekšējās Saeimas vēlēšanās relatīvi liels īpatsvars to vēlētāju, kuri teica «nezinu», ir balsojuši par Vienotību. Pašlaik to, kuri nezina, par ko balsot, ir 30% no aptaujātajiem.

Atbildot uz jautājumu, vai jaunajām partijām ir izredzes iekļūt Saeimā, Skudra ir pārliecināts: «Tikai JKP. Tāpēc, ka no slavenā piecinieka [Kustības Par!] ir aizgājuši Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis. Ir palikusi viena Viņķele, tad nu ar jauko pianistu Pavļutu priekšgalā ir bezcerīgi tie 5%.»

«Kuš! Ko jūs te, muļķi, tagad? To visu vajag darīt septembrī, nevis tagad»

«Saskaņa nevērsīsies un neaicinās uz masu akcijām pret tā dēvēto Izglītības likumu par pakāpenisku pāreju uz latviešu valodu mācībās – atšķirībā no Tatjanas Ždanokas. Loģiski, ka Saskaņa arī droši vien neprofilēsies nekādā saistībā ar Krievijas konfliktu ar ASV un Lielbritāniju, nemaz nerunājot par Krieviju un NATO,» uzskata politologs.

Viņš turpina: «Latvijas Krievu saraksts mazliet «iepīkstējās» par tām skolām, bet kāds viņus ir apklusinājis, jo tam nekas nav sekojis. Šķiet, kāds viņiem vienkārši pateica: Kuš! Ko jūs te, muļķi, tagad? To visu vajag darīt septembrī, nevis tagad. Nav ko te spēkus šķiest. Visi līdz tam laikam [vēlēšanām] jau sen to būs aizmirsuši. 1.septembrī sāksies skola – tad arī mītiņosiet.»

No tā Skudra secina, ka «tas arī ir jautājums par to, vai tā dēvētie Krievijas ietekmes aģenti Latvijā ir pietiekami jaudīgi, lai spēlētos ar jautājumu par latviešu un krievu attiecībām».

Komentējot NA reitingus, politologs uzsver, ka to neietekmēs nekādi maksātnespējas administratoru skandāli. «Viņu vēlētājs ir uzticīgs līdz «kapa malai». Tur nekādu problēmu.»

Vērtējot potenciālo valdības sastāvu, Skudra komentē: «Skatoties uz pēdējo aptauju, ir labi redzams, ka principā valdībai ir divi varianti – vai Saskaņa un ZZS (ar vai bez NA), vai arī Saskaņa ar ZZS un Vienotību

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Profesors gan piebilst: «Protams, vēl jau visādi tā situācija var mainīties. Teiksim, ja Tuvajos Austrumos izceļas ļoti ass konflikts starp Rietumiem un Krieviju, ieskaitot tur kaut kādas sporādiskas militārās sadursmes, un ja tā situācija saglabājas līdz rudenim, tad loģiski, ka Saskaņa nekādā veidā nebūs valdībā.»

Vērtējot pašreizējo valdību, Skudra saka: «Šobrīd, es teiktu, nav nevienas pazīmes, kas liecinātu par to, ka valdība [pirms vēlēšanām] varētu šķirties. Jo pagaidām šis sastāvs viennozīmīgi nāk par labu ZZS. Pašreizējai valdībai ir jāpieļauj kaut kādas lielas kļūdas, banku sektorā jāparādās kaut kādām jaunām problēmām, nodokļu reformai jābūt ar lieliem trūkumiem, tāpat arī budžetam – ar lielām problēmām. Viņiem būtu vienkārši glupi mēģināt kaut ko mainīt, ja visas tendences runā viņiem par labu.»

Tāpat Skudra uzskata, ka arī publicētās «oligarhu sarunas» neko nemainīšot vēlētāju skatījumā uz ZZS, jo pašreizējie reitingi uz to norādot [šobrīd par ZZS balsotu 13,9% aptaujāto].

Komentējot pašvaldību vēlēšanu rezultātus, politologs spriež, ka Saskaņas mērķis bija uzvarēt visās lielākajās Latvijas pilsētās. «Viss liecināja, ka bez Rīgas un Rēzeknes tāda varētu būt arī Daugavpils – tur viņus nogāza. Ne bez ZZS ietekmes, protams. Un piepalīdzot arī Vienotībai. Nu, kas attiecas uz Ventspili, tur viss kārtībā – tur savs cilvēks [Aivars Lembergs].»

Spekulācija: sargājot vēlēšanas, ASV «piespieda» ABLV pašlikvidēties jau februārī

Skudra: «Tur var tikai minēt, vai iespējams kaut kur citur Krievijā būtu gribējuši, lai tas viss, kas notika ar ABLV Bank, notiek septembrī, nevis tik ilgu laiku pirms vēlēšanām. Mans spekulatīvais pieņēmums ir, ka amerikāņi piespieda ABLV Bank īpašniekus pašlikvidēties jau tagad. Viņi [amerikāņi] šo soli spēra nevis tāpēc, ka viņiem agrāk nekas nebija zināms, bet tāpēc, lai tas notiktu ilgu laiku pirms vēlēšanām un neietekmētu tās. Skaidrs, ka viņiem šai ziņā varēja palīdzēt gan viņu izlūkdienests, gan arī Latvijas specdienests. Protams, nav arī nejaušība, ka tas viss sakrita ar Rimšēviču.»

Cilvēki valdībai neuzticas jau kopš 90.gadu vidus

Baltic International Bank barometrs, pēc pēdējiem rezultātiem, liecina, ka neapmierinātība ar valdību ir pieaugusi. Tikmēr profesors Skudra atzīst, ka īsti neuzticas šādam bankas barometram, jo uzskata, ka, visticamākais, metodoloģija nav korekta.

«Tā kā Latvijas vidējais vēlētājs politiski vāji orientējas gan iekšpolitiskajos procesos, gan ārpolitikā, viņš par to valdību spriež pēc savas ģimenes un personīgās izjūtas, kā arī draugu, paziņu loka. Tā attieksme formējas vairāk sociāli psiholoģiski – tai ir ļoti mazs sakars ar vairāk vai mazāk pārdomātu politisko procesu izvērtēšanu,» saka Skudra.

«Visi tie reemigrācijas plāni, mājās saukšanas plāni – tās ir muļķības! Tās ir ekonomiskas un politiskas muļķības!»

«Kas attiecas uz tiem, kas ir aizbraukuši. Viņi, protams, turpina aizbraukt. Mazāk intensīvi nekā ekonomiskās krīzes gados. Tas gan. Bet šis process nav apturams, viņš turpināsies,» izsakās Skudra.

Politologs min piemēru par kādu īru uzņēmēju, kurš, atbildot uz to, ka Latvijā iezīmējusies ekonomiskā augšupeja pēdējos pāris gados un līdz ar to cilvēkiem paaugstinās algas, mēģinot aicināt atpakaļ, teica: «Nekā nebūs – es arī palielināšu algas, un viņi paliks pie manis.»

«Un tā notiks ar visiem, kas sevi apliecinājuši darba tirgū vienalga kādā līmenī. Viņiem pieliks pie algas, lai viņi nebrauc uz Latviju,» uzskata profesors. Tāpat viņš retoriski piebilst: «Ja cilvēki neuzticas partijām, valdībai un parlamentam, nu kāds pamats braukt atpakaļ, pie tam ņemot vērā algu atšķirības?»

Politologs skaidro: «Pārskaitījumi no citu valstu kontiem uz Ungāriju veido 3,5% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP). 3,5%! Latvijai, protams, tā summa nav tik iespaidīga, jo no mums ir ievērojami mazāk aizbraukušo – ap 250 000–300 000. Tomēr tas jebkurā gadījumā ir nopietns ieguldījums Latvijas ekonomikā un IKP. Tā ka šī tēma [reemigrācijas plāni] nekādā veidā nevar kļūt par priekšvēlēšanu cīņas tēmu.»


Pievienot komentāru

Ar krosa motocikliem bojā zemsedzi dabas parkos un Ķemeru Nacionālajā parkā

Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori vairākās vietās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ieskaitot Ķemeru Nacionālo parku, šajā vasarā konstatējuši, ka ar krosa motocikliem ievērojami bojāta mežu un kāpu zemsedze, kas var atstāt ilgstoši nelabvēlīgu ietekmi uz augāju un biotopiem.

Oktobrī skatīs Eigima sūdzību par lēmumu, kas skar politiķa valsts valodas prasmes

24.oktobrī plkst.10 Daugavpils tiesa Preiļos sāks skatīt Daugavpils domes priekšsēdētāja Riharda Eigima sūdzību par Valsts valodas centra pieņemto lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā attiecībā uz viņa valsts valodas lietojumu.

Ar mentoru apmācību uzsāk onkoloģisko pacientu pašpalīdzības kustību

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks uzsāk mentoru kustību, lai apvienotu aktīvus cilvēkus, kuri saskārušies ar vēzi, un tagad paši ir gatavi dalīties pieredzē un palīdzēt tikt galā ar pārbaudījumiem citiem. Mentoru kustība ir brīvprātīga, plānots, ka tā varēs sniegt atbalstu tiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuri tikko kā sākuši ārstēšanas procesu, vai arī nesen tam izgājuši cauri un nezina, kā dzīvot tālāk.

Rīgas Centrāltirgū konfiscē 231 579 gabalus tabakas izstrādājumu un 131 litru alkohola

Pagājušajā nedēļā Valsts policija pabeidza izmeklēšanu vienā no kriminālprocesiem par tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju lielos apjomos. Kopumā tika veiktas 176 sankcionētas kratīšanas, kuru rezultātā tika izņemti 231 579 gabali tabakas izstrādājumu un 131 litrs alkoholisko dzērienu bez Latvijas Republikas akcīzes nodokļu markām.

Eurostat: Latvijā jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina piektdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Latvijā ražotā piena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski aug importētā apmērs

Latvijā ražotāpiena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski palielinās importētā piena apmērs, atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Noslēdzas SPRK izsole par dabasgāzes uzglabāšanu Inčukalnā

Pēc saskaņošanas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, AS Conexus Baltic Grid, ņemot vērā SPRK norādījumus, pieņēma lēmumu apstiprināt daļu no izsoles 2.varianta ietvaros iesniegtajiem piedāvājumiem par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2018.–2019.gadā.

No Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītro septiņus tiesātus deputāta kandidātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 17.augustā, lēma no 13.Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītrot septiņus tiesātus deputāta amata kandidātus, savukārt attiecībā uz vēl vienu lēmuma pieņemšana atlikta uz nākamo sēdi, noskaidrots komisijā.

Turpmāk «baltās tiesības» būs vajadzīgas arī topošajiem traktora vadītājiem

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu izmaiņām Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras maksas pakalpojumu cenrādī.  Grozījumu projekts paredz, ka turpmāk personām, kuras mācīsies vadīt traktortehniku, būs nepieciešama traktortehnikas vadītāja braukšanas mācību atļauja.

NVA aicina darba devējus pieteikties subsidēto darba vietu izveidei

Līdz šī gada 27.augustam piecpadsmit Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs darba devēji var pieteikties subsidēto darba vietu izveidei Eiropas Sociālā fonda projekta Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem ietvaros. Tā ir iespēja piesaistīt savam uzņēmumam vajadzīgos darbiniekus, subsidētajās darba vietās nodarbinot NVA reģistrētos bezdarbniekus un saņemot ESF finansiālu atbalstu.

Topošie prokurori «izkrīt» pārbaudēs – puse amata pretendentu nenokārto pārbaudījuma otro kārtu

Vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma otro kārtu nav nokārtojusi aptuveni puse prokurora amata pretendentu.

Apstiprina Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāju

Talsu novada domes sēdē ar balsu vairākumu tika apstiprināta jaunā Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāja. Iegūstot lielāko punktu skaitu izsludinātajā atklātajā konkursā, amatam tika virzīta Marika Grohjacka. Viņa jaunos amata pienākumus sāks pildīt 3.septembrī, informē Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko.

Lidosta Rīga pirmo pusgadu noslēdz ar apgrozījuma pieaugumu par 13%

Starptautiskā lidosta Rīga šī gada 1.pusgadu ir noslēgusi ar apgrozījuma pieaugumu par 13%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, liecina lidostas nerevidētais saīsinātais starpperiodu pārskats par sešiem mēnešu periodu līdz 2018.gada 30.jūnijam.

Prāta Vētras koncerts, veikala atklāšana un remonti – daudzviet satiksmes ierobežojumi

Saistībā ar Prāta Vētras koncertu Mežaparka Lielajā estrādē no 17.augusta pulksten 15.00 līdz 18.augusta pulksten 8.00 tiks aizliegts apstāties un stāvēt Meža prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Inčukalna ielai un Kokneses prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Meža prospektam.

Izsludina jaunu konkursu uz VID ģenerāldirektora amatu; kā pirmā prasība – nevainojama reputācija

Valsts kanceleja izsludinājusi atklātu konkursu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatam. Pretendentu pieteikšanās beigu termiņš ir 14.septembris. 

Spirta ražošana Latvijā pirmajā pusgadā samazinājusies par 19,2%

Šogad pirmajā pusgadā Latvijā saražotā spirta apmērs samazinājies par 13,8%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

CVK lems par četru deputātu kandidātu iespējamo sadarbību ar VDK

Centrālā vēlēšanu komisija ir saņēmusi visu 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra. Informācija liecina, ka CVK paredzējusi lemt par sešu kandidātu svītrošanu.

Saskaņai savos priekšvēlēšanu izdevumos būs jāiekļauj maizes dalīšana kebabnīcā

Politiskajai partijai Saskaņa savos 13.Saeimas vēlēšanu aģitācijas izdevumos būs jāiekļauj arī līdzekļi, kas tērēti, tās deputāta kandidātam dalot pensionāriem bezmaksas maizi kebabnīcā Bolderājā, vēsta TV3 ziņas.

Pasaules biržās kāpj akciju un naftas cenas

Eiropas un ASV biržās ceturtdien, 16.augustā, kāpa akciju cenas, cerībām par gaidāmajām Amerikas Savienoto Valstu tirdzniecības sarunām pieklusinot bažas par Turcijas ekonomikas nedienām.

Brīvdienās būs silti, dažviet pat karsti laikapstākļi

Piektdien, 17.augustā, debesis daļēji aizklās mākoņi un ievērojami nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam vējam, nakts otrajā pusē un no rīta atsevišķos rajonos veidosies migla. Dienā maksimālā gaisa temperatūra būs +22...+26 grādi pēc Celsija, bet naktī gaiss atdzisīs līdz +11…+16 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.