bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 11.12.2018 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs
LatviaLatvija

Potenciālajai Gobzema valdībai domstarpības vairākos būtiskos jautājumos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jānis Bordāns (no kreisās), Dagmāra Beitnere-Le Galla, Juta Strīķe, Aldis Gobzems, Atis Zakatistovs; Gaidis Bērziņš

Potenciālajiem valdības partneriem ir domstarpības vairākos būtiskos jautājumos, piemēram, par KPV LV ierosinājumu automātiski piešķirt visiem deputātiem pielaides valsts noslēpumam un par slēgtām valdības sēdēm.

Premjera amatam nominētais politiķis Aldis Gobzems (KPV LV) pēc tikšanās ar partijām žurnālistiem uzsvēra, ka politiķiem nebija iecerēts trešdien, 28.novembrī, vienoties par šiem jautājumiem, jo politiskie spēki tos vēl pārrunās savās frakcijās.

Politiķis teica, ka šajā parlamenta sasaukumā vairāk nekā puse ir jauni deputāti, pret kuriem visiem esot iespējams izmantot šāda veida argumentāciju, kā pret Gobzemu, proti, ka viņam nevar uzticēt amatu, jo nav skaidrības par pielaides valsts noslēpumam iegūšanas iespējām. Līdz ar to jautājums par pielaidēm ir saistīts ar demokrātijas potenciālu apdraudējumu, ir pārliecināts politiķis.

Sešas tā dēvētās labēji centriskās partijas, kas piedalās sarunās par valdības veidošanu, lūgs audienci pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lai rastu risinājumu situācijai, kad Ministru prezidenta kandidātam Gobzemam nav pielaides valsts noslēpumam, bet tās piešķiršana varētu prasīt laiku.

Pats Gobzems uzskata, ka tai vajadzētu būt plašākai sarunai par jauno politiķu iespējām saņemt pielaidi valsts noslēpumam, savukārt citi valdības veidošanas sarunās iesaistītie politiskie spēki norāda, ka iebilst pret pašreizējās pielaižu sistēmas reformu, jo uzskata to par samērīgu. Politisko spēku pārstāvji pirms tikšanās ar Valsts prezidentu atturējās prognozēt, kāds risinājums varētu iezīmēties sarunā.

Premjera amata kandidāts norādīja, ka viņa pārstāvētā partija KPV LV organizēs tikšanos ar Valsts prezidentu, lai risinātu jautājumu, kas saistīts ar pielaidēm valsts noslēpumam. Viņš norādīja, ka tas nav tikai jautājums, kas skar viņu personīgi, bet vairāk esot «saistīts ar demokrātijas potenciālu apdraudējumu», ņemot vērā, ka 13.Saeimā vairāk nekā puse ir jauni deputāti.

Gobzems uzskata, ka nav demokrātiska situācija, kad jauns politiķis, ņemot vērā nepieciešamo pārbaudes laiku pielaides valsts noslēpumam saņemšanai, nevar ieņemt Ministru prezidenta vai ministra amatu. Politiķis ir pārliecināts, ka šāda sistēma nepastāvot nevienā pasaules valstī. Vējoņa lēmums nominēt viņu premjera amatam ir kā signāls, ka visiem, arī drošības dienestiem, jāciena demokrātija, pauda Gobzems.

Šodien sarunās tika pārrunāts jautājums, vai valdības sēdēm jābūt atklātām vai slēgtām, kā arī jautājums par konfidencialitāti sarunu laikā. Sarunas mērķis bija izrunāt iespējamos neskaidros jautājumu, sarunas dalībniekiem izklāstot savu redzējumu. KPV LV arī izskaidrojusi, kādā veidā tā redz atteikšanos no koalīcijas padomes. Politiskā spēka piedāvājums šajā un citos jautājumos vēl tikšot apspriests partiju frakcijās, pauda politiķis.

Gobzems mudināja nesatraukties par ieceri rīkot slēgtās valdības sēdes, jo žurnālistiem tikšot skaidroti pieņemtie lēmumi.

Tikmēr potenciālie sadarbības partneri bija diezgan kritiski par šiem ierosinājumiem. Apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL–TB/LNNK) priekšsēdētājs Raivis Dzintars pēc tikšanās pauda, ka partija absolūti neizskata iespēju ieviest sistēmu, lai visiem Saeimas deputātiem automātiski tiktu piešķirta pielaide valsts noslēpumam. VL–TB/LNNK uzticas Latvijas drošības iestādēm, akcentēja Dzintars, piebilstot, ka partija augsti vērtē demokrātiju, bet tas jāsabalansē ar drošības interesēm.

VL–TB/LNNK arī neatbalsta ieceri par slēgtām valdības sēdēm. Tomēr, ja tas būtu pēdējais jautājums, kas traucētu vienoties par stabilas, rīcībspējīgas valdības izveidi, VL–TB/LNNK varētu apspriest kompromisus šajā jautājumā, norādīja partijas līderis.

Jaunās Vienotības (JV) politiķis Edgars Rinkēvičs arī bija skeptisks par KPV LV ierosinājumiem. Rinkēvičs sacīja, ka JV iebilst pret slēgtām valdības sēdēm, kā arī ir kategoriski pret reformu pielaižu piešķiršanā. Pašreizējā sistēma paredz līdzsvarotu pieeju gan no demokrātijas, gan no valsts drošības interešu puses, uzskata partija.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķis Edgars Tavars nebija tik kategorisks. Viņš pauda, ka ZZS «neliks šķēršļus» jautājumā par slēgtām valdības sēdēm, ja lēmumi tiks skaidroti sabiedrībai. Savukārt jautājums par pielaidēm vēl ir jāizdiskutē, norādīja Tavars.

Attīstībai/Par! līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce arī pauda iebildumus pret slēgtām valdības sēdēm un pielaižu sistēmas reformu. Turpmākajās sarunās Attīstībai/Par! piedalīsies un sagaida diskusijas par iecerētajiem darbiem.

Savukārt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pārstāvji komentārus uzreiz pēc tikšanās nesniedza, norādot, ka to var darīt politiskā spēka priekšsēdētājs Jānis Bordāns, kurš sarunā trešdien, 28.novembrī, nepiedalījās.

Bordāns norādīja, ka arī JKP nepiekrīt ierosinājumam par slēgtām valdības sēdēm un automātisku pielaižu piešķiršanu visiem deputātiem.

Lai arī partijām ir dažādi viedokļi būtiskajos jautājumos, kā arī nav skaidrības par Gobzema pielaidi valsts noslēpumam, pašlaik neviena no partijām sarunas pamest vēl neplāno. Neoficiāli politiķi norāda, ka līdz sarunai ar prezidentu strauji pavērsieni sarunās ir maz iespējami.

Lai arī politiķu vidū valda skepse pret KPV LV, tomēr netiek izslēgta iespēja, ka Gobzemam var izdoties izveidot valdību.

Kā ziņots, Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu nolēmis uzticēt KPV LV politiķim Aldim Gobzemam.

Kopumā parlamentā darbojas septiņas frakcijas. No Saskaņas Saeimā ievēlēti 23 deputāti, JKP un KPV LV pārstāv pa 16 deputātiem, AP un nacionālo apvienību VL–TB/LNNK – pa 13, ZZS – 11, bet JV – astoņi.


Pievienot komentāru

Makrons tiekas ar arodbiedrībām, lai apturētu «dzelteno vestu» nemierus

Pēc masu nemieriem Francijā, kuros nedēļas nogalē aizturēti 1,709 protestētāji, Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien tiekas ar arodbiedrībām un darbadevēju organizācijām, lai mēģinātu rast izeju no politiskas krīzes, ko izraisījuši mēnesi ilgi protesti.

Keris: Pagaidām pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai

Pagaidām ir pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai, teica Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Tiesai nodod krimināllietu pret bijušo bērnunama Līkumi vadītāju Boķi

Zemgales tiesas apgabala prokuratūra ir nodevusi tiesai krimināllietu, kurā apsūdzība uzrādīta bijušajam bērnunama Līkumi vadītājam Jurim Boķim.

Mainīgi laika apstākļi sarežģī braukšanas apstākļus uz grants autoceļiem

Mainīgos laika apstākļos īpaši uzmanīgiem ir jābūt uz reģionālās un vietējās nozīmes ceļiem ar grants segumu, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu. Autoceļiem ar grants segumu pārsvarā ir C uzturēšanas klase, kas nozīmē, ka laiks autoceļu brauktuves kaisīšanai ar pretslīdes materiālu un rievu izveidošanai sasalušā vai piebrauktā sniegā uz ceļa brauktuves netiek normēts.

Jurašs: Likumdošanas procesam jāvieš uzticība sabiedrībā

Lobēšanas apkarošana un tās regulējums ir viens no pretkorupcijas politikas elementiem. Tas uzlabo lēmumu pieņemšanas procesu, padara to maksimāli godīgu, atklātu un vieš uzticību sabiedrībā. To pirmdien, 10.decembrī, atklājot Saeimā pasākumu par godu Starptautiskajai pretkorupcijas dienai, uzsvēra Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs.

ANO konferencē pieņemts globālais migrācijas pakts

Neskatoties uz vairāku valstu izstāšanos, ANO konferencē Marrākešā pirmdien, 10.decembrī, parakstīts globālais migrācijas pakts.

Vējonis atsauks Gobzema nomināciju premjera amatam

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atsauks politiķa, KPV LV pārstāvja Alda Gobzema nomināciju premjera amatam.

Ekonomisti: Turpmāk inflāciju diktēs ārējie faktori

Šobrīd Latvijā nav pārāk straujas inflācijas, kas liecinātu par ekonomikas pārkaršanu, taču nav arī deflācijas, kas vairumā gadījumu arī nav vēlama. Algu kāpums ir straujš, bet neaiziet tādās galējībās kā Eiropas Savienības jaunajās dalībvalstīs Centrāleiropā, norāda Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Turpinās Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvprojekta iepirkumi Latvijā un Igaunijā

Rail Baltica kopuzņēmums izsludinājis otrās kārtas iepirkumu par būvprojektēšanas un autoruzraudzības pakalpojumu sniegšanu posmiem Vangaži–Salaspils–Misa Latvijā un Tallina–Rapla Igaunijā.

RD pārņems Kalnciema ielas grausta sakārtošanu, kuram pēkšņi mainījušies īpašnieki

Ja Kalnciema ielā 2B esošā nama īpašnieki neturpinās nama bīstamo daļu demontāžu, otrdien, 11.decembrī, to sāks pašvaldības pieaicinātie speciālisti, Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejas sēdē paziņoja tās vadītājs Oļegs Burovs.

Valsts fondēto pensiju shēmas plānos uzkrātais kapitāls audzis par 10,2%

Šā gada deviņos mēnešos valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2.līmeņa ieguldījumu plānos Latvijā uzkrātais pensiju kapitāls pieaudzis par 10,2% jeb 334,8 miljoniem eiro, septembra beigās sasniedzot 3,61 miljardu eiro.

KPV LV frakcija pauž atbalstu Gobzemam

Partijas KPV LV Saeimas frakcija paudusi atbalstu Ministru prezidenta amata kandidātam Aldim Gobzemam kā valdības veidošanas sarunu vedējam.

Publisko Finanšu ministrijas un LIKA izstrādātās FIDIC līgumu veidnes

Finanšu ministrijas darba grupa, kurā piedalījās arī Latvijas inženierkonsultantu asociācijas pārstāvji, pabeigusi darbu pie divām FIDIC standarta būvniecības līgumu veidnēm. To galvenais uzdevums – standartizēt un vienkāršot iepirkumu sistēmu.

Atalgojumu mediķiem plāno palielināt no nākamā gada janvāra

Lai nodrošinātu ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu par 20% saskaņā ar iepriekš apstiprinātajiem politikas plānošanas dokumentiem, Veselības ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos, paredzot attiecīgu vidējās darba samaksas palielinājumu ārstiem, māsām un citam medicīnas personālam.

Slimnīca Igaunijā prasīs maksāt par neatceltiem ārsta apmeklējumiem

Igaunijā Austrumviru Centrālā Slimnīca grasās ieviest kārtību, ka pacientam, kurš neierodas uz pierakstu pie ārsta un nav par to iepriekš informējis, par nenotikšu apmeklējumu būs jāmaksā šā vai tā.

Novembra beigās nedaudz pieaudzis bezdarba līmenis Latvijā

Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 6,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas par 0,1 procentpunktu vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Baltijas lauksaimnieki Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem

Eiropadomē ceturtdien, 13.decembrī pulcēsies Eiropas Savienības valstu vai to valdību vadītāji, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs un Augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos, lai apspriestu ES budžeta jautājumu. Baltijas lauksaimnieki šajā laikā Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem.

Pētījums: Jādara vairāk, lai ar tehnoloģijām atvieglotu nodokļu saistību izpildi

Uzņēmējdarbības nodokļu saistību izpildes sloga četri galvenie rādītāji vidēji pasaulē gandrīz nav mainījušies: saistību izpildes laiks; maksājumu skaits; kopējā nodokļu un iemaksu likme jeb KNIL un pēcdeklarēšanas indekss, secināts PwC un Pasaules Bankas Grupas veidotajā pārskatā Paying Taxes 2019.

Inflācija Latvijā gada griezumā sasniedz 3%

Šā gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājies par 3,0%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 3,0%.

Bildēs: Viļņā plaša demonstrācija skolotāju streika atbalstam

Viļņā plaši apmeklēta bijusi protesta akcija «Pēdējais zvans», lielam skaitam iedzīvotāju, paužot solidaritāti ar vairāk nekā tūkstoti pedagogu, kuri valstī streiko jau vairākas nedēļas, lai panāktu algu celšanu un citus uzlabojumus skolu un bērnudārzu darbībā.

Pacientei pēc onkoloģiskas saslimšanas veic Eiropā unikālu rekonstruktīvo operāciju

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilgusi piecas stundas

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi krietni straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn bijis krietni straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat pārskatītie dati, kas apkopoti par 26 bloka zemēm.

Būvvalde izsniegusi visu Skanstes tramvaja posmu būvatļaujas

Rīgas pilsētas būvvalde izsniegusi būvatļaujas visiem pieciem Skanstes tramvaja projekta posmiem, apliecināja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.

ES Tiesa: Lielbritānija drīkst vienpusēji atcelt izstāšanos no bloka

Eiropas Savienības Tiesa ir atzinusi, ka Lielbritānijai ir tiesības vienpusēji atcelt tās izstāšanos no ES, arī nesaņemot atļauju tā rīkoties no pārējām 27 dalībvalstīm.

Konkurences padomes locekles amatā stājas Līga Daugaviete

Konkurences padomes locekles amata pienākumus no pirmdienas, 10.decembra, sāk pildīt Līga Daugaviete, kuru šī gada 13.novembrī amatā apstiprinājis Ministru kabinets, BNN informē Konkurences padomes Komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

Jaunākie komentāri