Prasa piešķirt 52 000 eiro VDK dokumentu digitalizācijas turpināšanai

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) pakļautībā esošajam Totalitārisma seku dokumentēšanas centram (TSDC) ir nepieciešami 51 976 eiro, lai līdz 30.aprīlim varētu pabeigt digitalizēt tā rīcībā esošos bijušās Valsts drošības komisijas (VDK) dokumentus, kas ir jāpublicē līdz šī gada 1.maijam.

Kā skaidroja birojā, ņemot vērā to, ka jaunās politikas iniciatīvas tiks izskatītas tikai reizē ar 2019.gada budžeta projektu, SAB ir vērsies ar lūgumu pie Tieslietu ministrijas sniegt atbalstu finansējuma rašanā, lai varētu izpildīt Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu likumā noteikto uzdevumu noteiktajā termiņā.

Proti, ar likumu ir noteikts, ka TSDC pārējos tā rīcībā esošos dokumentus digitalizē līdz 2019.gada 30.aprīlim. Birojā uzsvēra, ka «ievērojot minēto, ir nepieciešams steidzami atsākt darbu pie dokumentu digitalizācijas, lai uzdevums būtu izpildīts likumā noteiktajā apjomā un termiņā.»

Jautājums par budžeta līdzekļu piešķiršanu otrdien, 15.janvārī, tiks skatīts Ministru kabineta sēdes slēgtajā daļā.

Jau ziņots, ka decembrī interneta vietnē kgb.arhivi.lv publiskota daļa no VDK dokumentiem.

No publiskotajām kartītēm secināms, ka VDK interešu lokā bijis ļoti plašs personu loks – kartītes par VDK aģenta statusu tā dēvētajos «čekas maisos» atrodamas gan par garīdzniekiem, kultūras darbiniekiem un zinātniekiem, gan par bārmeņiem, šoferiem, metinātājiem, jūrniekiem un citiem. Tāpat tajos atrodami atsevišķu politiķu vārdi, kuri līdz šim nebija publiski izskanējuši, lai arī likums prasa šādas ziņas publiskot.

Paredzēts, ka no 2019.gada 1.maija publiski būs pieejami arī citi VDK dokumenti. Publicēšana notiks pēc to digitalizēšanas. Šī datubāze jau tiek solīta ar uzlabojumiem datu apstrādes un meklēšanas iespējās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas