Pretnabadzības tīkls aicina valdību mazāk nodarboties ar brīnumu solīšanu

«Apsveicot valdības un politiķu darbu, lai atrastu iedarbīgus līdzekļus cīņā pret inflāciju, tomēr aicinām valdību meklēt ilgtspējīgus risinājumus, nevis nodarboties ar populistisku lēmumu pieņemšanu, lai tos vēlāk pasniegtu kā sociāli mazaizsargātām grupām un visai sabiedrībai noderīgus,» medijiem izplatītajā paziņojumā norāda Eiropas Pretnabadzības tīkla Latvijas organizācija EAPN-Latvia.

«Ar lielu satraukumu vērojam un katru dienu izjūtam augstās inflācijas ietekmi uz pārtikas, enerģētikas, transporta izmaksu pieaugumu un no tā izrietošo dzīves līmeņa kritumu. Mēs apzināmies, ka atrast iedarbīgus risinājumus nav viegli, tas prasa diskusijas un skaidrus aprēķinus, kuri ticami parādītu, cik liela būtu palīdzība sabiedrības dažādām grupām.

Pēdējo vismaz trīs mēnešu laikā paralēli šīm patiesajām rūpēm par inflācijas apkarošanu dzirdam arī apšaubāmus populistiskus piedāvājumus.

Viena daļa politiķu sola brīnumrisinājumus, nepaskaidrojot, vai valsts un iedzīvotāji vispār spētu tos nofinansēt. Otri savukārt vēlas par lieliem panākumiem uzrādīt lēmumus, kurus tautā parasti apzīmē ar terminu «čiks vien iznāca»,»  norāda organizācija.

«Viens no šādiem piemēriem ir valdībā apspriestais lēmums samazināt degvielas cenu, atceļot biodegvielas piejaukumu. Attiecībā uz šo ideju medijos jau ir bijusi ar skaitļiem pamatota informācija, ka cenas samazinātos par 3-4 centiem, kas pie degvielas cenas ap diviem eiro ir jau minētais «čiks vien iznāca». Tā būtu klaja sabiedrības mānīšana. Starp citu, šo lēmumu kritizē arī Ārvalstu investoru padomes eksperti, norādot, ka atteikšanās no biopiejaukuma degvielas cenas nesamazinās, jo patērētājiem degvielas cenās būs jāsamaksā soda naudas par degvielas tirgotāju pagājušajā gadā jau noslēgtajiem līgumiem. Eksperti arī izsaka nopietnas bažas par to, vai Latvijas lēmumi valstiskā līmenī kopumā tiek pieņemti, balstoties uz datiem,» skaidro EAPN-Latvia.

«Citās Eiropas Savienības valstīs ieviesti efektīvāki risinājumi, tajā skaitā pievienotās vērtības un akcīzes nodokļa samazinājumi. Piemēram, Polija nesen pieņēmusi lēmumu līdz jūlija beigām pagarināt akcīzes nodokļa samazinājuma periodu elektroenerģijai mājsaimniecībām un vairākiem degvielu veidiem. Vācijā iedzīvotājiem ievērojami tiek subsidēta sabiedriskā transporta izmantošana. Tādēļ mēs aicinām veikt nopietnus aprēķinus, pirms pieņemt kādu lēmumu par inflāciju seku samazināšanu. Ukrainas krīzes kontekstā šķiet pilnīgi nepieņemami nelietot pamatā vietējo biodegvielu, bet palielināt fosilās degvielas pieprasījumu, kuras daļa, visticamāk, joprojām tiek importēta no noziedzīgā Krievijas režīma,» uzsver organizācijā, aicinot valdības koalīciju prezentēt aprēķinus par mērķētu palīdzību pārtikas iegādē tām sabiedrības grupām, kurām tā ir visvairāk nepieciešama. Piedāvājumi samazināt pievienotās vērtības vai citus nodokļus no sociālā taisnīguma viedokļa ir mazāk pieņemami, jo krīzes laikā vissvarīgākais ir sniegt palīdzību tieši mazturīgajām un sociāli vismazāk aizsargātajām sabiedrības grupām.

«Vērā ņemams atspaids ļoti daudzām mājsaimniecībām bija valdības lēmums par elektroenerģijas izdevumu kompensāciju. Aicinām izmantot vasaras mēnešus, lai veiktu aprēķinus vairākiem modeļiem, kuri ļautu iedzīvotajiem saņemt visus nepieciešamos enerģijas veidus par samaksājamu cenu. Arī šajos risinājumos ir jāizvairās no lēta populisma un brīnumu solīšanas, jo galvenais mērķis ir saglabāt iedzīvotajiem cenā pieejamus pakalpojumus. Tuvojošos vēlēšanu laiks apgrūtina sociāli taisnīgu un, galvenais, iedarbīgu inflācijas seku samazināšanas risinājumu atrašanu. Tomēr mēs aicinām koalīcijas politiķus būt atbildīgiem, uzklausīt nozaru ekspertus, mazāk nodarboties ar brīnumu solīšanu un lēmumu pieņemšanā ievērot sociālo taisnīgumu kā vienu no svarīgākajiem politikas principiem,» uzsver Pretnabadzības tīkls.

Kā vēstīts, nākamajā apkures sezonā Latvijas valsts iedzīvotājiem varētu kompensēt pusi no siltumenerģijas, elektrības un dabasgāzes tarifu pieauguma, paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais un saskaņošanai iesniegtais informatīvā ziņojuma projekts.

Tāpat LM paredz jauna atbalsta veida ieviešanu – automātiska rēķina par energoresursa lietošanu samazināšana zemu ienākumu mājsaimniecībām, kuru vienas personas ienākumi nepārsniedz 743 eiro un pārējo mājsaimniecībā esošo personu ienākumi ir līdz 520 eiro.

Lasiet arī: Ekonomists: Iedzīvotāju pirktspēja tuvākajos ceturkšņos piedzīvos strauju lejupslīdi

Paredzēts, ka atbalsts tiks piešķirts, balstoties uz valsts reģistros un valsts informācijas sistēmās esošo informāciju par vienā mājoklī dzīvojošajām personām un to ienākumiem līdz noteiktam ienākumu slieksnim.

Plānotais atbalsta sniegšanas periods ir 2023.gada oktobris līdz 2024.gada aprīlis.

Kā otrs jaunais atbalsta veids tiek piedāvāta uz mājsaimniecību pašdeklarēšanās principu balstīta atbalsta maksājuma veikšana mājsaimniecībām ar augstāku ienākumu slieksni nekā sociālās palīdzības ietvaros.

Savukārt, lai palīdzētu sabiedrības mazaizsargātajām grupām nomaksāt komunālos un citus rēķinus nākamajā apkures sezonā, LM piedāvā uzlabot mājokļa pabalstu, lai tam varētu kvalificēties plašāks cilvēku loks. Tiek piedāvāts arī vienreizējs pabalsts personām ar invaliditāti, senioriem un citi atbalsta veidi.

Kopējās izmaksas piedāvātajiem atbalsta pasākumiem varētu būt no 450 līdz 468 miljoniem eiro, izriet no ziņojuma projekta.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas