bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 12.12.2019 | Vārda dienas: Iveta, Otīlija
LatviaLatvija

Opozīcija asi pārmet pienākumu pašvaldībām līdzfinansēt brīvpusdienas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

brīvpusdienas, skolēni, pašvaldību budžets, budžets 2020, Izglītības un zinātnes ministrija, skolas, reģioni

Asas diskusijas trešdien, 13.novembrī, parlamentā raisījis priekšlikums uzlikt pienākumu pašvaldībām līdzfinansēt 1.–4.klašu skolēnu brīvpusdienas, kas līdz šim nodrošinātas tikai no valsts budžeta līdzekļiem.

Debatējot par grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā, opozīcijas deputāti rosināja atteikties no šādas ieceres. Tāpat opozīcijas politiķi piedāvāja paplašināt līdz šim noteikto regulējumu, finansējot arī vecāku skolēnu pusdienas. Taču līdz šim šādi priekšlikumi netika atbalstīti.

Saeimas deputāts Edgars Kucins (S) uzsvēra, ka šāds priekšlikums ir pretrunā ar esošajiem likumiem un rodas precedents, ka pašvaldības, aizstāvot savas tiesības, varēs vērsties Satversmes tiesā. Viņš mudināja valdību atsaukt minēto likumprojektu, jo šādas rīcības «grauj Latviju kā demokrātisku un tiesisku valsti».

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) uzsvēra, ka esošā valdība nevēlas būt atbildīga par bērnu ēdināšanu izglītības iestādēs.

«Jūsu ministre vēlas šauru skatījumu uz izglītības jomu. Vai bērns, kurš nav paēdis, spēs labi mācīties?» vaicāja politiķis.

«Ministre ir no Latgales. Nezinu, kā var dzīvot Latgalē un ne reizi nesastapt ģimeni, kurai ir problēmas ar finansiālo stāvokli un bērnu ēdināšanu,» uzsvēra deputāts, tāpat atgādinot, ka priekšlikums ir pretrunā ar esošajiem tiesību aktiem, kas paredz, ka pašvaldībām līdz ar jaunām funkcijām būtu jāsaņem papildu finansējumu.

«Šis likums ir dubultsitiens. Uzturlīdzekļu finansējuma atsaistīšana un valsts atteikšanās no pilnīgas skolēnu brīvpusdienu negatīvi ietekmēs bērnus,» teica politiķe Dana Reizniece-Ozola (ZZS). Viņa atgādināja, ka kādreizējā Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) solīja paplašināt klašu skaitu, kas varētu saņemt valsts apmaksātas brīvpusdienas, «taču tagad Jaunā Vienotība uzņem jaunu kursu».

Arī pie frakcijām nepiederošais politiķis Aldis Gobzems sacīja, ka minētais likums būtu jāsauc par «Atņemsim bērniem, iedosim politiķiem!». Viņš uzsvēra, ka bērniem atbalsts tiek atņemts tad, kad politiķis Imants Parādnieks (VL–TB/LNNK) ieguvis amatu Demogrāfijas centrā un premjera Krišjāņa Kariņa (JV) birojā. Gobzems kritizēja Nacionālo apvienību, uzsverot, ka viņi «balso pret bērniem».

Partijas Saskaņa deputāte Regīna Ločmele-Luņova uzsvēra, ka liela daļa fiskālā pieauguma iegūta uz pašvaldību rēķina. «Pašvaldību budžetiem tas rada negatīvu ietekmi vairāk nekā 130 miljonu eiro apmērā, savukārt šis priekšlikums paredz, ka būs jāmeklē aptuveni deviņi miljoni eiro, lai nodrošinātu brīvpusdienas,» teica politiķe.

«Pašvaldības gaida, ka notiks brīnums un šie grozījumi netiks veikti,» sacīja deputāte.

Deputāts Viktors Valainis (ZZS) atgādināja, ka neviena Saeimā ievēlētā partija savās priekšvēlēšanu programmas nerakstīja par apņemšanos atteikties no brīvpusdienu nodrošināšanas. Viņš tāpat uzsvēra, ka nav pareizi, ka koalīcijas solījumu pildīšana notiek uz pašvaldību rēķina, ņemot vērā, ka pašvaldību budžeti nākamajā gadā ievērojami saruks.

Aldis Adamovičs (JV) pauda, ka šāda informācija neesot patiesa, jo pašvaldībām pieejamie līdzekļi pieaugšot, tāpēc pašvaldībām būšot līdzekļi pildīt tai uzdodamo funkciju.

«Lūdzu, pabrauciet man līdzi uz Latgali! Aizbrauksim uz lauku skolām!» kolēģus koalīcijā aicināja deputāts Jānis Krišāns (S), uzsverot, ka Latgalē virknei bērnu pusdienas skolā ir vienīgā pilnvērtīgā ēdienreize.

«Jūs redzēsiet, kā pirmās klases bērniņi lasa drupačas. Ne visas ģimenes ir labklājīgas, un valstij būtu jārūpējas par saviem mazākajiem pilsoņiem,» teica deputāts.

«Bērni ne tikai lasa drupačas, bet palūdz arī otru porciju, jo nav paēduši. Bērniem trauciņos saliek virtuvē palikušo ēdienu, lai to varētu vēl paņemt uz mājām,» teica deputāte Janīna Jalinska (ZZS), mudinot atteikties no priekšlikuma valstij tikai daļēji piedalīties brīvpusdienu līdzfinansēšanā.

Gobzems mudināja turīgākos deputātus un viņu vecākus ziedot bērnu ēdināšanai. «Daži deputāti, kurus tēti uzaudzinājuši siltumnīcā, nesaprot, kā dzīvo cilvēki laukos. Šie daži siltumnīcās augušie deputāti, varētu savam tētim pajautāt, lai noziedo bērnu brīvpusdienām. Vakar valdība Alūksnē pusdienas ēda par 3 000 eiro. Tam nauda viņiem ir,» sacīja deputāts.

Deputāts Jānis Iesalnieks (VL–TB/LNNK) pauda, ka priekšlikums neesot par to, vai brīvpusdienas būtu turpināmas, vai arī nē. Viņš sacīja, ka grozījumi vienkārši samaina kārtību, kā brīvpusdienas finansējamas.

Politiķis tāpat akcentēja, ka Nacionālās apvienības panāktais demogrāfijas jomā Latviju starptautiskos reitingos pēc vidējā bērnu skaita vienai sievietei nostāda līdera lomā Eiropā.

«Kāpēc jūs bāžat savas rociņas un deguntiņus pie bērniem?» koalīcijas deputātiem vaicāja deputāte Karina Sprūde, uzsverot, ka nedrīkst atņemt bērniem bezmaksas ēdināšanu izglītības iestādēs.

Deputāts Jānis Dombrava (VL–TB/LNNK) uzsvēra, ka brīvpusdienu programma ir veiksmīgākā programma, kas ļauj mazināt nevienlīdzību. «Patlaban runa ir par finansējuma avota maiņu, nevis programmas likvidāciju. Šī programma turpināsies,» akcentēja deputāts, norādot, ka pašvaldību uzdevums būs to nodrošināt.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) sacīja, ka nevienā brīdī netika teikts, ka tiks atceltas pusdienas, jo tās ir svarīgas. Viņa arī akcentēja, ka jautājuma būtība ir par to, kā pusdienas apmaksāt. «Bet ir lieta, par ko jūs nemaz nerunājāt. Es esmu no Rēzeknes, biju uz tikšanos Latgalē. Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs (S) teica, ka jautājuma risināšana ir saistīta ar vēlmi gūt vēlētāju atbalstu nākamajās vēlēšanās,» sacīja Šuplinska.

Deputāte Ļubova Švecova (S) pauda, ka ir saprotams, kāpēc Jaunā konservatīvā partija iestājas par jauna cietuma būvniecību, jo tad būs vieta, kur ieslodzīt izsalkušus bērnus, kuri būs spiesti zagt maizi.

Minētais regulējums ietverts piedāvātajos Izglītības likuma grozījumos. Sākotnēji šādi grozījumi tikuši paredzēti arī Bērnu tiesību aizsardzības likumā, taču ar laiku nolemts, ka tas būtu nosakāms tikai Izglītības likumā, jo pusdienas skolās attiecas tikai uz izglītojamajiem, nevis visiem Latvijas bērniem.


Pievienot komentāru

Atklāj Igaunijas-Somijas gāzes starpsavienojumu

Igaunija un Somija svinīgi atklājušas gāzes starpsavienojumu Balticconnector, kas iezīmē nogriezni desmit gadus ilgā reģiona enerģētikas tirgus attīstībā.

Saeimas Juridiskā komisija atbalsta tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās

Saeimas Juridiskā komisija pirms otrā lasījuma atbalstījusi likumprojektus, ar kuriem plānots atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās.

Izraēla ceļā uz trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā

Izraēlā turpinās ieilgusi politiskā krīze. Knesets sācis virzību uz parlamenta atlaišanu un trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā pēc tam, kad neviena politiskā partija nav spējusi izveidot vairākuma koalīciju.

EK paraksta fon der Leienas Eiropas zaļo kursu uz klimatneitralitāti

Eiropas Komisijas locekļi ir parakstījuši jaunās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas piedāvāto politisko stratēģiju Eiropas zaļo kursu, kas paredz līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti, tomēr lemšana par to ir dalībvalstu ziņā.

Autoceļi apledojuši galvenokārt Vidzemē un Zemgalē

Zemgalē un Vidzemē 12.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Papīra izmantošana rēķiniem saglabāsies vēl vismaz desmit gadus

Papīra izmantošana rēķinu saņemšanai Latvijā saglabāsies vēl vismaz desmit gadus, prognozē finanšu tehnoloģiju un e-rēķinu risinājumu uzņēmuma AS Fitek vadītājs Latvijā Edgars Strazds.

SIF padomē saplēšas par NVO atbalsta prioritātēm

Lai arī Sabiedrības integrācijas fonda padomē puses ir sastrīdējušās par Nevalstisko organizāciju fonda prioritātēm, konkursu, lai NVO varētu sākt apgūt tām atvēlētos līdzekļus, varētu izdoties izsludināt vēl šogad.

Grēta Tunberga kļūst par The Time gada cilvēku

Zviedru klimata glābšanas aktīviste Grēta Tunberga atzīta par amerikāņu žurnāla The Time gada cilvēku.

No Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas izstājas lidosta Rīga, LDz un Baltijas ekspresis

VAS Latvijas dzelzceļš un VAS Starptautiskā lidosta «Rīga» izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kuru vada ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs.

Somija, noslēdzot prezidentūru, piedāvā bezmaksas mākslīgā intelekta kursu

Somija izvēlējusies noslēgt tās prezidentūru Eiropas Savienībā, piedāvājot visiem ES pilsoņiem bezmaksas iziet tiešsaistes mācību kursu par mākslīgo intelektu.

Linkaits: Lai arī Ventspils brīvostas konti ir slēgti, saimnieciskā darbība ostā turpinās

Lūgts vērtēt aktuālo situāciju Ventspils brīvostā, ministrs norādīja, ka visi Ventspils brīvostas konti ir slēgti, vienlaikus saimnieciskā darbība ostā turpinās – kravas tiek vestas, kuģi ienāk un iziet no ostas.

Pēdējos piecos gados KP konstatējusi 16 karteļa vienošanās

Par smagāko pārkāpumu konkurencei KP šajās karteļu lietās piemērojusi naudas sodus 11,3 miljonu eiro apmērā, kas karteļu dalībniekiem jāiemaksā valsts budžetā.

Kariņš uzdevis Pūcem izvērtēt ASV sankciju ietekmi uz Ventspils domes darbību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš otrdien, 10.decembrī, ir izdevis steidzamu rezolūciju vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem.

Ministri vienojas par vispārēju Latvijas ostu pārvaldības reformu

Trešdien, 11.decembrī, valdības ārkārtas sēdē lemjot par Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības pārņemšanu valsts pārraudzībā, ministri vienojās par nepieciešamību veikt vispārēju Latvijas ostu pārvaldības reformu.

NVD atgādina: Ārstniecības iestādēm jānodrošina pacientu pieraksts uz 2020.gadu

Tuvojoties gada nogalei, Nacionālais veselības dienests arvien vairāk saņem pacientu sūdzības par rindu veidošanas kārtības neievērošanu ārstniecības iestādēs, kas nodrošina valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.

Igaunijā aicina potēt ukraiņu viesstrādniekus pret masalām

Igaunijas Veselības pārvalde izplatījusi ieteikumu uzņēmumiem, kuri nodarbina viesstrādniekus no Ukrainas, nodrošināt viņu vakcināciju saistībā ar slimības uzliesmojumu Ukrainā.

Lai pārņemtu Rīgas un Ventspils ostas, veidos jaunu kompāniju

Ministru kabinets trešdien, 11.decembrī, ārkārtas sēdē nolēmis aicināt Saeimu steidzami veikt grozījumus likumā Par ostām ar kuriem valsts pārvaldībā tiktu pārņemtas Rīgas un Ventspils ostas.

ANO tiesā: Mjanmas līdere noliedz genocīdu pret rohindžām

ANO Starptautiskajā Tiesā Mjanmas līdere Auna Sana Su Či aizstāvējusi savu valsti pret pārmetumiem, ka tās vara pastrādājusi genocīdu pret rohindžu tautības iedzīvotājiem.

Komisija atbalsta grozījumus, kas ļautu Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vairākums nolēma konceptuāli atbalstīt likumu grozījumus, kas Rīgas domes iespējamās ārkārtas vēlēšanās ļautu pašvaldības domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt pakalpojumus Lembergam un iestādēm, kas pakļautas ASV sankcijām

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt nekādus finanšu pakalpojumus smagos noziegumos apsūdzētajam un ASV «melnajā sarakstā» iekļautajam Aivaram Lembergam.

Latvijā šogad ar fotoradariem konstatēti 3 179 vinjetes nemaksātāji

Ar fotoradaru palīdzību šogad konstatēti 3 179 kravas automašīnu vadītāji, kuri gan pārkāpa atļauto braukšanas ātrumu, gan nebija nopirkuši vinjeti jeb samaksājuši nodevu par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu lietošanu.

Ugunsgrēks Tartu privātmājā paņem ģimeni

Ugunsgrēkā Tartu pilsētā gājusi bojā piecu cilvēku ģimene, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Banka Citadele iegādājas Baltijā strādājošo līzinga kompāniju UniCredit Leasing

Citadele banka iegādāsies 100% SIA UniCredit Leasing akciju, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā.

Prognoze: Britu vēlēšanās uzvarēs Džonsona konservatīvie

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās, kas gaidāmas ceturtdien, gaidāma premjerministra Borisa Džonsona Konservatīvās partijas uzvara un parlamenta vairākum izcīnīšana, tā prognozē britu sabiedriskās domas pētnieki YouGov.

Veikti 20% no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas projektēšanas Rail Baltica ietvaros

Pilnsabiedrība Bererix ir noslēgusi teritoriju, sliežu, pazemes telpu u.c. infrastruktūras topogrāfiskās izpētes un uzmērīšanas darbus.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!