Privātās pensijas Latvijā krāj nepilni 259 000 cilvēku

Kopumā Latvijā privātos uzkrājumus vecumdienām pensiju 3.līmenī veido 258,7 tūkstoši cilvēku, no kuriem lielākā daļa – 79% – ir individuālie dalībnieki, savukārt par 21% iemaksas pensiju fondā veic darba devēji. Dalībnieku skaits šā gada pirmajā ceturksnī pieaudzis par 3 663 personām jeb 1%.

Kā liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Pensiju fondu apskats par šā gada 1. ceturksni, privātos papildu uzkrājumus veido tikai piektā daļa no pensiju 2. līmeņa dalībnieku skaita.

Trešā līmeņa jeb privātajos pensiju fondos uz marta beigām bija uzkrāti 331,8 miljoni eiro. Kopējās iemaksas 1.ceturksnī bija 12,7 miljoni eiro, kas ir par 16% zemāks rādītājs nekā 2015. gada 1. ceturksnī, kaut arī pensiju plānos dalībnieku skaits ir palielinājies vairāk par 18 tūkstošiem personu. Kaut arī pieauga pensiju plānu dalībnieku skaits, individuālās iemaksas ir būtiski samazinājušās – vai nu dalībnieku finansiālā situācija ir pasliktinājusies, vai nu zemie ienesīguma rādītāji ir bijuši par pamatu tam, lai dalībnieki samazinātu savu iemaksu apjomus pensiju plānos, norādīts LKA Pensiju fondu apskatā.

Finanšu tirgu svārstību dēļ 1. ceturkšņa beigās sabalansēto pensiju plānu ienesīgums ir saglabājies pozitīvs 0,17% apmērā, savukārt aktīvajiem pensiju plāniem ir nācies ciest zaudējumus ar negatīvu ienesīgumu 1,27% apmērā. Īstermiņa ienesīguma svārstības ir dabiska finanšu pasaules sastāvdaļa, un svarīgāk ir, ka ilgtermiņa pensiju plānu ienesīguma rezultāti ir stabili: vidējā visu pensiju plānu investīciju atdeve desmit gados bijusi 3,14% gadā.

Kopumā Latvijā uz 1. ceturkšņa beigām 942 darba devēji veica iemaksas pensiju fondos par saviem darbiniekiem, un ceturkšņa laikā to skaits ir samazinājies par 20 uzņēmumiem. Darba devēju iemaksas gan ir par 300 tūkstošiem eiro pārsniegušas 2015. gada līmeni. Šī situācija, ka samazinās uzņēmumu darbinieku skaits, par kuriem tiek veiktas iemaksas, bet kopumā pieaug iemaksu apjoms, liecina, ka pieaug darba samaksas apmērs un iemaksu summas privātajos pensiju fondos. Uzņēmumi parasti izvēlas iemaksu apmēru privātajos pensiju fondos noteikt procentuāli no darba algas.

Latvijā šobrīd darbojas seši privātie pensiju fondi (pieci atklātie pensiju fondi un viens slēgtais pensiju fonds), piedāvājot 15 dažādus pensiju plānus, kas atšķiras pēc līdzekļu ieguldīšanas stratēģijas (pieci pensiju plāni ar sabalansētu ieguldījumu stratēģiju, 11 – ar aktīvu).

Ref: 102.000.102.12581

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas