bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.01.2020 | Vārda dienas: Sigurds, Sigvards, Zigurds
LatviaLatvija

PTAC: Latvijas iedzīvotāji joprojām ir diezgan pesimistiski attiecībā uz iespēju panākt patērētājam pieņemamu risinājumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

PTAC, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, pirkumi, krāpnieki, preces, preču atdošana

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī 2019.gadā 41% aptaujāto respondentu uzskata, ka ir labi informēti par savām patērētāju tiesībām, veicot iedzīvotāju aptauju, noskaidrojis Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Tomēr jāsecina, ka Latvijas iedzīvotāji joprojām ir diezgan pesimistiski noskaņoti attiecībā uz iespējām panākt patērētājam pieņemamu risinājumu gadījumos, ja ir iegādāta nekvalitatīva prece vai pakalpojums. Kopumā 63% uzskata, ka tas ir grūti un tikai 23% uzskata, ka panākt patērētājam pieņemamu risinājumu ir viegli. Lai arī salīdzinot ar 2018.gadu iedzīvotāju uzskati būtiski nav mainījušies, tomēr jāatzīmē, ka 2017.gadā bija ievērojami lielāks to respondentu skaits, kuri uzskatīja, ka pieņemt patērētājam labvēlīgu risinājumu kopumā ir grūti.

Arī 2019.gadā, tāpat kā iepriekšējos gados, patērētāji visbiežāk informāciju par to, kā rīkoties situācijās, ja ir iegādāta nekvalitatīva vai nedroša prece, saņem veikalos (37%), televīzijā (36%), kā arī no draugiem un paziņām (30%).

48% iedzīvotāju savas zināšanas par to, kā rīkoties situācijās, kad bijusi iegādāta līgumam neatbilstoša prece vai pakalpojums, vērtē kā kopumā labas, savukārt gandrīz puse jeb 49% iedzīvotāju tās atzīst par sliktām. Respondentiem, kuri ļoti labi, drīzāk labi vai drīzāk slikti zina, kur griezties un kā rīkoties pēc līguma noteikumiem neatbilstošas preces vai pakalpojuma iegādes, tika jautāts, pie kā viņi vispirmām kārtām vērstos situācijā, ja būtu iegādājušies līguma noteikumiem neatbilstošu preci vai pakalpojumu.

2019.gada aptaujas dati parāda, ka lielākā daļa jeb 83% vērstos pie preces pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja, savukārt krietni mazāks iedzīvotāju īpatsvars (11%) vispirms vērstos PTAC. Tātad lielākā daļa patērētāji rīkojas pareizi – sākotnēji patērētājam ir jāvēršas pie komersanta un tikai tad, ja strīdu nav iespējams atrisināt – jāvēršas ar oficiālu iesniegumu PTAC.

Veicot aptauju tika noskaidrots, ka 25% aptaujāto pēdējo trīs gadu laikā ir iegādājušies nekvalitatīvu preci, savukārt nedrošu preci ir iegādājušies 6%, kas ir mazāks rādītājs nekā 2017.gadā.

Visbiežāk patērētāji ir iegādājušies nekvalitatīvus apavus, elektropreces, apģērbus, kā arī mobilos telefonus. 60% iedzīvotāju, kuri pēdējo trīs gadu laikā ir iegādājušies vismaz vienu nekvalitatīvu vai nedrošu preci, norāda, ka ir iesnieguši preces ražotājam vai tirgotājam sūdzību. Savukārt 40% atzīst, ka to nav darījuši. Vairāk nekā pusei šādos gadījumos (54 %) prece tik apmainīta pret tādu pašu vai līdzvērtīgu, 21% gadījumu tika atdota izdotā nauda par preci, bet 12% gadījumu precei tika veikts remonts. Salīdzinājumā ar 2018. gada pētījuma rezultātiem, redzams, ka ir palielinājies to gadījumu īpatsvars, kad tika atdota visa par preci samaksātā nauda.

Savukārt ar nekvalitatīviem pakalpojumiem ir nācies saskarties 8%, bet ar nedrošiem 3% iedzīvotāju. Kā biežāk minētie nekvalitatīvie pakalpojumi tiek minēti automašīnu remonta pakalpojumi (25%), īres un komunālie pakalpojumi (18%) un elektronisko sakaru pakalpojumi (16%). Salīdzinot ar iepriekšējos gados veiktajiem pētījumiem, 2019.gadā būtiski ir pieaudzis to patērētāju skaits, kuri ir saskārušies ar nekvalitatīviem īres un komunālajiem, kā arī tūrisma pakalpojumiem. Savukārt neapmierinātība ar automašīnu remonta un elektrisko sakaru pakalpojumiem ir samazinājusies.

Jautājumā par preces lietošanas instrukcijas lasīšanu, kopš 2017. gada turpina samazināties to iedzīvotāju īpatsvars, kuri norādījuši, ka ļoti detalizēti iepazinās ar nekvalitatīvās vai nedrošās preces lietošanas instrukciju. Tikai trešdaļa aptaujāto iedzīvotāju (33%) atzīst, ka ir ļoti detalizēti iepazinušies ar lietošanas instrukciju. Savukārt 27% iedzīvotāju, kuri pēdējo trīs gadu laikā ir iegādājušies vismaz vienu nekvalitatīvu vai nedrošu preci un pēdējā gada laikā ir sūdzējušies par šo preci tās ražotājam vai tirgotājam, atzīst, ka to tikai pavirši pārskatīja, bet 26% ar lietošanas instrukciju neiepazinās vispār.

PTAC aicina patērētājus vienmēr pirms preces lietošanas iepazīties ar tās lietošanas instrukciju, jo, ja prece ir sabojājusies, to lietojot nepareizi, pārdevējs patērētājam iespējams atteiks novērst neatbilstību, kā rezultātā patērētājam nāksies segt izdevumus par preces remontu.

Pēdējo gadu laikā būtiski nav mainījies arī iedzīvotāju viedoklis par PTAC. Gandrīz pusei, jeb 48% aptaujāto iedzīvotāju ir pozitīvs viedoklis par PTAC, 20% negatīvs un aptuveni trešdaļa (31%) nespēja sniegt konkrētu atbildi uz šo jautājumu.

Lai noskaidrotu iedzīvotāju zināšanas par savām patērētāju tiesībām, kā arī pieredzi ar nekvalitatīvu vai nedrošu preču un pakalpojumu iegādi, PTAC 2019.gada izskaņā veica iedzīvotāju aptauju. Aptaujas veikšanai tika aptaujāti vairāk nekā 1 000 respondentu visos Latvijas reģionos.


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!