PwC: Tehnoloģijas būtiski atvieglojušas nodokļu saistību izpildi visā pasaulē

Jaunāko tehnoloģiju izmantošana visā pasaulē ievērojami atvieglojusi nodokļu saistību izpildi, secināts jaunākajā Pricewaterhouse Coopers (PwC) un Pasaules Bankas Grupas pārskatā Paying Taxes 2020.

Ziņojumā uzsvērts, ka to valstu nodokļu administrācijas, kuras ir ieviesušas tehnoloģiskus risinājumus, radījušas būtiskas priekšrocības saviem klientiem. Piemēram, tādās attālās valstīs kā Brazīlijā un Vjetnamā, pateicoties tehnoloģijām, laiks nodokļu saistību izpildei bija par 23% īsāks nekā iepriekšējā pārskata gadā. Savukārt, Kotdivuārā, Kirgizstānas Republikā un Izraēlā tika ievērojami samazināts nodokļu maksājumu skaits.

Eiropas Savienības (ES) un EEZ valstu reģionā uzņēmuma vidējā kopējā nodokļu un iemaksu likme, salīdzinot ar iepriekšējā pārskata gadu nav būtiski mainījusies un veido 38,9%. Saistību izpilde prasa vidēji 161 stundu, un veicama 10,9 maksājumos. Pētījuma autori atzīmē, ka visi Eiropas rādītāji ir zemāki nekā vidēji pasaulē.

Latvijā, salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, ir šķietami zemākais kopējais nodokļu un iemaksu apmērs – 38,1%, Lietuvā 42,6%, bet Igaunijā 47,8%.

Taču pasaules un Eiropas valstu mērogā, Baltija ir līdere attiecībā uz efektivitāti, laiku un procesiem, kas saistās ar nodokļu atgūšanu. Pēc iesniegšanas indekss ES un EEZ valstīs ir 83,1 (skalā no nulles līdz 100). Igaunijā – 99,4, Latvijā 98,1 un Lietuvā 97,5.

Eiropā šajā pārskata gadā 24 valstīs no 32 tika veiktas nodokļu izmaiņas, kas ietekmēja kopējo nodokļu un iemaksu apmēru. Sevišķi ievērojams nodokļu apmēra samazinājums ir noticis Rumānijā 20%, savukārt lielākais pieaugums – Itālijā 59%, informē pētīja autori.

Kopumā, pasaulē nodokļu slogs saglabājās salīdzinoši stabils visos četros rādītājos, ko izmanto pētījums, lai novērtētu nodokļu saistību izpildes smagumu biznesā: izpildes laiks (234 stundas); maksājumu skaits (23,1); kopējais nodokļu un iemaksu apjoms (40,5%) un pēc iesniegšanas indekss (60,9 no 100).

Lai arī kopējās nodokļu un iemaksu likmes vidējais rādītājs pasaulē gandrīz nav mainījies, ir bijusi nozīmīga nodokļu politikas maiņa atsevišķām valstu ekonomikām.

Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir ieviests Saūda Arābijā un Apvienotajos Arābu Emirātos, jo abas ekonomikas cenšas paplašināt savas nodokļu bāzes un samazināt atkarību no ieņēmumiem no dabas resursiem. Gana ir daļēji pārgājusi no PVN uz nodokļiem no pārdošanas. Būtiski samazināti nodokļi peļņai Gambijā, ASV, Ķīnā un Marokā.

Pētījumu Paying Taxes jau 14 gadus veic Pasaules banka sadarbībā ar PwC. Tā mērķis ir salīdzināt kopējo nodokļu slogu, laiku, kas nepieciešams, lai sagatavotu, iesniegtu un veiktu galveno nodokļu nomaksu un nodokļu maksājumu skaitu un biežumu 190 valstīs. Pētījuma objekts ir prototipa uzņēmums.

Lasiet arī: Pētījums: Nodokļu izpilde uzņēmumiem Latvijā – joprojām ilgākā Baltijā  

Pētījuma uzdevums ir vērtēt, kā prototipa uzņēmuma maksājamais nodokļu apmērs un saistību slogs, arī Latvijā izskatās salīdzinoši uz citu (190) valstu fona. Viens prototipa uzņēmums un vienota metodoloģija ir nepieciešami, lai visu šo valstu dati būtu savstarpēji salīdzināmi.

Pētījums ir veikts ilgstoši uz vieniem un tiem pašiem principiem, kas ļauj izdarīt secinājumus par nodokļu reformām pasaulē gan vēsturiskā aspektā, gan valstu savstarpējās konkurences aspektā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas