Raidījumā: Latvijas krievus dezinformē par COVID-19 nekaitīgumu 

Sašķelta informācijas telpa visu laiku bijis Latvijas drošības drauds. Tagad tā apdraud arī sabiedrības veselību. Faktu vietā krieviski runājošie saņem informāciju, ka koronavīruss ir līdzvērtīgs iesnām un ka tas ir ASV radīts bioloģisks ierocis, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.

Raidījumā norāda, ka Latvijā populārākajā krievu valodā raidošajā TV kanālā kopš pagājušās nedēļas vairs nav Latvijas ziņu. Taču ir daudz satura no Krievijas, kas ir pilns ar dezinformāciju par koronavīrusa pandēmiju. 

Tulkojums no 18.marta raidījuma:

Slēdz robežas, ierobežo sabiedrības liberālās brīvības. Sanāk, ka tā sabiedrība, kas mums ilgi stāstījusi, ka augstāk par liberālajām vērtībām, proti, cilvēks ar savām tiesībām stāv piramīdas augšpusē, viss pārējais nav svarīgi, tā netiek galā ar elementārām iesnām. Jo citādi, godīgi sakot, zinot statistiku, es to nosaukt nevaru. 

Kāda krīze briest pēc šīs mītiskās epidēmijas un kam patiesībā šis karš ir izdevīgs?

Bet mēs taču ne jau ar vīrusu tagad cīnāmies, par to jau stāsts. 

Ar galvu cīnāmies!

Cīnāmies viens ar otru. Nebūtu vīrusa, tas būtu jāizdomā.

Infodēmija. Pareizi.

Absolūti. Paldies, ka pateicāt. Tas ir karš bez karadarbības.

Trampam tas ir izdevīgi un vajadzīgi? Ir izdevīgi, jo ir ļoti vienkārši. Ar rokas mājienu ekonomikā iemet uzdrukātus 50 miljardus dolāru. Pirms Trampa vēlēšanām. 

Katrs mirušais, kas inficēsies veikalā vai teātrī, būs uz jūsu sirdsapziņas. Kā jūs pēc tam ar to dzīvosiet?

Jo ir grūti pierādīt, kur tieši viņš ir inficējies.

Šodien Zelenskis iznāca un ko viņš pateica. Viss, draugi, mums ir tikai pieci gadījumi, bet metro mēs slēdzam ciet, vēl to slēdzam, uz ielas neejam, sēžam, lieku tūkstoti pie pensijas piemaksā, ja tā maziņa. Kāpēc? Kur viņš lien? Viņiem vispār nav iemesla – nekāda – izsludināt tādus stingrus mērus.

Svētdienas vakarā, kad televīzijām ir augstākie reitingi, Latvijas trešajā populārākajā kanālā Pirmais Baltijas kanāls rāda Krievijā radītu diskusiju šovu Dok tok. Šoreiz veselus trīs raidījumus pēc kārtas, visus veltītus koronavīrusa pandēmijai. Diskusiju dalībnieki – ārsti, ierēdņi, rakstnieki –, vadītājs ir populārais krievu žurnālists Aleksandrs Gordons. Dalībnieki COVID-19 salīdzina ar iesnām, apgalvo, ka pandēmija rietumvalstīm ir izdevīga un par patiesību uzdod viegli pārbaudāmus melus, kas apstiprinot to, ka vīruss ir ASV mākslīgi radīts, skaidro raidījumā.

Vēl viena sadaļa no Krievijas raidījumā paustā:

Rēķināties ar vispārēju veselo saprātu būtu nedaudz naivi. Bet tā ir kā sniega bumba, tā ir pūļa psiholoģija, tai ar izraisītāju ir ļoti maz kopīga. Vēljovairāk, jums te grafiks lieliski parāda to, ko runā pie katra virtuves galda. Tikai padomājiet: 650 tūkstoši nāves gadījumu tikai no gripas katru gadu. Koronavīruss pat attāli netuvojas tam.

Tikmēr Nekā personīga uzsver, ka COVID-19 ir desmit līdz 40 reizes nāvējošāks par sezonālo gripu. «Šobrīd pasaulē tas nogalinājis 30 tūkstošus cilvēku, bet vīruss ir tikai izplatības sākumposmā. Pirmais Baltijas kanāls pārraidīto saturu nevērtē.»

Baltijas mediju alianses Juridiskās daļas vadītājs Sergejs Kārītis uz NP piezīmi, ka, piemēram, svētdien bija raidījums par to, ka koronavīruss nav nekas, no kā vajadzētu izvairīties, un jautājumu, kā viņš to vērtē paša kanāla iekšienē, atbildēja: «Godīgi sakot, es televīziju praktiski neskatos, godīgi pateikšu. Man grūti kaut ko komentēt, vai tāds ir bijis, bet, cik es zinu, mēs ziņu raidījumus vispār ņemam nost no ētera, tai skaitā arī Krievijā veidotus ziņu raidījumus.»

«Pirmā Baltijas kanāla saturu veido Krievijas Pirmā kanāla šovi un raidījumi. 16 gadus tajā bija arī raidījums Latvijas laiks, ko veidoja vietējie žurnālisti. Latvijas un Igaunijas drošības dienesti februārī kratīja kanāla telpas. Uzreiz pēc tam sekoja uzņēmuma paziņojums par vietējo ziņu dienestu slēgšanu. Pēdējais Latvijas ziņu raidījums Pirmajā Baltijas kanālā izskanēja 19.martā,» stāsta Kārītis.

Nekā personīga norāda, ka Krievijas Pirmā kanāla līdzīpašnieks ir Vladimira Putina draugs miljardieris Jurijs Kovaļčuks. Viņš iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstos. Oficiāli Kovaļčuks neskaitās saistīts ar Latvijā un Igaunijā raidošo Pirmo Baltijas kanālu un tā īpašnieku Baltijas mediju aliansi.

Taču Latvijas un Igaunijas drošības dienesti uzskata, ka aiz uzņēmuma patiesībā ir krievu miljardieris.

«Šobrīd vienīgās TV ziņas krievu valodā ir Latvijas sabiedriskās televīzijas 7.kanālā. Taču to auditorija ir niecīga. Gan līdz ārkārtas situācijai, gan pēc tam, skatoties LTV7, krieviski runājošie pavada ap 1% no visa televīzijas skatīšanai veltītā laika. Pirmajam Baltijas kanālam – ap 15%,» atzīmē Nekā personīga.

Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ivars Āboliņš komentē: «Mēs redzam, ka lielas auditorijas daļas netiek sasniegtas ar šo informāciju par to, kā mums visiem rīkoties, kā pasargāt sevi un sabiedrību. Īpaši neaizsargātas un nesasniedzamas ir Latvijas mazākumtautības, kuras atrodas absolūtā Krievijas un Kremļa propagandas, melu informatīvajā telpā. Šie cilvēki klausās to, ka visa šī krīze ir izdomājums, ka tās ir viltus ziņas, ka Eiropā netiek galā, un tamlīdzīgus melus.»

Nekā personīga norāda: «Mediju uzraugi šonedēļ uz ārkārtas situācijas laiku atļāva reģionālajām televīzijām un radiostacijām izmantot sabiedrisko mediju saturu. Pirmais Baltijas kanāls ar NEPLP akceptu piektdien sāka pārraidīt LTV7 ziņas krievu valodā.»

Latvijas Televīzijas LTV programmu direktore Rita Ruduša pauž: «Ļoti respektablas pētniecības institūcijas ir konstatējušas, tas ir empīriski pierādīts, ka tas ir viens no kanāliem, caur kuru Krievija īsteno propagandu un ir diezgan daudz nepatiesa, dezinformācija šajā kanālā redzama. Ja Latvijas nodokļu maksātāju atbalstīts saturs, kas top saskaņā ar žurnālistikas augstākajiem principiem, nonāk šādā ietvarā, tad mēs netieši leģitimizējam propagandas saturu.»

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts: «Šāds skatījums krīzes situācijā, varbūt es teiktu, sekundārs. Primāri ir, vai Latvijas iedzīvotājiem, lai kāda viņu priekšstatu sistēma būtu, ir pieeja precīzai informācijai par to, kas notiek valstī, kādi lēmumi, ko valsts no viņiem sagaida un kāda veida rīcībai jāseko. Tas, manuprāt, šobrīd ir primārs, un jāizmanto visi veidi, kā piekļūt cilvēku uzmanībai. Vai leģitimizē vai neleģitimizē, tā ir miera laika diskusija. Šajā situācijā es teiktu – nav vērts uz kaut ko tik detalizētu koncentrēties, galvenais, lai šie cilvēki sadzird, kas no viņiem tiek sagaidīts, sadzird, kāpēc tas tiek sagaidīts, un saprot savu atbildību individuālo šajā situācijā. Ja tas prasa valsts saturu ielikt pēc būtības Kremļa kanālā, tad tas ir jādara.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas