Raidījumā: Par KPV LV valsts piešķirtās naudas izlietojumu KNAB rit divas pārbaudes

Valsts prezidents Egils Levits pagājušajā nedēļā Saeimā iesniedzis grozījumus Ministru kabineta iekārtas likumā. Tie dotu valdības vadītājam tiesības uz laiku iecelt valsts ministrus šaurās, bet svarīgās jomās, tādās kā bērnu un ģimenes lietas, vai digitālā politika.

Šie nav vienīgie grozījumi, kurus rudenī likumdevējam solīja nodot valsts augstākā amatpersona. Levits apņēmās arī labot paša aizstāvētās izmaiņas Partiju finansēšanas likumā, norāda TV3 raidījums Nekā personīga.

Pirms diviem gadiem deputāti ievērojami palielināja naudu, ko partijas drīkst saņemt no valsts budžeta. Proti vairākums nobalsoja, lai piešķirtu naudu sev. Taču daži politiskie spēki pat pa šo neilgo laiku Saeimas līmenī izjukuši, bet naudu turpina saņemt.

Politiskās partijas nevar iztikt tikai ar biedru maksājumiem. Bet pārlieku liela atkarība no ziedotājiem var radīt situāciju, kad politiķi lēmumus pieņem sponsoru interesēs.

Valsts naudu, vairāk nekā četrus miljonus gadā, partijām dala pēc panākumiem pēdējās 13. Saeimas vēlēšanās. To saņem desmit partijas, arī vēlēšanās 2% slieksni pārvarējušie politiskie spēki.

Ja salīdzina ar iepriekšējo valsts līdzekļu piešķīrumu līdz 2019.gadam, tad Saeimā ievēlētās partijas tagad saņem piecas reizes vairāk. Vislielāko naudu 800 tūkstošus izmaksā Saskaņai un vēlēšanās otro vietu ieguvušajai KPV LV. Tās finansējums no valsts budžeta ik gadu ir vairāk nekā 640 tūkstoši.

Prieku par jauno sistēmu gadu pēc likuma labošanas, TV3 rīta raidījumam 900 sekundes izteica Valsts prezidents Egils Levits.

Privātpersonu ziedojumi partijām esot sarukuši, tie veidojot tikai 10% no partiju kopējās naudas, un esot panākts cerētais.

Tomēr ne Valsts prezidents, ne likumdevējs neparedzēja to, kas notiek ar valsts finansējumu, ja pēc Saeimas vēlēšanām no partijas pāri paliek tikai drupas, kā tas ir noticis ar KPV LV, atzīmē raidījumā. Artusa Kaimiņa vadītais politiskais spēks, kas vēlēšanās ieguva 16 deputātu vietas, parlamentā faktiski vairs nav pārstāvēts. Parlamentārieši izklīduši kur nu kurais – kāds pieslējies citai partijai, kāds nodibinājis savu, kāds nepārstāv nevienu politisko spēku. Juridiski ar KPV LV saistība ir tikai diviem deputātiem Mārim Možvillo un bijušajai labklājības ministrei Ramonai Petravičai.

Arī partijas nosaukums tagad ir cits – Par cilvēcīgu Latviju.

Taču par spīti notikušajam atteikties pusmiljona lielā valsts finansējuma gadā Par cilvēcīgu Latviju negrasās.

Nekā personīga arī stāsta, ka Par cilvēcīgu Latviju piebiedrojies Normunds Vilnītis. Viņu par pārkāpumiem atbrīvoja no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amata. Tagad viņš partijas vārdā raksta atbildes uz sūdzībām KNAB, lai politiskais spēks nezaudētu valsts finansējumu. Vilnīti partija algo par valsts piešķirto naudu, un mēnesī viņš saņem 1 100 eiro.

Iespaidīgu valsts finansējuma daļu partijas tērēja priekšvēlēšanu kampaņām 2020.gadā notikušajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. KPV LV uz vēlēšanām gāja ar Ralfu Nemiro priekšgalā, 126 000 par reklāmām tā samaksāja nezināmai firmai un domē vispār neiekļuva. Nekā personīga rīcībā esošie līgumi liecināja par vairāku pakalpojumu sadārdzinājumu. KNAB sācis divas pārbaudes. Šonedēļ uz biroju saukts arī Māris Možvillo.

KNAB 3.pārvaldes 1.nod priekšnieka p.i. Karīna Poļanska raidījumā saka: «Pārbaude šobrīd notiek par valsts finansējuma izlietojumu par 2020.gadu, pārbaude vēl nav pabeigta. Tā tiks pabeigta 2022.gada martā. Un esam pieskārušies arī 2021.gada tēriņiem un tā ir atsevišķa pārbaude. Iespēja tāda pastāv, ka kāds no procesiem tiks attīstīts no šīm pārbaudēm.»

Ja KNAB partiju atskaitēs atklāj vairāk nekā 30 tūkstošus ar partiju nesaistītus izdevumus, valsts finansējums tiek apturēts. Ņemot vērā, ka KNAB KPV LV pērnā gada tēriņu atbilstību likumam vētī tikai tagad, un rezultāti būs tikai pavasarī, var jau tagad droši prognozēt, ka Par cilvēcīgu Latviju kontā nākamā gada sākumā ieripos vairāk nekā 300 tūkstoši.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas