Raidījumā: Saeimas deputātu tikšanās ierakstu ar viltus Volkovu izmanto Krievijas televīzijā

Dienasgaismu ieraudzījis sarunas ieraksts starp Saeimas Ārlietu komisijas deputātiem un viltvārdi, kurš izlikās par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija kolēģi Leonīdu Volkovu. Saruna notika pavasarī, bet tās fragmentu publicēja dažas nedēļas pirms nākamnedēļ gaidāmajam Krievijas valsts domes vēlēšanām. To steigšus popularizēja Krievijas televīzijas kanāli, lai dramatiskā ziņu sižetā Latviju apvainotu «ārzemju aģentu» atbalstīšanā un apgalvotu, ka Latvijā Sputņik V vakcīnas uzskata par glābiņu pret Covid-19, stāsta LTV raidījumā De facto.

Šogad aprīlī atklājās, ka tā saucamie interneta jokdari no Krievijas Vovans un Leksus spējuši sarīkot sarunas ar vairāku valstu parlamenta deputātiem, izliekoties par Kremļa opozicionāra, Korupcijas apkarošanas fonda dibinātāja Alekseja Navaļnija kolēģi Leonīdu Volkovu. Viltvārži attālinātā režīmā tikās arī ar Latvijas Saeimas ārlietu komisiju. 

Politiķi, kuri bija iekrituši neīstā Volkova lamatās, attīstīja versiju, ka viltvārži noteikti izmantojuši deepfake jeb dziļviltojuma tehnoloģiju, kas ļauj foto vai video redzamajai personai runāt to, ko tā nebūtu teikusi. Tādēļ deputātiem nekādas šaubas par Volkova identitāti neesot radušās. 

Pēc notikušā īstais Leonīds Volkovs atzina: «Es saprotu, ka tas saistīts ar modernajām tehnoloģijām.»

De facto pauž, ka daļu no sarunu ierakstiem viltvārži publicējuši internetā, un visos video, kuros neīstais Volkovs parāda savu seju, ir nepārprotami skaidrs, ka nekāda datoru tehnoloģija nav izmantota. Viens no jokdariem Aleksejs Stoļarovs jeb Leksus, acīmredzot, pielīmējis sev bārdu un nedaudz nogrimējies, lai atgādinātu Volkovu. 

Tērpies halātā, neīstais Volkovs, piemēram, aicināja Nīderlandes parlamenta deputātus viņu atbalstīt finansiāli, pārskaitot virtuālo valūtu Bitcoin. Noslēgumā saruna kļuva par pilnīgu farsu, stāsta raidījumā. 

Video viltvārdis, kurš izliekas par Leonīdu Volkovu, Stoļarovs minēja frāzes, kā, piemēram, «Es jums vaicāšu, vai jūs esat gatavi sākt badastreiku, lai atbalstītu Alekseju» vai «Ļaujiet iepazīstināt ar mūsu līderi gadījumā, ja Aleksejs nebūs mūsu kustības līderis. Kurš būs nākamais, jūs zināt? Viņš ir kopā ar mani. Tas ir mūsu jaunais atbalstītājs. Tas ir Cūkas kungs. Cūkas kungs, pasveicini parlamenta locekļus!».

Nīderlandes deputāti sarunu ar neīsto Volkovu sarīkoja kā vieni no pēdējiem, kad līdzīgas sarunas jau bija notikušas ar Ukrainas, Lielbritānijas un Baltijas valstu deputātiem. 

Augusta beigās Vovans un Leksus publicēja rediģētu sarunas fragmentu no Saeimas Ārlietu komisijas sēdes. Tajā Navaļnija kolēģa lomas attēlotājs neuzvedas ne izaicinoši, ne provokatīvi, norāda De facto

«Varbūt tā viena nianse, tagad attinot atpakaļ to sarunu, filmu, kas indikatīvi varēja liecināt, ka varbūt kaut kas varētu nebūt kārtībā. Tas bija jautājums vai Latvija nebūtu gatava finansiāli atbalstīt,» atzina Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA).

Ierakstā ne brīdi nav redzama viltvārža seja, tādēļ nav iespējams pateikt, vai kāds par Volkovu bija pārģērbies vai izmantota smalkāka pieeja, piemēram, video viltojums. Saeima šo sarunu neierakstīja.

Ārlietu komisijas vadītājs raidījuma žurnālistiem gan apgalvoja, ka viltvārdis bija pieslēdzies sarunai ar video un viņu nevarēja atšķirt no īstā Volkova. 

Kols norādīja: «Un es neesmu viens, kas to apliecina. Kā jūs arī redzat tajā sižetā, piedalījās vairāki Saeimas ārlietu komisijas deputāti, tajā skaitā arī konsultanti. Un video bija ar Leonīdu Volkovu vismaz izskatā, balsī un šis cilvēks elpoja un kustējās. Tas arī radīja mums aizdomas, ka varētu būt attīstītāka tehnoloģija izmantota, dziļviltojuma tehnoloģijas.»

To, ka persona, kas izlikās par Volkovu, bija redzama video, De facto apliecināja vairāki komisijas deputāti, bet kā maskēšanās notika, viņi atturējās spriest.

Ārlietu komisijas loceklis Kaspars Ģirģens stāstīja: «Nekas neliecināja par to, ka varētu būt iesaistītas tehnoloģijas. Mūsdienās mēs redzam telefonos, kad ātrāk pakustina galvu programmas, netiek līdzi, bet šeit bija tiešām cilvēks līdzīgs, atbildēja profesionāli un arī atbildes neliecināja, ka atbildes ir bez dziļas domas. Ja man noliktu šīs divas bildes blakus – īsto Volkovu un neīsto Volkovu – man būtu grūti pateikt atšķirību.»

No aptaujātajiem komisijas deputātiem, kas piedalījās sēdē, tikai viens deputāts – Nikolajs Kabanovs (S) – De facto stāstīja ko citu. Viņš apgalvoja, ka viltvārža video nebija ieslēgts visu laiku. 

«Viņš bija ieslēdzis no paša sākuma, bet viņam ir kā bremzēja. Un tad viņš palūdza, vai mēs varētu ar viņu runāt bez bildes. Es saprotu, ka viņi paņēma īstā Volkova bildi, to mazliet pakustināja un pēc dažām minūtēm pārtrauca, tikai ar balsi bija saruna,» pastāstīja Kabanovs.

Neviens cits deputāts bez Kabanova šādi sēdes norisi neatstāstīja. 

Par šo kļūmi varētu tikai pasmieties, ja Krievija to neizmantotu propagandas nolūkos. Neilgi pēc tam, kad Vovans un Leksus publicēja sarunas fragmentus ar Saeimas deputātiem, tos tiražēja Krievijas valsts televīzijas kanāli RT un Rossija 24, stāstot, ka neīstais Volkovs savu seju deputātiem nerādīja, kas nesaskan ar komisijas locekļu teikto. 

«Kārtējā Vovana un Leksus izjokošana. Viņi atkal piezvanīja ārzemniekiem, bēguļojoša noziedznieka vārdā,» teikts Rossija 24 sižetā.

Krievijas kanāli savos sižetos pārmeta, ka Latvija grasās atbalstīt Navaļnija komandu, ko Kremlis uzskata par ārzemju aģentiem un ekstrēmistiem, kā arī izcēla to, ka Latvijā Sputņik V vakcīnas pret Covid-19 uzskata par labām.  

Latvijas izlūkošanas dienests SAB Vovana un Leksus aktivitātes uzskata par Krievijas mērķtiecīgu ietekmes operāciju. Abi tā sauktie jokdari arī īpaši necenšas slēpt kontaktus ar Krievijas varas struktūrām, piemēram, bildējoties kopā ar amatpersonām un nesen piedaloties Krievijas armijas rīkotā konferencē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas