bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 18.01.2020 | Vārda dienas: Antis, Antonijs, Antons
LatviaLatvija

Raidījumā: Vai grozījumus likumā gatavo «Lemberga prāvas» vilcināšanas dēļ?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aivars Lembergs

Saeimā tiek gatavoti grozījumi likumā, lai krimināllietās debašu runu un pēdējo vārdu nevarētu izstiept pārlieku garu. Ieceres atbalstītāji noliedz, ka izmaiņas tiek īpaši gatavotas tā sauktajai «Lemberga prāvai», bet uz to tās varēs attiecināt, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Krimināllieta, kurā apsūdzēts no pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs, tiek iztiesāta kopš 2009.gada 16.februāra – tātad vairāk nekā desmit gadus. Līdz šim lietā notikušas 627 tiesas sēdes, bet dažādu iemeslu dēļ 621 plānotā sēde nav notikusi. Tajā skaitā apsūdzēto, aizstāvju un tiesnešu slimību dēļ, apkopojis raidījums. «Nākamajā gadā jau ieplānotas 136 sēdes.»

«Nav iespējams izteikt prognozes par to, kad tiesa varētu pasludināt pirmās instances spriedumu šajā lietā,» raidījumam atbild Rīgas apgabaltiesas tiesnese Irīna Jansone.

Viņa skaidro, ka lietā vēl jānoslēdz debates, tad sekos replikas un apsūdzēto pēdējie vārdi, kuru ilgumu likums pašlaik neierobežo.

Raidījumā atzīmē, ka apgabaltiesas tiesnesis Juris Stukāns iesniedzis Saeimā priekšlikumu terminēt debašu un pēdējā vārda ilgumu. Viņš piedāvā, ka tiesas, uzklausot lietas dalībniekus, varētu noteikt debašu un pēdējo vārdu laiku. Tiesnesis gan noliedz, ka priekšlikumu sagatavot mudinājusi tieši «Lemberga lieta».

«Tā lieta jau viss, finiša taisnē, tur vairs neko īpaši mainīt nevar. Prokurori norunāja, divi advokāti norunāja, palika viens advokāts un pēdējie vārdi, tādēļ uz to procesu viennozīmīgi tas vairs nevar ietekmēt,» saka Stukāns.

Tomēr de facto pauž, ka «Lemberga prāvā» ne tuvu viss nav beidzies. Debatēt atlicis tieši Lemberga advokātam, un uz Lembergu attiecas aptuveni 300 epizodes. Prokurori savu debašu runu lasīja teju visa aizvadītā gada garumā – apmēram 80 sēdes.

Lembergam piešķirtais valsts apmaksātais advokāts Genādijs Ivankins debašu runu sāks teikt janvāra vidū. Bet viņš neplānojot to izstiept mēnešu garumā, pauž de facto. Vaicāts, vai ar klientu ir saskaņojis debašu ilgumu, Ivankins atbildēja, ka «viņš [Lembergs] dzīvo citā pilsētā. Mums komunikācija ir ļoti minimāla, teikšu atklāti – nekādas nav».

Grozījumi Kriminālprocesa likumā, kas turpmāk uzliktu tiesām pienākumu noteikt gan debašu runas, gan pēdējā vārda ilgumu, Saeimā tikuši cauri pirmajam no trim lasījumiem.

Arī atbildīgās komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe (JKP) raidījumam atbild, ka izmaiņas nav saistītas vienu konkrētu krimināllietu, bet «tas ir saistīts ar visiem nozīmīgiem iztiesāšanas procesiem, kur šis instruments [debates] tiek izmantots, pie tam ļaunprātīgi».

Pret priekšlikumu komisijā iestājās atsevišķi opozīcijas deputāti. Viens no tiem Lemberga vadītās partijas biedrs Gundars Daudze (ZZS), kurš uzskata, ka piedāvātā norma nav demokrātiska, atzīmē de facto.

Lai noņemtu spekulācijas, ka izmaiņas ir mērķētas vienai konkrētai krimināllietai, Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, kurš tiesā aizstāv kopā ar Lembergu apsūdzēto Ansi Sormuli, aicinājis noteikt, ka grozījumi neattieksies uz pašlaik tiesās esošajām lietām. Taču šāda atruna nav paredzēta, norāda raidījumā.

«Es konceptuāli iebilstu grozījumiem, kas tiek gatavoti vienas problēmas risināšanai, nevis sistēmiski. Es neesmu redzējis nevienu pētījumu, ne arī viedokļu apkopojumu, cik no 8 000 lietām, ko prokuratūra gadā nosūta uz tiesu, cik procentos lietu ir grūtības ir saprātīgu termiņu ievērošanu sakarā ar ilgām debatēm,» saka Rozenbergs.

Bez «Lemberga lietas» tiešām nav viegli atrast citus tik izteiksmīgus piemērus, pauž raidījumā.

Viens, kas tiek piesaukts, ir digitālās televīzijas (DTV) prāva. Tajā debates aizņēma nedaudz vairāk par gadu, norāda de facto.

«DTV lietā debates aizņēma lielu laiku, bet tās bija atbilstošas lietas apjomam un kopējam izskatīšanas laikam,» uzskata šīs lietas prokurors Monvīds Zelčs. Viņaprāt, debašu ilgumu nav pareizi ierobežot, jo, piemēram, nav skaidri kritēriji, kā laiks tiks nomērīts.

Lasiet arī: Ekskluzīvi | Lemberga advokāta aiziešana nav attaisnojums tiesas procesa vilcināšanai, tā Juris Juriss

DTV lietā tiesnesis bija pašreizējo grozījumu autors Stukāns. Viņš skaidro, ka tiesām spriedums jāpamato ar pierādījumiem, nevis ar debatēs dzirdēto, tādēļ nav nepieciešams tās gadiem klausīties.

«Šobrīd likumā tieši uzrakstīts pretēji, ka debašu ilgums nav ierobežots. Līdz ar to persona varētu runāt par katru teikumu, par katru lietā esošo vārdu un tas varētu būt ļoti ilgstoši, bet pēc būtības nepateikt neko,» pauž Stukāns.

Saeimas atbildīgajā komisijā vēl divas nedēļas var iesniegt priekšlikumus par likuma grozījumiem.

Komisijas vadītāja Strīķe apņēmusies priekšlikumiem iet cauri maksimāli īsos termiņos, jo grozījumu paketē ir arī citi pasākumi, lai paātrinātu lietu iztiesāšanu.


Pievienot komentāru

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!