bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 04.04.2020 | Vārda dienas: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda
LatviaLatvija

Raidījumā: Vai grozījumus likumā gatavo «Lemberga prāvas» vilcināšanas dēļ?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aivars Lembergs

Saeimā tiek gatavoti grozījumi likumā, lai krimināllietās debašu runu un pēdējo vārdu nevarētu izstiept pārlieku garu. Ieceres atbalstītāji noliedz, ka izmaiņas tiek īpaši gatavotas tā sauktajai «Lemberga prāvai», bet uz to tās varēs attiecināt, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Krimināllieta, kurā apsūdzēts no pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs, tiek iztiesāta kopš 2009.gada 16.februāra – tātad vairāk nekā desmit gadus. Līdz šim lietā notikušas 627 tiesas sēdes, bet dažādu iemeslu dēļ 621 plānotā sēde nav notikusi. Tajā skaitā apsūdzēto, aizstāvju un tiesnešu slimību dēļ, apkopojis raidījums. «Nākamajā gadā jau ieplānotas 136 sēdes.»

«Nav iespējams izteikt prognozes par to, kad tiesa varētu pasludināt pirmās instances spriedumu šajā lietā,» raidījumam atbild Rīgas apgabaltiesas tiesnese Irīna Jansone.

Viņa skaidro, ka lietā vēl jānoslēdz debates, tad sekos replikas un apsūdzēto pēdējie vārdi, kuru ilgumu likums pašlaik neierobežo.

Raidījumā atzīmē, ka apgabaltiesas tiesnesis Juris Stukāns iesniedzis Saeimā priekšlikumu terminēt debašu un pēdējā vārda ilgumu. Viņš piedāvā, ka tiesas, uzklausot lietas dalībniekus, varētu noteikt debašu un pēdējo vārdu laiku. Tiesnesis gan noliedz, ka priekšlikumu sagatavot mudinājusi tieši «Lemberga lieta».

«Tā lieta jau viss, finiša taisnē, tur vairs neko īpaši mainīt nevar. Prokurori norunāja, divi advokāti norunāja, palika viens advokāts un pēdējie vārdi, tādēļ uz to procesu viennozīmīgi tas vairs nevar ietekmēt,» saka Stukāns.

Tomēr de facto pauž, ka «Lemberga prāvā» ne tuvu viss nav beidzies. Debatēt atlicis tieši Lemberga advokātam, un uz Lembergu attiecas aptuveni 300 epizodes. Prokurori savu debašu runu lasīja teju visa aizvadītā gada garumā – apmēram 80 sēdes.

Lembergam piešķirtais valsts apmaksātais advokāts Genādijs Ivankins debašu runu sāks teikt janvāra vidū. Bet viņš neplānojot to izstiept mēnešu garumā, pauž de facto. Vaicāts, vai ar klientu ir saskaņojis debašu ilgumu, Ivankins atbildēja, ka «viņš [Lembergs] dzīvo citā pilsētā. Mums komunikācija ir ļoti minimāla, teikšu atklāti – nekādas nav».

Grozījumi Kriminālprocesa likumā, kas turpmāk uzliktu tiesām pienākumu noteikt gan debašu runas, gan pēdējā vārda ilgumu, Saeimā tikuši cauri pirmajam no trim lasījumiem.

Arī atbildīgās komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe (JKP) raidījumam atbild, ka izmaiņas nav saistītas vienu konkrētu krimināllietu, bet «tas ir saistīts ar visiem nozīmīgiem iztiesāšanas procesiem, kur šis instruments [debates] tiek izmantots, pie tam ļaunprātīgi».

Pret priekšlikumu komisijā iestājās atsevišķi opozīcijas deputāti. Viens no tiem Lemberga vadītās partijas biedrs Gundars Daudze (ZZS), kurš uzskata, ka piedāvātā norma nav demokrātiska, atzīmē de facto.

Lai noņemtu spekulācijas, ka izmaiņas ir mērķētas vienai konkrētai krimināllietai, Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, kurš tiesā aizstāv kopā ar Lembergu apsūdzēto Ansi Sormuli, aicinājis noteikt, ka grozījumi neattieksies uz pašlaik tiesās esošajām lietām. Taču šāda atruna nav paredzēta, norāda raidījumā.

«Es konceptuāli iebilstu grozījumiem, kas tiek gatavoti vienas problēmas risināšanai, nevis sistēmiski. Es neesmu redzējis nevienu pētījumu, ne arī viedokļu apkopojumu, cik no 8 000 lietām, ko prokuratūra gadā nosūta uz tiesu, cik procentos lietu ir grūtības ir saprātīgu termiņu ievērošanu sakarā ar ilgām debatēm,» saka Rozenbergs.

Bez «Lemberga lietas» tiešām nav viegli atrast citus tik izteiksmīgus piemērus, pauž raidījumā.

Viens, kas tiek piesaukts, ir digitālās televīzijas (DTV) prāva. Tajā debates aizņēma nedaudz vairāk par gadu, norāda de facto.

«DTV lietā debates aizņēma lielu laiku, bet tās bija atbilstošas lietas apjomam un kopējam izskatīšanas laikam,» uzskata šīs lietas prokurors Monvīds Zelčs. Viņaprāt, debašu ilgumu nav pareizi ierobežot, jo, piemēram, nav skaidri kritēriji, kā laiks tiks nomērīts.

Lasiet arī: Ekskluzīvi | Lemberga advokāta aiziešana nav attaisnojums tiesas procesa vilcināšanai, tā Juris Juriss

DTV lietā tiesnesis bija pašreizējo grozījumu autors Stukāns. Viņš skaidro, ka tiesām spriedums jāpamato ar pierādījumiem, nevis ar debatēs dzirdēto, tādēļ nav nepieciešams tās gadiem klausīties.

«Šobrīd likumā tieši uzrakstīts pretēji, ka debašu ilgums nav ierobežots. Līdz ar to persona varētu runāt par katru teikumu, par katru lietā esošo vārdu un tas varētu būt ļoti ilgstoši, bet pēc būtības nepateikt neko,» pauž Stukāns.

Saeimas atbildīgajā komisijā vēl divas nedēļas var iesniegt priekšlikumus par likuma grozījumiem.

Komisijas vadītāja Strīķe apņēmusies priekšlikumiem iet cauri maksimāli īsos termiņos, jo grozījumu paketē ir arī citi pasākumi, lai paātrinātu lietu iztiesāšanu.


Pievienot komentāru

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!