Raidījums: Gerhards, iespējams, AS Latvijas Valsts meži izveidojis ietekmīgu amatu savam ilggadējajam kolēģim

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), iespējams, izveidojis amatu savam ilggadējajam kolēģim Jānim Lapiņam ministrijas pakļautībā esošajā uzņēmumā Latvijas Valsts meži, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Latvijas Valsts meži ir viens no lielākajiem un pelnošākajiem Latvijas valstij piederošajiem uzņēmumiem. Gada apgrozījums pārsniedz 300 miljonus, peļņa – 30 miljonus eiro.

Līdz 2019.gada rudenim uzņēmuma valdē strādāja četri locekļi – Roberts Strīpnieks, Gints Bumbieris, Arnis Melnis, Edvīns Zakovics. Trīs no viņiem amatā bijuši jau 20 gadus un par darbu mēnesī saņem vairāk nekā 10 000 eiro.

Tomēr aizvadītā gada vasarā Latvijas Valsts meži izsludināja konkursu uz vēl viena valdes locekļa amatu. Nekā personīga norāda, ka kandidātiem bija noteiktas ļoti specifiskas prasības – vismaz trīs gadu pieredze vides vai zemes dzīļu jautājumos un vienlaikus arī informācijas tehnoloģiju nozarē. Kandidātu CV jau bija jābūt pieciem gadiem valdes locekļa amatā un trim gadiem lielas kapitālsabiedrības vadīšanā.

Vajadzība pēc piektā valdes locekļa esot radusies, jo 2019.gada sākumā uzņēmuma padomes sagatavotajā izvērtējumā secināts, ka Latvijas Valsts meži neizmanto iespēju pelnīt ar saviem informācijas tehnoloģiju produktiem un derīgajiem izrakteņiem, ziņo raidījums.

Konkursā pieteikušies deviņi kandidāti, no kuriem par piemērotāko atzīts Jānis Lapiņš, kurš četrus gadus bijis Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) valdes loceklis. Viņš iepriekš bijis arī datu inženieris un iepirkumu komisijas loceklis Elektronisko sakaru direkcijā, kā arī valdes loceklis Latvijas dzelzceļa (LDz) meitasuzņēmumā.

Nekā personīga norāda, ka Lapiņa karjeras pavērsieni sakrīt ar politiķa Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) darba gaitām – abi vienlaikus strādājuši LDz koncerna vadībā, turklāt, kad Gerhards sāka vadīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), tās pakļautībā esošo LVĢMC sāka vadīt Lapiņš. 2019.gada sākumā, Gerhardam kļūstot par zemkopības ministru, Latvijas Valsts mežos tiek radīta jauna valdes locekļa vieta, ko iegūst Lapiņš, norāda raidījumā.

Pats Lapiņš raidījumam gan noliedz, ka būtu Gerharda uzticamības persona.

Nekā personīga žurnālisti atzīmē, ka paralēli darbam LVĢMC Lapiņš četrus gadus vadīja arī Aqua Riga, kuras īpašnieks ir pašvaldības uzņēmums Rīgas ūdens, kas bija tiešā tā brīža Rīgas mēra Nila Ušakova (S) pakļautībā.

Drīz pēc tam, kad pašreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) no Rīgas mēra amata atstādināja Ušakovu, arī Lapiņš atkāpās no amatiem LVĢMC un Aqua Riga, norāda raidījums.

Pats Lapiņš gan to skaidro ar lielo darba slodzi un nogurumu un noliedz, ka lēmums būtu saistīts ar politiskās varas maiņu VARAM.

Pūce gan esot bijis neapmierināts ar kavēšanos Eiropas Savienības (ES) projektu izpildē, ziņo raidījums.

Iezīmējas iespējamas Lapiņa saistības ar Māri Martinsonu

Valsts kontrole (VK) bija atklājusi, ka LVĢMC gadiem ilgi kavējas ar Salaspils atomreaktora likvidēšanu. Šīm mērķim piešķirto naudu VARAM Gerharda laikā novirzījusi citiem mērķiem, piemēram, kvadriciklu, datorprogrammu iegādei un Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu Ivara Āboliņa un Patrika Grīvas biedrības finansēšanai, vēsta Nekā personīga.

LVĢMC iepirkumā par Salaspils atomreaktora likvidēšanu 2017.gadā uzvarēja ar uzņēmēju Māri Martinsonu saistībā būvfirma Velve, kuras piedāvājums bija piecreiz dārgāks nekā starptautiskas atomelektrostaciju demontāžā pieredzējušas apvienības pieteikums. Tomēr žurnālisti tad noskaidroja, ka Velvei izdevās uzvarēt, jo konkurenti no konkursa tika izslēgti pateicoties firmas Būvuzraugi LV atzinumam, ko sniedza Martinsona firmu vadībā strādājis eksperts.

Naudas trūkuma dēļ darbus atlika, bet  tie paši uzņēmumi Velve un Būvuzraugi LV gadu vēlāk uzvarēja piecus miljonus eiro vērtos konkursos par LVĢMC ēkas renovāciju un darbu uzraudzību, informē Nekā personīga.

Raidījums arī norāda – kopš LVĢMC valdē strādāja Lapiņš, septiņos centra iepirkumos uzvarējis IT pakalpojumu uzņēmums Uniso, līgumu kopsummai sasniedzot trīs miljonus eiro.

Lasiet arī: Pēc Helmaņa aizturēšanas iemeslu noskaidrošanas Gerhards vērtēs, vai paturēt viņu par padomnieku

Nekā personīga zināms, ka iepirkumu norisi personīgi uzraudzījis uzraudzījis tieši Lapiņš, lai gan oficiāli tos organizēja neatkarīga iepirkumu komisija. Pats Lapiņš gan noliedz, ka Uniso panākumus varētu saistīt ar viņa atrašanos LVĢMC valdē.

Uniso ir arī regulārs VARAM pakļautībā esošās kapitālsabiedrības Elektroniskie sakari iepirkumu ieguvējs. Tagad firma ievākusies Elektronisko sakaru telpās. Šajā iestādē savulaik sākās Lapiņa un Uniso sadarbība, veidojot telefonu numerācijas datu bāzi, informē raidījums.

Uniso ir Māra Martinsona vadītā motorkrosa kluba sponsors, tāpat atbalsta basketbola kluba VEF Rīga pasākumus, kur Martinsons bija prezidents līdz 2016.gadam, atzīmē Nekā personīga.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas