bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 11.12.2019 | Vārda dienas: Valdemārs, Valdis, Voldemārs
LatviaLatvija

Raidījums: Rīgas satiksmes lietā kratīšana notikusi arī Amerika dzīvesvietā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas satiksmes iepirkumu lietā, ko uzsācis, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kratīšana notikusi arī Rīgas vicemēra Andra Amerika dzīvesvietā, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Katrs Rīgai piegādātais trolejbuss, autobuss, tramvajs rīdziniekiem izmaksājis par pieciem līdz septiņiem procentiem dārgāk, jo šāda summa samaksāta kukuļos. KNAB izmeklēšana atklāj rūpīgi izplānotu,  sistēmisku un ilgstošu korupciju Rīgas satiksmē. Lai viss noritētu gludi, bija jāvienojas ar čehu un poļu transportlīdzekļu ražotājiem, jāsadārdzina iepirkums, ar Rīgas satiksmi saistītai firmai jāslēdz vienošanās par fiktīviem pakalpojumiem, un nauda jāatmazgā, lai nav izskaitļojams kukuļa gala saņēmējs. Par gadiem ilgušajām shēmām bija jāzina Rīgas satiksmes vadītājam Leonam Bemhenam, kurš lika savu parakstu uz mākslīgi sadārdzinātajiem iepirkumu līgumiem. KNAB norāda, ka organizētās grupas noziegumi bijuši iespējami vienojoties ar vārdos neminētām domes amatpersonām. Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētājs ir Rīgas mērs Nils Ušakovs, kurš visos iepriekšējos skandālos Bemhemu ir aizstāvējis un paturējis amatā. Raidījumam zināms, ka KNAB veicis kratīšanu Amerika dzīvesvietā.

Taureņu pirts Božu ūdenskrātuves krastā, kur 2013.gadā KNAB noklausījās uzņēmēja Māra Martinsona un Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča sarunas, kļuva par aizmetni jaunai izmeklēšanai par gadiem ilgušām shēmām uzņēmumā Rīgas satiksme. Atpūtas kompleksā Taureņi ierakstītās ietekmīgu cilvēku sarunas tiesībsargiem atklāja slēgtu, savstarpēji uzticamu personu grupu, kuras uzdevums bijis noorganizēt, lai daļa no Rīgas satiksmes iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis. KNAB atklāja, ka grupa iesaistīta vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus.

Shēma pamatā darbojās šādi – vispirms ar ārzemju ražotāju bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau ripoja Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar Rīgas satiksmi saistītai privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Šī firma tālāk naudu skaitīja caur fiktīviem uzņēmumiem par neesošiem pakalpojumiem un galā kukulis tika sadalīts.

Tiesības piegādāt Rīgai jaunus 125 trolejbusus 2013.gadā un 20 zemās grīdas tramvajus 2016.gadā ieguva čehu grupas uzņēmums Škoda. Savukārt 175 autobusus – pirms pieciem gadiem Polijas uzņēmums Solaris. Tā kā iepirkumi ir lieli, transports pienāk pa daļām un maksā tad, kad tos saņem. Pēdējām piegādēm bija jānoslēdzas nākamgad. Nekā personīga zināms, ka KNAB pie šīs lietas strādāja ilgi, bet vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā ieradās  Škodas pārstāvis Vladimirs Kozaks.  Solaris pārstāvjus aizturēja poļu likumsargi, bet nozieguma vieta ir Rīga.

Kā zināms, nedēļas laikā KNAB aizturēja septiņus cilvēkus, Rīgas satiksmes iepirkumu daļas vadītāju Igoru Volkinšteinu, uzņēmēju Māri Martinsonu, Aleksandru Krjačeku, Edgaru Teterovski, kuru uz tiesu neatveda veselības problēmu dēļ, un Elīnu Kokinu, kurai vienīgajai kā drošības līdzeklis nav piemērots apcietinājums. Pagaidām augstākā no KNAB aizturētajām amatpersonām ir piektdien, 14.decembrī, apcietinātais Rīgas satiksmes ilggadējais vadītājs Leons Bemhens.

Raidījumam zināms, ka Volkinšteinam bija savedēja loma. Viņam bija jānosēdina pie viena galda gan transporlīdzekļu ražotāji, gan personas, kurām bija jāslēpj kukuļa pēdas, lai viss ritētu pēc iepriekš norunāta scenārija. Autobusu, trolejbusu un tramvaju ražotāju pārstāvju tikšanās ar kukuļa shēmu autoriem Rīgā parasti notika Valdemāra ielā Volkinšteina dēla vīna bārā. Šeit varēja netraucēti runāt un patīkamā gaisotnē apspriest jaunas shēmas kārtējā iepirkumā.

Martinsonu un Rīgas vicemēru Andri Ameriku vieno darījumu saites. 2010.gadā viņš Martinsona Belizas firmai Prosperity Financing Limited aizdeva pusmiljonu eiro, bet nākamajā gadā aizdevumu saņēma ar 20% uzviju. Nekā personīga rīcībā esošs 2010.gadā slēgts dalībnieku līgums liecina, ka tas pats Martinsona ofšoruzņēmums bija viens no kreditētāja 4Finance īpašniekiem. Sākot ar 2014.gadu, Ameriks un viņa dēls deklarācijās norādījuši, ka iegādājušies 4finance un cita ātro kredītu devēja Mogo obligācijas. Abiem ofšoros slēptajiem ātro kredītu uzņēmumiem ir daudz līdzību. Kopš 2014.gada Ameriks un viņa dēls kopā procentos no šiem uzņēmumiem saņēmis vairāk nekā 600 tūkstošus eiro.

Aleksandrs Krjačeks, caur kura kontrolēto firmu visdrīzāk izgāja amatpersonām domātā kukuļa nauda, ir Amerika partijas Gods kalpot Rīgai dibinātājs  un partijai sešos gados noziedojis vairāk nekā 70 tūkstošus eiro. Krjačeks atbalstījis arī Saskaņu ar krietni pieticīgākām summām. Ameriks no Krjačeka norobežojas un apgalvo, ka viņu slēgs laukā no partijas. Pavisam mazrunīgs Ameriks ir par KNAB veikto kratīšanu pie viņa paša  mājās otrdienas, 11.decembra vakarā.

Rīgas satiksmes korupcijas lietā apcietinātajiem ārvalstu kompāniju pārstāvjiem par kukuļdošanu draud desmit gadu ilgs cietumsods, ko mīkstinātu atzīšanās, kam kukulis bija domāts.

Tikmēr Latvijas Televīzijas raidījums de facto vēsta, ka Ameriks, kurš šonedēļ vairījās apstiprināt, vai viņa kabinetu un dzīvesvietas kratīja KNAB, nespēja paskaidrot arī raidījuma rīcībā esošo video, kurā viņš pērnvasar fiksēts kopā ar uzņēmēju Māri Martinsonu kādā Minskas restorānā. Martinsons šonedēļ pēc KNAB lūguma tika apcietināts kriminālprocesā, kas sākts par aizdomām par Rīgas satiksmes iepirkumu ietvaros maksātiem kukuļiem uzņēmuma un Rīgas domes amatpersonām.

Par kukuļu naudas atmazgātāju «pakalpojumu» organizēšanu KNAB tur aizdomās uzņēmēju Māri Martinsonu, zināms de facto.

KNAB piemin iespējamo kukuļu maksāšanu Rīgas domes amatpersonām, tomēr starp aizdomās turētajiem nevienas Rātsnama amatpersonas nav. Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētājs ir Rīgas mērs Nils Ušakovs, arī atbildīgo domes komiteju vada Saskaņas pārstāvis, līdz ar to formāli ar šo uzņēmumu Amerikam saistības nav. Taču tāda viņam ir ar Martinsonu, ko apliecina arī de facto rīcībā nonākušais video, kas nofilmēts pērnvasar Minskas restorānā Gosci. Tajā redzams, kā vispirms no kāda restorāna zāles iznāk Martinsons kopā ar dažām pavadonēm un pēc dažām sekundēm seko Ameriks.

Iepriekš Ameriks allaž noliedza, ka kādreiz būtu devies komandējumos vai ceļojumos kopā Martinsonu, taču tagad pagājušā gada jūlija notikumus Baltkrievijas galvaspilsētas restorānā paskaidrot nespēja: «Neatceros, tiešām neatceros.» Arī video noskatīšanās Amerikam atcerēties tās dienas notikumus nepalīdz: «Nu paklausieties, nu atvainojos vēlreiz… (..) Es nevaru šobrīd atcerēties, kur kādā brīdī es esmu bijis. Ja jūs gribat vēlreiz paprasīt par Martinsonu – atbildu: es Martinsona kungu pazīstu ilgus gadus, esmu [LBS] basketbola padomē ar viņu ievēlēts kopā, esmu viņu pazinis arī kādus gadus 20 atpakaļ. Bet atkārtošu arī vēlreiz to: godātie kolēģi, tas, ka es pazīstu cilvēku, nenozīmē, ka es kopā ar viņu taisu biznesu jeb taisu kādas nelikumīgas darbības. (..) Tas, ka es esmu kaut kur bijis vai neesmu bijis – tas ir noziegums?»

Vaicāts, vai KNAB pie viņa veiktās kratīšanas nevarētu būt saistītas tieši ar pazīšanos ar Martinsonu, Ameriks attrauc: «Par procesa virzību es varu atbildēt: man nav nekādu šobrīd apsūdzību. Arī aizdomas nav. Godātie kolēģi, nu pagaidīsim, nu!»

Martinsonam šis ir jau otrais KNAB sāktais kriminālprocess gada laikā. Februārī viņš jau bija spiests paviesoties birojā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča iespējamās kukuļošanas lietas ietvaros. Rimšēviča lietā Martinsonam apsūdzības ieskatā bijusi savedēja jeb garanta loma – viņš esot palīdzējis organizēt Latvijas Bankas prezidenta un Trasta komercbankas sadarbību. Aizdomas, ka Martinsonam bijusi līdzīga lietu kārtotāja loma, KNAB ir arī tagad.

Februārī Martinsons jau pēc divām diennaktīm atkal bija brīvībā, taču tagad viņam nāksies pavadīt aiz restēm vēl kādu laiku. Tiesa apmierināja KNAB lūgumu Martinsonam kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu.


Pievienot komentāru

Igaunijā aicina potēt ukraiņu viesstrādniekus pret masalām

Igaunijas Veselības pārvalde izplatījusi ieteikumu uzņēmumiem, kuri nodarbina viesstrādniekus no Ukrainas, nodrošināt viņu vakcināciju saistībā ar slimības uzliesmojumu Ukrainā.

ANO tiesā: Mjanmas līdere noliedz genocīdu pret rohindžām

ANO Starptautiskajā Tiesā Mjanmas līdere Auna Sana Su Či aizstāvējusi savu valsti pret pārmetumiem, ka tās vara pastrādājusi genocīdu pret rohindžu tautības iedzīvotājiem.

Komisija atbalsta grozījumus, kas ļautu Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vairākums nolēma konceptuāli atbalstīt likumu grozījumus, kas Rīgas domes iespējamās ārkārtas vēlēšanās ļautu pašvaldības domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt pakalpojumus Lembergam un iestādēm, kas pakļautas ASV sankcijām

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt nekādus finanšu pakalpojumus smagos noziegumos apsūdzētajam un ASV «melnajā sarakstā» iekļautajam Aivaram Lembergam.

Latvijā šogad ar fotoradariem konstatēti 3 179 vinjetes nemaksātāji

Ar fotoradaru palīdzību šogad konstatēti 3 179 kravas automašīnu vadītāji, kuri gan pārkāpa atļauto braukšanas ātrumu, gan nebija nopirkuši vinjeti jeb samaksājuši nodevu par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu lietošanu.

Ugunsgrēks Tartu privātmājā paņem ģimeni

Ugunsgrēkā Tartu pilsētā gājusi bojā piecu cilvēku ģimene, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Banka Citadele iegādājas Baltijā strādājošo līzinga kompāniju UniCredit Leasing

Citadele banka iegādāsies 100% SIA UniCredit Leasing akciju, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā.

Prognoze: Britu vēlēšanās uzvarēs Džonsona konservatīvie

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās, kas gaidāmas ceturtdien, gaidāma premjerministra Borisa Džonsona Konservatīvās partijas uzvara un parlamenta vairākum izcīnīšana, tā prognozē britu sabiedriskās domas pētnieki YouGov.

Veikti 20% no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas projektēšanas Rail Baltica ietvaros

Pilnsabiedrība Bererix ir noslēgusi teritoriju, sliežu, pazemes telpu u.c. infrastruktūras topogrāfiskās izpētes un uzmērīšanas darbus.

Valdība par pašvaldību ministra rosināto Rīgas domes atlaišanu lems 17.decembrī

Valdība par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rosināto Rīgas domes atlaišanu lems otrdien, 17.decembrī.

Nākamgad ģimenes ārsta apmeklējums daļai iedzīvotāju varētu kļūt dārgāks

Nākamgad samazināsies vai pieaugs vairāki pacientu līdzmaksājumi, tostarp par ģimenes ārsta apmeklējumu daļai iedzīvotāju būs jāmaksā divi eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā.

Autovadītājiem: Šorīt ceļi ir slideni, jābrauc uzmanīgāk

Apledojums 11.decembra rītā apgrūtina braukšanu vietām Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ASV liedz Lembergam un ģimenei korumpētības dēļ ieceļot ASV

ASV Valsts Departaments noteicis smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam un viņa tuvākiem pieaugušiem ģimenes locekļiem aizliegumu ieceļot ASV, jo Vašingtona uzskata, ka Lembergs kā amatpersona bijis «iesaistīts apjomīgā korupcijā».

Šodien Latvijā sākas gripas epidēmija

Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

ReRe būve 1 nodevusi Valsts nekustamajiem īpašumiem Jaunā Rīgas teātra ēku

Pilnsabiedrība ReRe būve 1 otrdien, 10.decembrī, nodevusi VAS Valsts nekustamie īpašumi Jaunā Rīgas teātra ēku.

Valdība vienojas par atbalstu ES mērķim līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti

Valdība vienojās par Latvijas atbalstu Eiropas Savienības mērķim līdz 2050.gadam kļūt par vienu no pirmajiem reģioniem, kas sasniedz siltumnīcefekta gāzu emisiju neto nulles līmeni jeb klimatneitralitāti.

Igauņu ministrs: Rail Baltica tiks pabeigts laikus, līdz 2026.gadam

Lai arī Igaunijā par Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvdarbiem izskanējušas bažas par iespējamu gala termiņa kavēšanu, Igaunijas ekonomisko lietu un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss uzskata, ka darbi tiks pabeigti laikā līdz 2026.gadam.

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas, informē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Iespējams, tiks pacelts jautājums par Lemberga atstādināšanu no LOK

Latvijas Olimpiskā komitejas izpildkomitejas sēdē otrdien, 10.decembrī, iespējams, tiks pacelts jautājumu par Aivara Lemberga atstādināšanu no LOK izpildkomitejas locekļa amata.

Čehijā slimnīcas šaušanas aizdomās turēto atrod mirušu

Čehijā atrasts miris vīrietis, kuru policija tur aizdomās par sešu cilvēku nogalināšanu slimnīcā Ostravas pilsētā, vēsta Čehijas Radio.

Video: Lietuvā izlaidīs pasaulē pirmo digitālo monētu kolekcionāriem

Lietuvā, kuras finanšu nozare cenšas pie piesaistīt ārvalstu investorus finanšu tehnoloģiju pakalpojumu jomā, centrālā banka paziņojusi par pasaulē pirmās digitālās kolekcionāru monētas veidošanu.

Tiesa patur apcietinājumā arī Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā apcietināto Unguru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu, ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam, apsargam Kasparam Unguram.

Lembergs aptur savu darbību Ventspils brīvostas valdē

ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs nolēmis apturēt savu darbību Ventspils brīvostas valdē.

Čehijā šaušana slimnīcā. Uzbrucējs aizbēg

Čehijā seši cilvēki nogalināti, kad otrdien kādā slimnīcā bruņots vīrietis atklājis uguni uz cilvēkiem uzgaidāmajā telpā, tā paziņojis Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs.

Bezdarba līmenis Latvijā novembra beigās pieaudzis līdz 5,8%

Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 5,8% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,1 procentpunktu vairāk nekā mēnesi iepriekš.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!