Raidījums: Vairākās valsts iestādēs notikusi krāpniecība ar datorprogrammām

Krāpniecība ar aizdomīgiem datorprogrammu pirkumiem, iespējams, notikusi arī Iekšlietu ministrijā (IeM), ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.

Tā kā organizēt iepirkumu katru reizi, kad valsts iestādei nepieciešama datorprogramma, ir lieka resursu šķērdēšana, to visbiežāk bez liekas birokrātijas dara caur Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) uzturēto Elektronisko iepirkumu sistēmu (EIS). Pērn tajā no visiem 90 miljonu vērtajiem iepirkumiem «lauvas tiesa», tas ir, 35 miljoni aizgāja tieši datorprogrammām un datorspeciālistu konsultācijām, skaidro raidījums.

Peļņas iespējas vietējiem uzņēmējiem likušas EIS reģistrēt desmitiem it kā pašu veidotas programmas, informē Nekā personīga un norāda – divas no šīm programmām nonākušas policijas redzes lokā.

Pēc audita Veselības ministrijā (VM) atklājās, ka programmas Owitech un GrayWolf varētu būt fiktīvas, un par, iespējams, neesošu datorprogrammu iegādi miljona vērtībā ministrijā Valsts policijā (VP) sākts kriminālprocess.

Arī citās valsts iestādēs zem šiem pašiem nosaukumiem pirkti atšķirīgi produkti un pakalpojumi – sākot no jaunu sistēmu būvēšanas līdz kiberdrošības sargāšanai. Līdz ar to radušās aizdomas par shēmu iepirkumu procedūras apiešanai, ziņo Nekā personīga.

Tomēr šo pašu programmu iegādājusies arī IeM, kas tagad atklājusi iespējamus pārkāpumus iepirkumā. Tos pārbaudīs VP un Iekšējās drošības birojs. Ministrija vērsusies arī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē, kur oktobra beigās resoriskā pārbaude izbeigta.

IeM Informācijas centrs par Owitech licencēm un programmas ieviešanu šogad un pērn kopā samaksāja gandrīz 200 000 eiro.

Kad VM paziņoja par izmeklēšanu Owitech iepirkumos, dienesta pārbaudi sāka arī IeM Informācijas centrā. Tur programmas atrada, bet iepirkšanās apstākļi EIS radīja aizdomas, informē Nekā personīga.

Raidījums informē, ka Owitech un GrayWolf pirkušas arī citas ministriju pakļautības institūcijas. Piemēram, Latvijas Nacionālā bibliotēka par šiem produktiem samaksājusi ap 200 000 eiro un izmantojusi tās, lai dažādas digitālo objektu krātuves savienotu vienā sistēmā.

Tiesu administrācija par šīm pašām programmām iztērējusi 700 000 eiro, un tām bija ātri jārada jauna maksātnespējas procesu uzskaite.

Tiesu administrācijas Tiesu un zemesgrāmatu departamenta Izpildu lietu reģistra nodaļas vadītājs Rihards Daniševskis skaidro, ka šis risinājums viņiem ieteikts, jo, ņemot šīs licences, mērķi varētu sasniegt daudz ātrāk un lētāk.

Nekā personīga norāda, ka, lai gan šādu sistēmu izstrādātājus jāmeklē atklātos konkursos, EIS paver iespēju to apiet, ja konsultanti izpēta tirgu un iesaka pirkt konkrētu programmatūru.

VM konsultācijām nolīga firmu Forceo, kas ieteica izmantot Analytica ražoto Owitech. Konsultanti gan noklusēja, ka ieteikumus palīdzēja veidot pati Analytica, noskaidrojuši žurnālisti.

VM pēc Forceo ieteikuma iegādājās Owitech, tomēr piegādāja vairākas reizes lētāku ārvalstu ražotāja programmu. Analytica gan noliedz, ka viņi svešu produktu uzdotu par savu, un uzskata – tā esot platforma, uz kuras izvietot pašu produktus, kam dots Owitech nosaukums.

Lasiet arī: Bažījas par iespēju zaudēt E-veselībai piešķirtos ES fondu līdzekļus

Analytica valdes priekšsēdētājs Juris Pūce gan skaidro Nekā personīga, ka VM ne mirkli nav uzdevusi jautājumus par programmatūras lietošanu un tikai pats uzņēmums ir izrādījis iniciatīvu par produkta uzstādīšanu.

VRAA šobrīd apturējusi Owitech un Graywolf programmatūru tirgošanu.

Līdz šim produkti EIS ievietoti gan pēc iestāžu, gan pēc pašu pārdevēju ierosinājuma. Turpmāk šī kārtība mainīsies, un vismaz divām valsts iestādēm būs jārekomendē produkts tajā ievietot. Pagaidām neviena institūcija nav lūgusi Owitech iekļaut sistēmā, noskaidrojuši žurnālisti.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas