Raidījums: Latvijas sporta organizācijas – papildu darbavieta daudziem politiķiem

No vadošajām sporta organizācijām visvairāk politiķu redzami Latvijas Basketbola savienībā (LBS) un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) vadībā, noskaidrojis Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Lielākā politiķu koncentrācija sastopama LBS, kuras ieņēmumi pērn bijuši 3,8 miljoni, bet gadu iepriekš – 3,2 miljoni eiro. Daļa ir valsts finansējums, daļa ziedojumi. Lielāko ziedotāju vidū bijuši Olympic Casino Latvia (65 000 eiro), Ventspils nafta termināls (60 000 eiro) un SIA Domenikss (50 000 eiro), skaidro raidījums, informē LTV.

LBS padomē atrodas tādi esošie politiķi kā Andris Ameriks (GKR), Solvita Āboltiņa (JV), Mārtiņš Bondars (AP), Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK), Jānis Urbanovičs (S), Laila Spaliņa (Latvijas Attīstībai) un smagos noziegumos apsūdzētais un no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij). Padomē ir arī bijušie politiķi – Solvita Āboltiņa, Aigars Kalvītis, Ojārs Kehris, Aigars Štokenbergs – un bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova (S) sieva Iveta Strautiņa-Ušakova.

«Sabiedrības pārraudzības procesu neviens labāk nemāk kā politiķi, jo profesionāli nodarbojas ar to ikdienā,» tā de facto sacīja LBS padomes priekšsēdētājs Bondars.

Tāpat padomē atrodas vairāki uzņēmēji. Piemēram, Armands Garkāns, kura vārds izskanējis saistībā ar būvnieku karteļa skandālu, un korupcijā apsūdzētais Māris Martinsons, informē raidījums.

Daļu padomes izraugās LBS prezidents Valdis Voins, daļa nonāk kā Latvijas labāko basketbola klubu pārstāvji. Voins pašreizējā padomes sastāvā nesaskata pamatu kritikai – Āboltiņa un Parādnieks uzaicināti, jo viņu bērni spēlē basketbolu, bet Urbanovičs pats savulaik arī spēlējis šo spēli.

«Taču ir skaidrs, ka no viņiem tiek gaidīts lobija darbs,» secina de facto.

Urbanovičs žurnālistiem arī neslēpj, ka viņš uz LBS padomi aicināts pateicoties darbībai politikā, tomēr padomē darboties nevēlas, tāpēc uz sēdēm neiet.

LBS valdē ir arī politikā strādājošais Edgars Jaunups, kurš tāpat kā daļa pārējo politiķu ar sporta organizācijām sāka sastrādāties pēc kļūšanas par politiķiem.

«Tas nozīmē, tieši atrašanās politikā bijis izšķirošs faktors, lai gūtu ietekmi arī sporta nozarē,» secina raidījums.

Jaunups gan noliedz politiķu interesi par caur sporta nozari plūstošo naudu.

Pašvaldību «dinozauri» LOK rindās

Politiķi atrodami arī Latvijas Sporta federāciju padomes un LOK vadībā, kuras ir jumta organizācijas, caur kurām iziet liela daļa no valsts budžeta piešķirtā finansējuma sportam.

Šajās organizācijās strādā arī premjerministra Krišjāņa Kariņa (JV) padomnieks Jānis Upenieks (JV), savukārt LOK izpildkomitejā – Raimonds Bergmanis (ZZS), Uldis Sesks (Liepājas partija), Jānis Baiks (Valmierai un Vidzemei), Andris Rāviņš (ZZS), Raimonds Rublovskis (S), Baiba Broka un arī Lembergs.

Rāviņš LOK pavadījis 16 gadus, Lembergs – 23. Pēdējo reizi viņu uz komiteju virzīja futbola, golfa un taekvando federācijas.

Lasiet arī: Aizdomas par sporta naudas ceļiem caur LOK prezidenta un izpildkomitejas locekļa

Bergmanis pie amata ticis laikā, kas bija aizsardzības ministrs. Viņu virzīja badmintona, golfa un peldēšanas federācijas.

Aizvadītajā gadā LOK ieņēmumi sasniedza 8,4 miljonus eiro, puse bija valsts finansējums un dotācijas no pašvaldību budžetiem. Lielākie ziedotāji – Latvijas Valsts meži (612 000 eiro), Latvijas Mobilais telefons (150 000) un LNK (25 000).

LOK prezidents Aldons Vrubļevskis pauž pārliecību, ka uz amatiem izpildkomitejā aizvien virzīs pašvaldību pārstāvjus.

«Ņemot vērā, ka pēc pēdējām Saeimas vēlēšanām politiskā skatuve ir ievērojami pārkārtota, pastāv zināma intriga, vai un kā mainīsies arī politiķu klātesamība sporta pārvaldībā,» tā de facto par nākamgad gaidāmo LOK vadības maiņu.

Savukārt pēdējo termiņu LBS prezidenta amatā vada Voins. Viņa pēctece varētu būt Jaunupa partijas biedre, bijusi basketboliste Anete Jēkabsone-Žogota.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas